قیمت جهانی طلا در بالاترین حد دو ماه گذشته ایستاد

قیمت جهانی طلا در بالاترین حد دو ماه گذشته ایستاد
قیمت جهانی طلا روز چهارشنبه تحت تاثیر ابهامات سیاسی در آستانه تحلیف رییس جمهور آمریکا و ضعیف شدن دلار، نزدیک به بالاترین حد چهارهفته گذشته رسیده بود، قرار گرفت.

هراونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور در ۱۲۱۶ دلار ایستاد، در حالی که روز گذشته به ۱۲۱۸.۶۴ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در هشت هفته اخیر بود.

در بازار نیویورک، قیمت طلا برای تحویل در فوریه ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۲۱۵.۶۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۱۶.۷۰ دلار افزایش یافت و در ۱۲۱۲.۹۰ دلار بسته شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا، در مصاحبه‌ای که اواخر روز دوشنبه با وال‌استریت ژورنال انجام داد، اظهار کرد: قوی شدن دلار آمریکا در برابر یوان چین به رقابت‌پذیری شرکت‌های آمریکایی آسیب زده است.

این اظهارات باعث شد دلار به پایین‌ترین سطح چهار هفته اخیر در برابر ارزهای رقیب سقوط کند. کاهش ارزش دلار از معاملات طلا که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شوند حمایت کرد.

از سوی دیگر ترزا می، نخست وزیر انگلیس، روز سه شنبه در سخنرانی خود اعلام کرد: این کشور درصدد جدایی کامل از اتحادیه اروپاست.

نگرانی‌ها نسبت به ابهامات سیاسی که با نزدیک شدن به مراسم تحلیف رییس جمهور آمریکا تشدید شده و همچنین پیامدهای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران را افزایش داده و تقاضا برای طلا به عنوان دارایی مطمئن را تقویت کرده است.

از سوی دیگر جان ویلیامز، رییس بانک فدرال سانفرانسیسکو، روز سه‌شنبه خواستار افزایش تدریجی نرخ‌های بهره در چند سال آینده برای جلوگیری از داغی بیش از حد اقتصاد و افتادن به ورطه رکود شد.

همچنین لائل برینارد، یکی از مقامات بانک مرکزی آمریکا که از موافقان پایین ماندن نرخ‌های بهره بوده است، اظهار کرد: بانک مرکزی در صورت رونق رشد اقتصادی تحت تاثیر سیاست‌های دولت جدید، نرخ‌های بهره را با روند سریع‌تری افزایش خواهد داد.

جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری سخنرانی خواهد کرد و انتظار می‌رود در اظهارات‌اش دورنمای روشن‌تری از سیاست پولی را ترسیم کند.

نرخ‌های بهره بالاتر تقاضا برای دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را کاهش داده و از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده است مالیات شرکت‌ها را کاهش خواهد داد و هزینه بیشتری بر روی زیرساخت صرف می‌کند. این وعده‌ها از ارزش سهام و دلار آمریکا حمایت کرده و به فروش گسترده اوراق قرضه منجر شده است. اما اظهارات حمایت‌گرانه وی و همچنین پیام‌های جنجالی که در توییتر ارسال کرده، سرمایه‌گذاران را از ریسک پذیری بیشتر بازداشته و علاقه آنها به خرید طلا را افزایش داده است.

طلا که در شرایط بی‌ثباتی مالی و تنش‌های ژئوپلتیکی یک سرمایه‌گذاری‌ مطمئن به‌شمار می‌رود، از دسامبر که به پایین‌ترین قیمت در ۱۰ ماه و نیم اخیر سقوط کرده بود بیش از ۸ درصد افزایش یافته است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقرهبرای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و ۱۷.۱۶ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۹۷۷.۹۰ دلار رسید، در حالی که هر اونس پالادیوم ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۷۵۱.۳۰ دلار رسید.

منبع خبر: ایسنا
  ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۹:۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد