خطر توقف بخشی از تولید گاز پارس جنوبی جدی است

خطر توقف بخشی از تولید گاز پارس جنوبی جدی است
بالابودن مرکاپتان در میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی موجب شده است که حجم قابل توجهی از این میعانات در نفتکش‌ها ذخیره شوند مشتری نداشته باشند.

براساس آمار هایی که از سوی مسؤولان ارشد صنعت نفت ارائه می شود هم اکنون روزانه بیش از 600 هزار بشکه میعانات گازی در کشور تولید می‌شود.

اما براساس اخبار و اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های بین المللی فقط حجم اندکی از این میعانات در داخل مصرف و یا صادر می‌شود که علت این موضوع نیز بالابودن مرکاپتان موجود در میعانات گازی تولیدی ایران است.

بالابودن مرکاپتان در میعانات گازی تولیدی از پارس جنوبی امری طبیعی است زیرا گاز این میدان دارای سولفور بسیار بالایی است که در کشور قطر از تجهیزات مرکاپتان زدایی برای تصفیه میعانات گازی تولیدی این میدان استفاده می شود ولی جالب است که در ایران با توجه به اینکه ۵ پالایشگاه گازی در قالب ۱۰ فاز گازی توسط شرکت‌های بین المللی خارجی احداث شده است اما هیچ تاسیسات مرکاپتان زدایی برای میعانات گازی تولیدی در هیچ یک از این پالایشگاه‌ها احداث نشده است.

به همین دلیل پژوهشگاه صنعت نفت در حال طراحی تاسیسات مرکاپتان زدایی از میعانات گازی تولیدی پالایشگاه های پارس جنوبی است که قرار بود تا پایان سال 95 در این پالایشگاه ها نصب شود.

نکته جالب توجه اینجاست که طراحی اولیه برداشت از میدان پارس جنوبی و پالایشگاه‌های گازی آن توسط شرکت توتال فرانسه انجام شده است و در این طراحی هیچ اشاره‌ای به تاسیسات مرکاپتان‌زدایی نشده است. بقیه پالایشگاه‌های پارس جنوبی از روی طرح اولیه توتال ساخته شده‌اند.

شرکت توتال علیرغم این سابقه تاریخی به تازگی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و ساخت سکو و تاسیسات تقویت فشار در این میدان را بدون مناقصه در اختیار گرفته است.

به هر حال بالابودن مرکاپتان و یا به اصطلاح ترشی میعانات گازی ایران موجب شده است مشتریان جهانی برای خرید میعانات گازی از ایران رغبت کمتری داشته باشند از این جهت مسؤولان صنعت نفت چاره‌ای جز ذخیره سازی میعانات گازی ندارند که براساس آمار و اطلاعات منتشر شده در نشریات بین المللی هم اکنون ایران 28 میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره شده در دریا دارد.

ناگفته نماند که ادامه این وضعیت می تواند خطر توقف یا کاهش تولید گاز در بخشی از فازهای پارس جنوبی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل مسؤولان صنعت نفت باید هرچه سریع‌تر فکری به حال مصرف میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی کنند.

ظاهرا تمرکز مسؤولان به جای تولید واحد ‌ای مرکاپتان زدایی بر احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس است که با راه اندازی این پالایشگاه روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی در این پالایشگاه مصرف خواهد شد که با راه اندازی آن بخشی از مشکل پیش آمده در عدم مصرف میعانات گازی ایران برطرف خواهد شد. اما هم چنان پالایشگاه‌های پارس جنوبی نیازمند واحد مرکاپتان زدایی از میعانات گازی است که باید هر چه سریعتر در این زمینه نیز اقداماتی صورت گیرد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس
  ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۲:۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد