بازار نفت در نیمه نخست ۲۰۱۷ به تعادل می رسد

بازار نفت در نیمه نخست ۲۰۱۷ به تعادل می رسد
رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت، هرچند در صورت عمل کردن تولید کنندگان به وعده خود در زمینه کاهش تولید، ممکن است بازار در نیمه نخست امسال به توازن مجدد برسد، اما قیمت های جهانی نفت در سال ۲۰۱۷، شاهد «نوسانات بسیار بیشتری خواهد بود.»

به نقل از رویترز، رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت، هرچند در صورت عمل کردن تولید کنندگان به وعده خود در زمینه کاهش تولید، ممکن است بازار در نیمه نخست امسال به توازن مجدد برسد، اماقیمت های جهانی نفتدر سال 2017، شاهد «نوسانات بسیار بیشتری خواهد بود.»
سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) روز 30 نوامبر توافق کرد که تولید خود را در 6 ماهه نخست سال 2017 به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهد و به 32.5 میلیون بشکه در روز برساند. تولید کنندگان غیر عضو اوپک هم متعهد شده اند که تولید خود را 558 هزار بشکه در روز کاهش دهند.
فیث بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی در این باره گفت: «من انتظار دارم که شاهد توازن مجدد بازارها در طی نیمه نخست سال جاری باشیم.»
وی در عین حال افزود: «اما آنچه می خواهم بگویم این است که ما در حال ورود به دوره ای از نوسانات بسیار بیشتر در بازار هستیم.»
قیمت نفت روز جمعه کاهش یافت و در پایان معاملات هفته گذشته به دلیل تردیدها در خصوص تحق میزان کاهش تولید وعده داده شده از سوی اوپک افت 3 درصدی را شاهد بود. نگرانی ها از سلامت اقتصادی پین نیز موجب تشدید افت قیمت ها شد.
بیرول افزود، هرچند توافق اوپک می تواند سیگنالی برای افزایش قیمت ها باشد، اما این اقدام موجب تشویق تولید بیشتر نفت در آمریکا و نقاط دیگر جهان نیز خواهد شد. وی افزود، قیمت های بالاتر می تواند تقاضای جهانی برای نفت را نیز تضعیف کند.
«من انتظار دارم نفت شیل آمریکا امسال به روند افزایش تولید خود برگردد.»
وی افزود، روند اخیر کاهش تولید نفت چین به دلیل افت قیمت ها می تواند در صورت تقویت قیمت ها برعکس شود.
بیرول گفت، نگرانی اصلی در حال حاضر عدم سرمایه گذاری برای تولید نفت جدید پس از کاهش قیمت ها در طی 2 سال گذشته است که بسیاری از پروژه ها را به تعطیلی کشانده است.
«اگر امسال سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت نفت صورت نگیرد، ممکن است در طی چند سال آینده شاهد شکاف قابل توجهی میان عرضه و تقاضا باشیم که تبعات جدی ای برای بازار خواهد داشت.»

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۵:۴۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد