افزایش نسبی قیمت جهانی طلا

افزایش نسبی قیمت جهانی طلا
به دنبال ادامه نگرانی های بین المللی نسبت به سیاست های اقتصادی و مالی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قیمت جهانی طلا امروز دوشنبه با افزایش نسبی روبرو شد و به بالاترین سطح در ۲ ماه اخیر رسیده است.

به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، ادامه روند نزولی ارزش دلار آمریکا تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر داشته است.
بر اساس این گزارش سرمایه گذاران بین المللی نگران سیاست های اقتصادی و مالی دولت جدید آمریکا هستند و این مساله تقاضا برای طلا را افزایش داده است.
قیمت هر اونس طلا با 0.7 درصد افزایش به بیش از 1217 دلار رسیده است که این بالاترین رکورد از 22 نوامبر به شمار می رود.
شاخص ارزش دلار آمریکا نیز در برابر سبدی از ارزهای معتبر بین المللی با 0.4 درصد کاهش روبرو شد و به 100.31 واحد رسیده است.
دونالد ترامپ بارها از بالا بودن ارزش دلار آمریکا انتقاد کرده و این مساله را مانع بزرگی برای رقابت شرکتهای آمریکایی در بازارهای بین المللی ارزیابی کرده است.
بارناباس گان تحلیلگر ارشد او سی بی سی بانک در این باره تاکید  کرد: در حالی که چشم انداز روشنی از سیاست های اقتصادی و مالی ترامپ وجود ندارد، سرمایه گذاران بین المللی بار دیگر به بازار طلاروی آورده اند.
بانک آمریکایی مریل لینچ نیز هفته گذشته اعلام کرد که میزان ورود فلزات گرانبها به صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان به بالاترین سطح در 5 ماه اخیر رسیده است.
سرمایه گذاران بین المللی برای حفظ ارزش دارایی و ثروت خود در برابر سیاست های اقتصادی و مالی ترامپ، اقدام به خرید ذخایر طلا می کنند.
میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با 0.2 درصد افزایش به بیش از 809 تن رسیده است. پاتریک هارکر رئیس فدرال رزرو فیلادفیا نیز تاکید کرد: فدرال رزرو آمریکا امسال 3 بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد ، البته به این شرطی است که اوضاع بازار اشتغال بهبود یابد و نرخ تورم نیز به سطح 2 درصدی نزدیک شود.
ادوارد میر تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری اف سی استون نیز تاکید کرد: لحن اظهارات ترامپ طی روزهای آینده می تواند تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت کالاهای راهبردی در بازارهای بین المللی داشته باشد. انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین و وضعیت تقاضای فیزیکی بازارهای اسیایی و در حال توسعه تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا خواهد داشت.

منبع خبر: 
  ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۷:۲۶:۱۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد