افزایش قیمت جهانی طلا و افت قیمت سکه

افزایش قیمت جهانی طلا و افت قیمت سکه
قیمت طلا در بازارهای جهانی پس از نوسان در سطح 1760 دلار روز گذشته تاغروب با اندکی کاهش به 1753 دلار رسید که نسبت به نرخ غروب سه‌شنبه حداقل 12 دلار افزایش داشت. افزایش قیمت جهانی طلا درحالی است که قیمت سکه در بازار داخلی به مرور افت می‌کند.

قیمت طلا در بازارهای جهانی پس از نوسان در سطح 1760 دلار روز گذشته تاغروب با اندکی کاهش به 1753 دلار رسید که نسبت به نرخ غروب سه‌شنبه حداقل 12 دلار افزایش داشت. افزایش قیمت جهانی طلا درحالی است که قیمت سکه در بازار داخلی به مرور افت می‌کند.
سکه روز گذشته به نرخ 805 هزار تومان و 810 هزار تومان خرید و فروش شد که قیمت فروش آن نسبت به سه‌شنبه 6000تومان افت داشت. سکه طرح قدیم نیز دیروز تا820 هزار تومان افت کرد و 5000تومان کاهش قیمت را ثبت کرد. در بازار روز گذشته نیم سکه نیز با 2000تومان و ربع سکه با 1000تومان کاهش قیمت، به ترتیب 395 هزار تومان و 205 هزار تومان فروخته شدند. در بازار طلا اما قیمت هر مثقال طلای 17 عیار بدون اجرت ساخت با 600 تومان افزایش به 346 هزار و 300 تومان رسید، از این رو قیمت هر گرم طلای 18 عیار دوباره به مرز 80 هزار تومان بازگشت. افت قیمت سکه دربازار داخلی بیشتر به دلیل افت تقاضا اتفاق افتاده و افزایش نرخ سود اوراق مشارکت و نرخ سود سپرده‌های بانکی به نظر جذابیت سکه را تحت شعاع قرارداده است. از این‌رو با وجود افزایش قیمت جهانی طلا، سکه در بازار داخلی تقاضای چندانی ندارد. در عین حال برخی احتمال کاهش نرخ سکه با ورود سکه‌های پیش فروش شده به بازار را تهدیدی برای قیمت آن از اواخر فروردین می‌دانند که پیشاپیش بر نرخ سکه تاثیر گذاشته است. این شرایط در حالی است که چشم‌انداز تحولات منطقه‌اي نيز به عنوان یک اهرم افزایشی برای قیمت طلا و سکه ظاهرا نتوانسته بر تقاضای آتی برای سکه تاثیر بگذارد. در همین حال افت نقدینگی نیز بر کاهش تقاضا موثر واقع شده است. رییس کل بانک مرکزی در همایشی که اخیرا به همت دنیای اقتصاد برگزار شده بود، از ثبت‌نام حداقل 5/8 میلیون قطعه سکه در طرح پیش فروش خبر داده بود که باورود حتی بخشی از آن به بازار قطعا قیمت‌ها با کاهش روبه‌رو خواهند شد. اما در شرایط فعلی افت قیمت سکه به هنگام افزایش قیمت‌های جهانی قدری زودهنگام است که به جز افت تقاضا حتی در آستانه نوروز دلیل دیگری برای آن ذکر نشده است. خبرهای رسیده از بازار آتی نیز نشان می‌دهد که قیمت‌ها دراین بازار هم با کاهش مواجه شده‌اند. به هر ترتیب فضای بازار سکه و ارز آرام است و با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات از جنب‌وجوش‌های آن کاسته شده است. در بازار ارز هم قیمت دلار تغییری نداشت. یورو و پوند انگلیس نیز به ترتیب 10 تومان و 50 تومان کاهش قیمت داشته و به نرخ های 2540 تومان و 2980 تومان فروخته شدند.
در بازارهای جهانی توافق نهایی رهبران اروپا بر سر اعطای وام به یونان قیمت طلا و برابری یورو را بالابرد. همزمان از آفریقای جنوبی خبر رسید که ناآرامی و اغتشاش در بزرگ‌ترین معدن طلای این کشور، قیمت پالادیوم و پلاتین را افزایش داده و منجر به افزایش قیمت طلا نیز شده است. همچنین برخ از کارشناسان با وجود نوسان‌های مختلف قیمت طلا، انتظار دارند که به دلیل پایین ماندن نرخ بهره دلار در درازمدت و جریان خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی قیمت طلا کماکان روند افزایشی داشته باشد. درپایان معاملات روز سه‌شنبه قیمت طلا برای تحویل فوری در سطح 1760 دلار بسته شد، اما تا غروب دیروز به دلیل انتشار برخی آمارها از شاخص‌های تولید در چین و اروپا قیمت طلاتا 1753 دلار افت کرد.
مديركل نشر و ريالي بانك مركزي دلايل پيش‌فروش نشدن سكه بهار آزادي در قطعات نيم يا ربع سكه را اعلام كرد. عباس كمرئي در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اين سوال كه چرا ربع سكه يا نيم سكه پيش‌فروش نمي‌شود، تاكيد كرد كه ايجاد تنوع در قطعات سكه‌هاي پيش فروشي مشكل است. او افزود: اين كار هم از نظر اجرا، هم از نظر توليد و هم از نظر عرضه‌كننده مشكلات متعددي را موجب مي‌شود. وي در پاسخ به اين ابهام كه چرا با وجود امكان جمع‌آوري نقدينگي بيشتر با پيش فروش سكه در قطعات متنوع به دليل كم بودن قيمت آنها، اين كار صورت نمي‌گيرد، گفت: جمع‌آوري نقدينگي، هدف اصلي ما از پيش‌فروش سكه نبود، بلكه قصد ما اين بود كه به تقاضاي كاذب در بازار سكه سامان داده شده و سفته بازي در اين زمينه جمع شود. 
شما می توانید آخرین اخبار طلا، سکه و ارز را از اینجا ببینید.          
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۴ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۶:۱۷:۳۶ قبل از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد