آیا قیمت طلا در سال 2017 به بالای 1200 دلار بازمی گردد؟

سال 2016 شروع درخشانی برای طلا داشت و این فلز در نیمه اول سال تحت تاثیر ضعف دلار، افزایش قیمت یافت و در زمان رای برکسیت که به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منجر شد و سرمایه گذاران با امید به جایگاه طلا به عنوان یک دارایی مطمئن به سوی این فلز روانه شدند، به اوج قیمت خود رسید.
سال 2016 شروع درخشانی برای طلا داشت و این فلز در نیمه اول سال تحت تاثیر ضعف دلار، افزایش قیمت یافت و در زمان رای برکسیت که به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منجر شد و سرمایه گذاران با امید به جایگاه طلا به عنوان یک دارایی مطمئن به سوی این فلز روانه شدند، به اوج قیمت خود رسید.

اما نیمه دوم سال که دلار به قدرت نمایی پرداخت، اونس طلا با کاهش قیمت روبرو شد. ارزش دلار تحت تاثیر انتظارات برای افزایش نرخهای بهره فدرال رزرو در دسامبر رشد کرد. مقامات فدرال رزرو همچنین اظهار کردند بدنبال انجام دو یا سه دور افزایش نرخهای بهره در سال 2017 هستند و این امر به فرار سرمایه های بیشتر از طلا منتهی شد. این سرمایه ها تحت تاثیر امید به سود بهتر به سوی دلار رفتند. اما اخبار بد بیشتری در انتظار طلا بود. تقاضا برای طلا در آسیا عمدتا مربوط به چین و هند است که بزرگترین مصرف کنندگان جهان هستند. اما چین به منظور کنترل فرار سرمایه  برای واردات طلا محدودیت قائل شده و هند هم ممکن است واردات طلا را محدود کند. عدم وجود تقاضا  بر قیمت طلا تاثیر گذاشت و به کاهش چشمگیر آن تا پایان سال منجر شد.

نگاهی به سال 2017 این احتمال را مطرح می کند که فشار دلار قوی و تقاضای اندک در بازار طلا تاثیرگذار می شود و با افزایش این دو، قیمت طلا کاهش بیشتری پیدا کرده و حتی ممکن است سه رقمی شود زیرا سرمایه گذاران از بازار طلا گریخته و تلاش دارند در داراییهای دیگری سرمایه گذاری کنند که شانس سود بهتری دارند. حتی اگر قیمت طلا چندان کاهش پیدا نکند، یک تغییر بنیادین در نحوه نگرش به طلا از سوی سرمایه گذاران وجود دارد و قیمت طلا ممکن است آن طور که سابق بر این انتظار می رفت، رشد نکند. از نظر فنی مشاهده نمودارهای هفتگی نشان می دهد که طلا پیش از آنکه هر گونه بهبودی نشان دهد، احتمالا به سوی سطح 1070 دلار حرکت می کند و حتی اگر بهبود قیمتی وجود داشته باشد، ضعیف و موقتی خواهد بود زیرا قدرت دلار با نیروی بیشتری برمی گردد و قیمتها را پایین می برد. هر گونه بهبود قیمت طلا به حمایت در سطح شکسته شده 1180 دلار تا 1200 دلار محدود خواهد بود. تا زمانی که تغییر بنیادین و چشمگیری در سال 2017 روی ندهد، طلا احتمالا از چشم سرمایه گذاران خواهد افتاد و در طول سال در قیمت پایینتری معامله می شود و حتی ممکن است در میان مدت سه رقمی شود. با توجه به اینکه بهبودی در افق مشاهده نمی شود، هر گونه بهبود قیمتهای طلا فرصتی برای فروش در سال 2017 خواهد بود. 2017 ممکن است برای کسانی که مدتها خریدار طلا بودند، سال مایوس کننده ای باشد زیرا با افزایش نرخهای بهره آمریکا و ادامه سیکل اقتصادی کنونی بازار در چند سال آینده، سرمایه گذاران و معامله گران باید خود را برای این تغییر در سال 2017 آماده کنند.

منبع خبر: 
  ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۳:۲۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: