مسکن اجتماعی ساخت 570 هزار واحد مسکونی

مسکن اجتماعی ساخت 570 هزار واحد مسکونی
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن از ساخت 570 هزار واحد مسکونی استیجاری و ملکی در اجرای طرح مسکن اجتماعی خبر داد.

علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تشریح ابعاد مختلف سیاستگذاری و اجرایطرح مسکن اجتماعی، همچنین سازمان‌ها و ارگان‌هایی که قرار است در اجرای مسکن‌اجتماعی ایفای نقش کنند، گفت : معمولا همه دولت‌ها برای تامین و تسهیل دسترسی به مسکن گروه‌های کم‌درآمد، برنامه‌ها و سیاست‌هایی دارند.

وی ابعاد مختلف مسکن‌اجتماعی را که در آن تامین مسکن اقشار کم‌درآمد با هدف عدم جدایی‌گزینی اجتماعی و توجه به رویکردهای اجتماعی است، تشریح کرد و گفت: 570هزار واحد مسکونی در طرح مسکن اجتماعی تا پایان برنامه ششم توسعه در دو قالب استیجاری و ملکی با هدف تامین مسکن اقشار کم درآمد و با رویکرد اجتماعی- اقتصادی ساخته می‌شود.

چگنی گفت: در هر برهه زمانی دولت‌ها تلاش کردند تا آنجایی که بازار مسکن کارآمدی لازم را ندارد و گروه‌های کم‌درآمد دسترسی به مسکن ندارند، سیاستگذاری و اقداماتی انجام شود و به این ترتیب به فرآیند تامین مسکن اقشار متوسط و به ویژه کم درآمد، کمک کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن ادامه داد: در دولت یازدهم نیز تامین مسکن اقشار کم‌درآمد در سیاستگذاری‌های کلان قرار گرفت و دولت پذیرفت تا مسکن مهر را با تمامی مشکلاتی که داشت به پایان برساند و دولت یازدهم برغم نقدهایی که به اجرای طرح مسکن‌مهر داشت تعهد خود را با توجه به منابع مالی که در اختیار داشت، عملیاتی کرد.

وی تصریح کرد: مسکن مهر در حوزه زیرساخت‌ها و مکان‌یابی‌ها مشکلات فراوانی دارد که با توجه به محدودیت منابع، بسیار محتمل است که مشکلات مسکن مهر دامنگیر دولت بعدی نیز بشود ، نرخ تورم و آورده اندک برخی از متقاضیان و عدم همکاری در بخشی از مناطق به مشکلات دامن زده است.

چگنی افزود : مسکن‌اجتماعی مانند مسکن مهر نیست و در اجرای طرح مسکن‌اجتماعی در نظر گرفته شده تا از حوزه اقتصادی صرف خارج شده و وارد حوزه اجتماعی شویم.

مسکن اجتماعی حوزه رفاه و تامین اجتماعی مردم را پوشش می‌دهد و دامنه شمول آن گروه‌های کم‌درآمد واقعی هستند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه بسته مسکن اجتماعی در سال دوم از دولت یازدهم آماده شده بود، اما به دلیل اجرای طرح مسکن مهرو تعهد دولت به اتمام آن به تعویق افتاد، گفت: محورهای مختلف اجرای طرح مسکن اجتماعی در بسته‌ای از همان دو سال گذشته تدوین شده بود. یعنی در آن بسته، بحث های مدیریتی، تقاضا، عرضه، تامین منابع مالی و زمین همه آماده و بسته‌ای بود که تمامی جوانب آن سنجیده شده بود که به دولت ارائه شد اما به دلیل تنگناهای مالی امکان تصویب آنها نبود.
وی با اشاره به اینکه بخشی از مسکن‌اجتماعی در قالب تامین تسهیلات برای بافت‌های ناکارآمد شهری است، گفت: برنامه تخصیص سالانه 300 هزار وام به بافت‌های ناکارآمد شهری نیز در قالب مسکن‌اجتماعی تعریف شده است، اما به دلیل تنگناهای مالی و اینکه نتوانست منابع مالی مابه التفاوت سود را به بانک‌ها تزریق کند، طبیعتا عملکرد قابل توجهی نداشت.
چگنی تصریح کرد: برنامه‌ اجرایی مسکن اجتماعی، توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی طراحی و تدوین شد که این برنامه به کمیسیون
زیربنایی دولت ارائه و مورد بحث کارشناسی دستگاه های ذیربط قرار گرفت. هدف از این بررسی این بود که معضلات و اشتباهات گذشته تکرار نشود و به لحاظ مسائل زیرساخت و روبنایی در حال حاضر این برنامه مراحل تصویب نهایی را طی می‌کند تا با مشکلاتی مشابه مسکن مهر روبرو نباشیم.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن گفت: اجرای برنامه مسکن اجتماعی به گونه ای طراحی شده که ساخت 70 هزار واحد مسکونی در سال جاریو برای 5 ساله باقیمانده تا برنامه ششم توسعه ساخت سالیانه 100 هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود : برنامه‌های اجرایی و ساز و کار آن با مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می‌شود، بعبارت دیگر متولی اجرای برنامه مسکن اجتماعی بنیاد مسکن است.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱:۱۶:۳۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد