پناهندگی اونس طلا در کانال جدید

پناهندگی اونس طلا در کانال جدید
اونس طلا سومین هفته ژانویه 2017 را با مقاومت مقابل رشد دلار آغاز کرد.

دلیل این مقاومت از یکسو بهبود چهره فنی فلز زرد در دو هفته گذشته و از سوی دیگر، افزایش عدم قطعیت اقتصادی و سیاسی در آغاز هفته‌ای بود که بنا است در آن جزئیات بیشتری از روند «برگزیت» مشخص شود ودونالد ترامپ هم ریاست‌جمهوری خود را آغاز کند. اونس طلا در حالی صبح روز گذشته در ابتدای کانال 1200 دلار نوسان کرد که هفته گذشته با وجود رشد تا قیمت 1207 دلار، به کانال 1100دلار بازگشته بود.

شاخص دلار که هفته گذشته تحت‌فشار قرار گرفته بود، صبح دوشنبه تقویت شد تا اونس طلا از اوج ساعات صبح پایین بیاید. با این همه، اونس طلا در اولین ساعات هفته سوم سال 2017 نسبت به هفته قبل قوی‌تر بود. اونس طلا که هفته گذشته روی قیمت 1197 دلار ایستاده بود، روز اول هفته جدید را با قیمت 1204 دلار آغاز کرد و تا بهای 1209 دلار هم بالا رفت، گرچه بعد رو به نوسان در ابتدای کانال 1200 دلار آورد. قیمتی که تا ساعت 7 عصر روز گذشته برای اونس ثبت شد، 1203 دلار بود؛ البته هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی دوشنبه رقم خورده باشد.

شاخص دلار که هفته گذشته روی عدد 18/ 101 واحد ایستاده بود، صبح دوشنبه از مرز 5/ 101 واحد گذشت. این امر تا حدی طلا را تضعیف کرد، اما رشد هفته‌های گذشته طلا به «شناسایی سود» معامله‌گران در بازار فلزات گرانبها انجامید. اونس طلا هفته‌های اول و دوم ژانویه دو رشد 2 درصدی را برای خود ثبت کرده بود. همزمان با مزیت فنی، نگرانی‌های جهانی نیز به کمک طلا آمد. درحالی‌که بنا است نخست‌وزیر بریتانیا امروز سه‌شنبه جزئیات بیشتری از طرح‌های خود را برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ارائه دهد، بازارهای دوشنبه نگرانی خود از روند برگزیت را نشان دادند. صبح روز گذشته، همزمان با افت ارزش پوند، بازارهای سهام نیز شاهد افت شاخص‌ها شدند. خروج سرمایه از بورس به رشد طلا کمک کرد، گرچه رشد ارزش دلار مانع رشد بیشتر فلز زرد شد. اونس در حالی روز گذشته در ابتدای کانال 1200 دلار نوسان کرد که هفته گذشته به‌رغم رشد تا قیمت 1207 دلار، به کانال 1100 دلار بازگشته بود.

برایان لان، تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه‌گذاری «گلدسیلور» می‌گوید: «افزایش خرید طلا در بازارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که سرمایه گذاران نگران آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ در آمریکا و روند برگزیت هستند. تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی و نوظهور نیز با افزایش روبه‌رو شده است. سال جدید چینی در پیش است و این مساله تاثیر زیادی بر رشد تقاضا در بازار این کشور داشته است.» وانگ تائو تحلیلگر فنی برجسته نیز معتقد است: «سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1210 دلار است و سطح حمایتی قیمت طلا نیز در روزهای آینده 1172 دلار است.» تازه‌ترین تحلیل فنی «اف ایکس استریت» هم نشان می‌دهد که قیمت جهانی هر اونس طلا در شرایط کنونی بین 1181 تا 1214 دلار در نوسان خواهد بود. به گزارش سایت طلا به نقل از این پایگاه اینترنتی، تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1208 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد تا 1214 دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت طلا نیز در کوتاه‌مدت 1200 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت تا 1181 دلار کاهش خواهد داشت.

تازه‌ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی «اینوستینگ» هم نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلادر روزهای آینده تحت‌تاثیر نشست بانک مرکزی اروپا، انتشار آمارهای مهم اقتصادی چین و برگزاری مراسم ادای سوگند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا قرار خواهد داشت. بازارهای آمریکا روز دوشنبه به مناسبت روز مارتین لوترکینگ تعطیل بودند، اما امروز سه‌شنبه آمارهای مهم اقتصادی انگلیس و آلمان منتشر خواهد شد و ویلیام دادلی، رئیس بانک مرکزی نیویورک و ترزا می، ‌نخست‌وزیر بریتانیا سخنرانی‌های مهمی انجام خواهند داد. روز چهارشنبه جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در سانفرانسیسکو سخنرانی خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا نیز روز پنج‌شنبه تازه‌ترین تصمیمات درباره سیاست‌های پولی را اعلام می‌کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۳:۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد