اولين ركورد شكنی قیمت طلا در سال 2012

اولين ركورد شكنی قیمت طلا در سال 2012
روز پنج‌شنبه اولين ركورد قيمتی طلا در بازار جهانی رقم خورد.

روز پنج‌شنبه اولين ركورد قيمتي طلا در بازار جهاني رقم خورد. بر اساس گزارش خبرگزاري‌ها روز پنج‌شنبه قيمت جهاني طلا با 27 دلار افزايش در يك روز به 1780 دلار رسيد. اين ميزان افزايش بالاترين سطح در چهار ماهه گذشته است. ركورد شكني طلا در حالي رقم خورد كه در ابتداي سال جديد ميلادي اكثر پيش‌بيني‌ها نسبت به چشم‌انداز قيمتي اين فلز گرانبها كاهشي بود. به اعتقاد بسياري از فعالان بازار قيمت طلا رسيدن به دامنه قيمتي 1600دلار چندان دور از انتظار نبود اما در روزهاي گذشته براي حركت به سوي بالا و نزديك شدن به مرز 1800دلار بوده است.
قیمت طلا در بازار‌های جهانی به بالاترین سطح خود در 4 ماه گذشته رسید که در سال جاری میلادی پس از افت تا 1550 دلار دوباره در مسیر افزایشی قرار گرفته و به 1780 دلار رسیده است. قیمت طلا در این سطح نسبت به نرخ غروب چهارشنبه بیش از 27 دلار افزایش داشته است.بازار طلا در دو روز گذشته تحت تاثیر عوامل مختلفی بود که مهم‌ترین آن افزایش قیمت نفت در سطح بازار‌های بین‌المللی بوده است. به دنبال افزایش تنش‌ها در خاورمیانه قیمت نفت آمریکا و شمال اروپا به ترتیب تا 108 دلار و 125 دلار افزایش یافته است. افزایش قیمت نفت در جهت تقویت قیمت سایر کالاها قیمت طلا را نیز بالا برد.همچنین ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا با عبور از حد 34/1 بر افزایش قیمت طلا موثر واقع شد. در بازارهای جهانی با وجود اعلام بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا از نظر میزان اشتغال و فروش منازل نوساز ارزش دلار در مقابل یورو کاهش داشت که به بالا رفتن قیمت طلا کمک کرد. بالاترین قیمت تاریخی طلا در بازارهای جهانی مربوط به ماه سپتامبر سال 2011 بود که قیمت آن در 15 شهریور سال جاری شمسی به 1923 دلار رسید. نرخ آنی برای طلا در این روز حتی 1932 دلار را نیز ثبت کرد. از آن روز به بعد قيمت طلا از سطح 1900 دلار پايين‌تر آمد و تا پايان سال 2011 به سطح 1500 دلار رسيد. افزايش قيمت روز پنج‌شنبه گرچه با پيش‌بيني قيمتي همراه نبود، اما خوش‌بيني‌ها را نسبت به آينده طلا تقويت كرد.
نشست این هفته سران 20 کشور بزرگ جهان و تلاش برای یافتن یک راه حل بهتر در مورد بحران بدهی اروپا موقعیت یورو را در شرایط بهتری قرار داده است. در این راستا اعلام نرخ رشد 5/1 درصدی تولید ناخالص داخلی آلمان نیز مورد توجه بوده است. همچنین از قاره سبز خبر رسید که ارزش نکول اوراق قرضه دولتی این قاره با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو بوده‌است. بهبود شرایط یورو در روز‌های اخیر در شرايطی است که کمیسیون اروپا شرایط موجود در این قاره را حداقل برای 2 سال دیگر پایدار اعلام کرده است در افزایش ارزش یورو، عامل دیگری يعني اعلامیه جدید بانک مرکزی ژاپن هم موثر واقع شد. بانک مرکزی ژاپن خبرداد که این بانک مبلغ 20 تریلیون ین اختصاص یافته برای خرید دارایی‌ها را تا 30 تریلیون ین بالا خواهد برد.این بانک همچنین در نظر دارد که 19 تریلیون ین اوراق قرضه بخرد. در پی این اعلامیه ارزش ین در مقابل دلار و همچنین یورو افت کرد. در اینگونه شرایط تقاضا برای ارزهایی با بازدهی بیشتر مورد توجه بیشتری قرار می‌گرفت.
بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا در انتشار آماری از سوی دپارتمان مشاغل در این کشور و خبر افزایش شاخص اعتماد مصرف‌کننده در کره جنوبی خوش‌بینی به افزایش تقاضا وافزایش شاخص‌های بورس‌ها را درپی داشت. برخی شاخص‌ها در بورس‌ها به بالاترین میزان از زمان وقوع بحران مالی سال 2008 رسیده است. در کره جنوبی شاخص اعتماد مصرف‌کننده به بیشترین حد 3 سال اخیر در این کشور رسیده‌است. افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی در سالی که صندوق بین‌المللی پول، جهان را در معرض افت نرخ رشد اقتصادی می‌داند، در حالی است که تنش‌های منطقه‌ای و بالارفتن قیمت نفت بیش از هر عامل دیگری از جمله تقویت احتمالی یورو و بهبود شرایط اقتصادی جهان در افزایش قیمت آن موثر واقع می‌شوند.
بازار داخلی
به دنبال افزایش قیمت طلا در بازار‌های جهانی بعد از ظهر پنج‌شنبه قیمت سکه 5000تومان گران‌شدو به 815 هزار تومان روزهای پیشین بازگشت. سکه طرح قدیم هم با همین مقدار افزایش تا 825 هزار تومان بالا آمد. نیم سکه 2000تومان افزایش داشت و به 397 هزار تومان رسید. البته قیمت 400 هزارتومان هم برای آن ازسوی برخی اعلام شد. ربع سکه، اما بدون تغییر 205 هزارتومان باقی ماند.در بازار طلا نرخ هر مثقال طلای 17 عیار بدون اجرت ساخت با 5200 تومان افزایش از 351 هزار تومان هم فراتر رفت.از این رو نرخ هر گرم طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت 81 هزارتومان را پشت سر گذاشت.در بازارارز قیمت دلار همچنان نزديك به 1900 تومان می‌چرخد. یورو 10 تومان گران شد، اماپوند انگلیس 10 تومان ارزان شده و به ترتیب 2550 تومان و 2970 تومان فروخته شدند. در بازار داخلی قیمت ین ژاپن بدون تغییر به ازای هر یک صد‌تای آن 2320 تومان باقی ماند.
پس از آنكه هفته گذشته اخباري مبني بر توقف پيش فروش سكه منتشر شد بانك مركزي در اطلاعيه‌اي از تداوم اين طرح خبر داد. روابط عمومی بانک مرکزی ضمن رد موضوع توقف پیش‌فروش سکه که در برخی از رسانه‌ها درج شده است،‌ اعلام کرد: به اطلاع می‌رساند، هدف بانك مركزی از پیش‌فروش سكه ایجاد نظم و انضباط در این بازار است بنابراين این امر، همواره ارزیابی می‌شود و تاکنون بانک مرکزی تصمیمی مبنی بر توقف پیش‌فروش سکه اتخاذ نكرده و کماکان پیش فروش‌ سکه از طریق مبادی ذی‌ربط انجام می‌شود. مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی اواسط هفته گذشته با بیان اینکه بازار به ثبات رسیده و موضوع دلالی و سفته بازی در بازارسکه منتفی شده است، تاکید کرد که پیش فروش‌سکه سیاست دائمی بانک مرکزی نیست. کمره‌ای به ایسنا گفته بود «درباره ادامه یا توقف پیش‌فروش سکه به صورت هفتگی تصمیم‌گیری می‌شود. ما اتفاقات یک هفته را بررسی می‌کنیم و پنج‌شنبه‌ها در کارگروهی درباره ادامه پیش فروش و قیمت سکه تصمیم‌گیری می‌شود. به هر حال سیاست پیش فروش دائمی نیست و می‌تواند در سال آینده هم ادامه یابدیاهمین هفته متوقف شود.» سخنان وی از سوی برخی از رسانه‌ها به معنی توقف پیش‌فروش تعبیر شد که در واکنش به آن بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به تکذیب آن پرداخت.
همچنین پیش‌فروش سکه در دوره 8 ماهه از شنبه با قیمت 598 هزار و 900 تومان انجام‌می‌شود. روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: شرایط پیش‌فروش سکه مانند هفته گذشته با قیمت 598 هزار و 900 تومان و در مدت 8ماهه صورت خواهد گرفت.بانک مرکزی قبل از این پیش‌فروش سکه را 4 ماهه و 6 ماهه انجام می‌داد که بر اساس سیاست‌‌های جدید این بانک، پیش‌فروش سکه از این پس در دوره 8 ماهه خواهد بود؛ بنابراین متقاضیان این طرح می‌توانند از شنبه هفته آینده هر تعداد سکه را با قیمت 598 هزار و 900 تومان برای 8 ماه پیش خرید کنند. 
شما می توانید آخرین اخبار طلا، سکه و ارز را از اینجا ببینید.          
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۶ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۸:۴۶:۳۳ قبل از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد