تنش ترامپی در بازار طلا

تنش ترامپی در بازار طلا
روز فعالیت بازارهای جهانی پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید با تشنج و تنش همراه بود. اونس طلا روز گذشته تحت حمایت افت شاخص‌ها و البته افزایش خرید فلز زرد به‌عنوان سرمایه امن تا اوج دو ماهه نیز بالا رفت؛

روز فعالیت بازارهای جهانی پس از وروددونالد ترامپ به کاخ سفید با تشنج و تنش همراه بود. میلیاردر جنجالی روز جمعه در سخنرانی خود پس از سوگند یاد کردن به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، دوباره علیه پیمان‌های تجاری موضع‌گیری کرد تا شاخص‌ها روز دوشنبه واکنش نشان دهند. بازارها که روز جمعه فرصت کافی برای بازتاب دادن نظر معامله‌گران را نداشتند، در اولین روز کاری از آخرین هفته ژانویه شاهد تشدید روندها شدند. روز گذشته، نگرانی‌های ترامپی به افت شاخص دلار تا کف یک و نیم ماهه منجر شد. شاخص دلار که اواخر سال گذشته میلادی از مرز 103 واحد هم عبور کرده بود، صبح دوشنبه به مرز 100 واحد نزدیک شد. همزمان، شاخص‌های بورسی نیز در آسیا، اروپا و آمریکا افت را تجربه کردند. در چنین وضعیتی رشد ارزش پناهگاه‌های سرمایه از جمله فلز زرد عجیب نبود. اونس طلا روز گذشته تحت حمایت افت شاخص‌ها و البته افزایش خرید فلز زرد به‌عنوان سرمایه امن تا اوج دو ماهه نیز بالا رفت؛ گرچه بعد تحت فشار سودگیری معامله‌گران قرار گرفت. اینها همه نشان‌دهنده هراس بازارها از اولا مواضع دولت تازه آمریکا و دوما نگرانی از ابهام‌ها پیرامون سیاست‌گذاری آن است.

نخستین هفته بازارهای جهانی پس از آغاز به‌کار رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، با واکنش به نگرانی‌های ترامپی آغاز شد. در‌حالی‌که نگرانی‌ها در روزهای قبل از شروع رسمی ریاست ترامپ هم بازارها را متاثر کرده بود، با حضور میلیاردر جنجالی نیویورکی در کاخ سفید و تکرار وعده‌های دردسرساز انتخاباتی در سخنرانی تحلیف، روندها تشدید شده است. ترامپ روز جمعه سوگند خورد و یک روز بعد شاهد بزرگ‌ترین تظاهرات علیه یک رئیس‌جمهوری در زمان تشکیل دولت جدید شد. همزمان، موضع‌گیری‌های نگران‌کننده او ادامه پیدا کرد تا روندهای جهانی بیش از پیش تحت‌تاثیر قرار بگیرد. شاخص دلار که هفته گذشته تحت‌فشار گفته‌های ترامپ درباره مضرات «دلار بیش از حد قوی» تا عدد 74/ 100 واحد افت کرده بود، صبح دوشنبه تا کف یک ‌ونیم‌ماهه پایین رفت. افت ارزش دلار همراه با افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن در دوره نااطمینانی، طلا را گران‌تر کرد، گرچه سودگیری در قیمت‌های بالاتر، فلز زرد را تحت‌فشار قرار می‌داد. اونس طلا در مقطعی از صبح دوشنبه به اوج 2 ماهه رفت. در کنار افت دلار، دیگر عاملی که صبح روز گذشته به رشد طلا تا نزدیک مرز 1220 دلار کمک کرد‌، افت بازارهای سهام بود که آن نیز ناشی از عدم قطعیت درباره سیاست‌های دولت جدید آمریکا بود.
بخت طلا

روز گذشته در‌حالی‌که افت شاخص دلار، طلا را گران می‌کرد، خروج سرمایه از بازارهای سهام نیز به کمک فلز زرد آمد. اونس طلا که هفته گذشته روی بهای 1210 دلار ایستاده بود، صبح دوشنبه تا قیمت 1218 دلار رشد کرد، گرچه در قیمت‌های بالاتر، فروش‌ها افزایش و در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یافت. بهایی که تا ساعت03:7 عصر دوشنبه برای هر اونس طلا ثبت شد، 1215 دلار بود، گرچه هم اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی نخستین روز از چهارمین هفته سال جدید میلادی رقم خورده باشد. روز گذشته، طلا علاوه بر سودگیری معامله‌گران، از افت بهای نفت‌خام نیز اندکی ضرر کرد. بهای طلا سیاه روز دوشنبه با یک درصد افت روبه‌رو شد؛ چراکه گزارش‌ها نشان می‌داد فعالیت استخراج نفت در آمریکا دوباره احیا شده است. این گزارش‌ها، خبر آمادگی کشورهای اوپک و غیراوپک برای اجرای توافق دسامبر برای کاهش تولید را زیر سایه خود قرار داد.

پس از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، طلا بر خلاف پیش‌بینی‌ها با سقوط همراه شد؛ چراکه شاخص‌های دلار و بورس فشار سنگینی بر آن وارد کردند. با وجود این، تداوم توئیت‌های جنجالی ترامپ، گفت‌وگوی تلفنی او با رئیس‌جمهوری تایوان و هشدار شدیداللحن چین در این مورد، تاکید دوباره او بر سیاست‌های حمایت‌گرایانه در میدان تجارت و مذاکره برای اصلاح پیمان‌های تجاری قبلی، ابهام درباره جزئیات سیاست‌گذاری‌های گروه کاری او در حوزه‌های گوناگون داخلی و خارجی و در نهایت سخنرانی ناامیدکننده او در روز تحلیف، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن را افزایش داده است. تازه‌ترین تحلیل فنی «اف ایکس استریت» که صبح دوشنبه منتشر شد، نشان می‌داد که بهای جهانی فلز زرد در کوتاه‌مدت بین 1176 تا 1235 دلار در نوسان خواهد بود. به گزارش سایت طلا به نقل از این پایگاه اینترنتی اف‌ایکس‌استریت، تحلیل تکنیکال نشان می‌داد که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت 1218 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1230 و سپس 1235 دلار افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر سطح حمایتی قیمت طلا نیز 1202 دلار در نظر گرفته می‌شد، سطحی که گفته می‌شد اگر شکسته شود، قیمت طلا تا 1196 و سپس 1176 دلار کاهش خواهد یافت. بارناباس گان، تحلیلگر ارشد «او‌سی‌بی‌سی‌بانک» می‌گوید: «در‌حالی‌که چشم‌انداز روشنی از سیاست‌های اقتصادی و مالی ترامپ وجود ندارد، سرمایه‌گذاران بین‌المللی بار دیگر به بازار طلا روی آورده‌اند.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۱:۵۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد