قیمت هفتگی نفت آمریکا تحت تاثیرتوافق اوپک 20 درصد افزایش یافت

قیمت هفتگی نفت آمریکا تحت تاثیرتوافق اوپک 20 درصد افزایش یافت
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تحت تاثیر توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک در هفته جاری میلادی 20 درصد بالا رفت.

به نقل از رویترز، در پایان معاملات دیروز (جمعه) در آستانه کریسمس و تعطیلات سال نو، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به 53 دلار و 2 سنت در هر بشکه رسید و بالاترین قیمت پایان روزی از ژوئیه 2015 (اواخر تیر 1394) را تجربه کرد. با این همه، درصد افزایش قیمت نسبت به روز پیش از آن کم و تنها 0.1 درصد بود، زیرا بازار منتظر است ببیند اوپک چطور برنامه کاهش تولید خود را اجرا می کند، با توجه به اینکه انتظار می رود لیبی تولید خود را افزایش دهد.
رویترز افزود: این پنجمین هفته در 6 هفته گذشته است که قیمت نفت خام آمریکا افزایش می یابد. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت از اواسط نوامبر تا کنون حدود 22 درصد افزایش یافته است. فعالان بازار این افزایش بها را بیشتر به توافق کاهش تولید اوپک نسبت می دهند.
قیمت آتی نفت برنت دریای شمال نیز در پایان معاملات دیروز بازار لندن با 0.2 درصد افزایش نسبت به روز پیش از آن به 55 دلار و 16 سنت در هر بشکه رسید.
رویترز افزود، در چند هفته گذشته، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و برخی تولیدکنندگان غیراوپک در مجموع با کاهش تولید به میزان 1.8 میلیون بشکه در روز از اول ژانویه 2017 موافقت کردند.
در حالی که تولیدکنندگان اوپک از جمله عربستان سعودی و عراق به مشتریان خود اعلام کرده اند مطابق توافق 30 نوامبر (10 آذر) اوپک، عرضه نفت را کاهش خواهند داد، لیبی و نیجریه به دلیل کاهش تولیدشان در نتیجه جنگ داخلی از این کاهش تولید معاف شدند.
شرکت ملی نفت لیبی امیدوار است تولید نفت این کشور در سه ماه آینده 270 هزار بشکه در روز افزایش یابد.
عامل دیگری که به گفته تحلیلگران می تواند بزودی بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهد، اعلام افزایش قیمت سوخت در عربستان سعودی در هفته جاری است. قرار است یارانه سوخت در این کشور کاهش یابد.
«تیم ایوانز» کارشناس بازار آتی انرژی در بانک بین المللی سیتی گروپ آمریکا گفت: افزایش قیمت سوخت در این کشور، مصرف داخلی آن را کاهش می دهد و این کشور می تواند نفت بیشتری به بازارهای جهانی عرضه کند.
اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر (10 آذر) خود در وین برای نخستین بار از سال 2008 با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند. بر اساس این توافق، قرار است اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. این قرارداد از ابتدای سال 2017 میلادی (‌12 دی) به مدت 6 ماه اجرا می شود.
اوپک همچنین موفق شد در تاریخ 10 دسامبر (20 آذر)، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کرده اند.
این نخستین توافق اوپک و غیراوپک از سال 2001 میلادی است.
آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته پیش بینی کرد بازار نفت در نیمه نخست سال 2017 با کمبود مواجه شود.
بانک آمریکایی گلدمن ساچز نیز جمعه 26 آذر پیش بینی کرد، قیمت نفت خام در سه ماهه دوم سال 2017 افزایش یابد.

منبع خبر: ایرنا
  ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۱۵:۵۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد