عبور 3.4 برابری بانک مسکن از تکلیف وام نوسازی

عبور 3.4 برابری بانک مسکن از تکلیف وام نوسازی
بانک مسکن درپرداخت وام نوسازی بافت فرسوده از سهمیه تکلیفی عبور کرد.

محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن اعلام کرد: بانک مسکن در پی مصوبه پاییز 93 هیئت وزیران و همچنین
مصوبه شورای پول و اعتبار در 15 دی 93، موظف شده 5 هزار فقره تسهیلات نوسازی به پروژه های ساختمانی داخل بافت های فرسوده پرداخت کند که تاکنون بیش از 17 هزار فقره وام نوسازی به سازنده ها و سرمایه گذاران ساختمانی بافت پرداخت شده است.

مرادی تصریح کرد:‌ بانک مسکن ابتدای امسال برنامه پرداخت 50 هزار فقره وام نوسازی به ساخت و سازهای مسکونی داخل بافت های فرسوده شهرهای کشور را در دستور کار خود قرار داد و این موضوع را به عنوان بخشی از سیاست بانک مسکن مبنی بر «تامین مالی ساخت و خرید یک میلیون واحد مسکونی در سال 95» برای خود در نظر گرفت.

مدیر امورطرح و برنامه بانک مسکن افزود: عملکرد بانک مسکن در بافت فرسوده تا کنون مشخص می کند تسهیلاتی که در این بانک به پروژه های نوسازی بافت فرسوده پرداخت شده معادل 3.4 برابر سهمیه تکلیفی بانک مسکن بوده است.

شورای پول و اعتبار مصوب کرده بود : در قالب پرداخت وام های نوسازی 50، 40 و 30 میلیون تومانی به ترتیب برای کلان شهرها، مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بالای 200 هزار نفر و سایر شهرها برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده، اجرا شود.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، مقرر شد: تسهیلات یاد شده در مصوبه دولت در چارچوب نرخ‌ها و سایر ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار قابل اعطا باشد و در صورت تخصیص و پرداخت یارانه ازسوی دولت، ‌یارانه مذکور از طریق دستگاه متولی مربوطه مستقیم به متقاضی پرداخت خواهد شد.
مدیر امورطرح و برنامه بانک مسکن در این باره تاکید کرد: طبق تفاهم نامه سال گذشته بین بانک مسکن و معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور، مقرر شده بود امسال مبلغی معادل 2000 میلیارد تومان بابت تامین یارانه نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده، در اختیار بانک مسکن قرار بگیرد تا از این طریق، بانک مسکن بتواند نسبت به پرداخت 50 هزار فقره وام 50، 40 و 30 میلیون تومانی به سازنده های بافت فرسوده اقدام کند.
تاکنون این مبلغ از طرف دولت به بانک مسکن پرداخت نشده است.
مرادی گفت: طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک مسکن تسهیلات را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار یعنی نرخ سود 18 درصد به متقاضیان در بافت
فرسوده پرداخت می کند و بعد از تامین اعتبار یارانه نرخ سود، هنگام شروع عملیات بازپرداخت وام از طریق پرداخت اقساط، مابه التفاوت نرخ سود 10 درصد و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار، برای وام گیرنده، محاسبه و کسر خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت وام نوسازی با نرخ سود 18 درصد، متناسب با مصوبه دولت و شورای پول و اعتبار است، گفت: این روش پرداخت، منطبق بر متن مصوبه هیات وزیران و شورای پول و اعتبار است.
مرادی همچنین با اشاره به اینکه، تسهیلات نوسازی بافت فرسوده متناسب با پیشرفت فیزیکی ساخت و سازها و بصورت مرحله به مرحله پرداخت می شود، این مدل پرداخت وام را به نفع سازنده ها از بابت محاسبه سود دوران مشارکت در ساخت، بیان کرد.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۶:۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد