هفته بورس کالا ؛ راه اندازی آپشن طلا و صدور گندم

هفته بورس کالا ؛ راه اندازی آپشن طلا و صدور گندم
آغاز رسمی فعالیت ابزار آپشن طلا وصدور گندم از مهم ترین خبرهای بورس کالا در یک هفته اخیر است.

ستاد تنظیم بازار مقرر کرد در چارچوب مصوبات تنظیم بازار صادرات گندم از طریق سیکل صادراتی بورس کالای کشور آغاز شود.

آپشن پس از نیم قرن در بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هفته گذشته در مراسم رونمایی از معاملات اختیار معامله در بازار سرمایه ،راه اندازی ابزارهای مالی جدید را اتفاقی بزرگ در بازار سرمایه دانست و گفت: برای راه اندازی معاملات اختیار معامله که اکنون بعد از نیم قرن شاهد راه اندازی آن هستیم، زحمات زیادی کشیده شده است.

شاپور محمدی در ابتدای این مراسم به راه اندازی معاملات آتی سکه در بورس کالا اشاره کرد و افزود: روزی که معاملات آتی سکه در سال 87 راه اندازی شد این تصور وجود داشت که این معاملات به سرعت نتواند با استقبال مواجه شود اما امروز مشاهده می شود که این ابزار مالی با قدرت پیش می رود و ارزش قابل توجهی در بورس کالا دارد؛ همچنین آغاز معاملات مشتقه بر پایه ذرت نیز در دستورکار بورس کالا قرار دارد و در آینده سایر کالاها نیز وارد بازار مشتقه خواهند شد.

ابزارهای مالی بازوی دولت در تنظیم بازارها

مدیر عامل بورس کالای ایران در این مراسم رونمایی اعلام کرد: دور از ذهن نیست که روزی دولت با استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا به شیوه ای مدرن، بازارها را تنظیم کند اتفاقی که امروز در بورس های کالایی آمریکا، آرژانتین و برزیل روی می دهد.

حامد سلطانی نژاد افزود: همه بورس ها به ویژه بورس های کالایی باید به مرجعی برای قیمت ها تبدیل شوند و امروز کشور ما در بسیاری از کالاها دارای مزیت تولید است و پتانسیل تبدیل شدن ایران به مرجع قیمتی در منطقه وجود دارد؛ در این بین بورس کالای ایران در صدد نقش آفرینی بیشتر در حوزه صادرات و تاثیرگذاری در بازارهای منطقه ای است تا ایران از کانال بورس کالا بتواند به مرجع قیمتی برخی کالاها تبدیل شود.

لزوم عرضه کالاهای صادراتی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران هفته اخیر در خصوص اجرای ماده 37 قانون رفع موانع تولید گفت: اگر بخواهیم ماده 37 را اجرایی کنیم و همه کالاهای صادراتی را در این قالب قرار دهیم تا خریدار خارجی بتواند از بورس کالا برای صادرات خرید کند ، باید امکان حضور شرکتهای خارجی در بورس کالای ایران را تسهیل کنیم.

مسعود دانشمند افزود: اجرای ماده 37 قانون رفع موانع تولید بسیار مثبت بوده و کالاهای صادراتی باید وارد بورس کالا شوند.

نوبت به آتی ارز می رسد

رئیس هیئت مدیره کارگزاری مهرآفرین طی هفته اخیر درباره راه اندازی معاملات آپشن در بورس کالا گفت: معاملات آپشن تکمیل کننده عملیاتی است که سال های اخیر در بورس کالا به کار گرفته شده و بورس کالای ایران هم مسیر بسیار خوبی را در راه اندازی و تکمیل ابزارهای جدید در پیش گرفته است.

شاهین چراغی گفت : فراهم بودن زیرساختهای لازم برای راه اندازی معاملات آپشن طلا در بورس کالا نشان دهنده آمادگی این بورس برای میزبانی از معاملات آتی ارز است.

وی گفت : مسیر بورس کالا برای استفاده از ابزارهای مالی در جهت پوشش ریسک و جذب نقدینگی روند خوبی خوب است و امیدواریم به زودی با تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس و نیز با توجه به زیرساخت های فنی مناسب در بورس کالا، معاملات آتی ارز به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز در بورس کالا راه اندازی شود.


جذابیت قیمتی گندم برای خریداران در بورس کالا

مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار هفته گذشته در خصوص علت افزایش قابل توجه حجم معاملات گندم در بورس کالا گفت: با توجه به رشد قیمت گندم های وارداتی در بنادر و همچنین ثبات بهای گندم شرکت بازرگانی دولتی، خرید این محصول در بورس کالا برای خریداران جذابیت دارد.

حسن رضایی پور افزود: حجم معاملات گندم در بورس کالای ایران با افزایش قابل توجهی مواجه شده است به طوریکه یکشنبه گذشته بیش از 53 هزار تن گندم مورد معامله قرار گرفت که دلیل این رشد، افزایش قیمت گندم های وارداتی و جذابیت قیمتی این محصول برای خریداران در بورس است.

برق آپشن طلا ، سرمایه گذاران را می گیرد

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید با اشاره به راه اندازی معاملات آپشن در بورس کالا گفت: با توجه به ویژگی انعطاف‌پذیری قراردادهای اختیار معامله و استقبالی که تاکنون از معاملات آتی شده، انتظار می‌رود از معاملات قراردادهای اختیار معامله نیز استقبال شود.

حبیب رضا حدادی افزود: مشارکت‌کنندگان در بازارهای اقتصادی همواره با ریسک‌ها و مخاطرات ناشی از نوسانات بازار مواجه هستند.

این نوسانات و عدم اطمینان از وضعیت آینده، گاه باعث زیان‌های شدید، خروج مشارکت‌کنندگان از بازار، کاهش تمایل به سرمایه‌گذاری و در نتیجه کاهش رشد اقتصادی می‌شود.

وی گفت : قراردادهای اختیار معامله که نوعی از ابزارهای مشتقه هستند، در بورس‌ها کاربرد زیادی دارند و از آنها به‌عنوان ابزاری جهت مدیریت ریسک، تعمیق و افزایش کارایی بازار استفاده می‌شود.

حدادی اظهار داشت : خوشبختانه معاملات قراردادهای اختیار معامله در بورس کالای ایران بر روی سکه طلا راه‌اندازی شده است که انتظار می‌رود در آینده در مورد سایر کالاها نیز این اقدام صورت بگیرد تا شاهد کارایی بیشتر بازار سرمایه باشیم.

همچنین با توسعه ابزارهای پوشش ریسک، عدم اطمینان سرمایه‌گذاران خارجی کاهش می‌یابد که قدم مناسبی جهت ایجاد بسترهای لازم برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران است.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۵:۵۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد