ادامه افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

ادامه افزایش قیمت طلا در بازار جهانی
طلا در بازار جهانی روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی بازارها نسبت به مواضع دونالد ترامپ در خصوص مهاجرت و ضعیف شدن ارزش دلار که تقاضا برای این فلز به عنوان دارایی مطمئن را تقویت کرد، به بالاترین قیمت در حدود یک هفته گذشته صعود کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۶ درصد رشد کرد و به ۱۲۰۲.۰۸ دلار رسید در حالیکه ابتدای معاملات تا قیمت ۱۲۰۳ هم صعود کرده بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۰.۶۸ درصد افزایش یافت و در ۱۲۰۱.۱ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه ۴.۹۰ دلار افزایش یافت و در ۱۱۹۶ دلار بسته شد.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از سایر ارزها دنبال می کند، ۰.۱ درصد اُفت کرد و به ۱۰۰.۳۱۰ واحد رسید.

بازارهای سهام آسیایی در معاملات سه شنبه از مواضع اخیر ترامپ برای محدودیتهای سفر به آمریکا تحت فشار قرار گرفتند. به گفته بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC سنگاپور، این صحبت مطرح است که ممنوعیت مذکور ممکن است بر بخشهای فناوری و انرژی تاثیر منفی داشته باشد و اگر این ممنوعیت طولانی شود، چالشهایی را برای رشد اقتصادی به همراه خواهد داشت.

بخش فناوری صریح‌ترین مخالفت را با این ممنوعیت داشته است. شرکتها در حال بررسی بهترین راه برای گردآوری منابعشان بوده اند و تلاشهایی که تاکنون انجام شده است، شامل انتشار بیانیه‌هایی در محکومت محدودیت سفر به آمریکا و حمایت مالی از سازمانهای حامی مهاجرت بوده است.

به گفته جیمز استیل، تحلیلگر بانک اچ اس بی سی، اگر ابهام سیاسی ادامه پیدا کند یا تنشهای ژئوپلیتیکی افزایش بیشتری داشته باشد، طلا به قیمت بالاتری صعود خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، معامله گران همچنین منتظر نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند که روز سه شنبه آغاز می شود و بعدازظهر چهارشنبه با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان می دهد.

تحلیلگران انتظار دارند بانک مرکزی در نشست هفته جاری لحن محتاطانه ای داشته باشد اما انتظارات برای افزایش نرخهای بهره بر بازار طلا سایه افکنده است. بازار هنوز درباره تاثیر مثبت یا منفی سیاستهای ترامپ بر دلار به یقین نرسیده است و به همین دلیل، به نظر نمی رسد مقامات بانک مرکزی بخواهند موضع محکمی داشته باشند. حتی پس از این نشست هم بانک مرکزی زمان زیادی برای تصویب سه دور افزایش نرخهای بهره هدف گذاری شده برای سال میلادی جاری دارد.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا نرخهای بهره بالاتر به جذابیت سرمایه گذاری در این فلز که سوددهی ندارد، لطمه می زند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد رشد کرد و در ۱۷.۱۷ دلار ایستاد. هر اونس پلاتینبرای تحویل فوری ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۹۹۰.۷۰ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیوم با ۰.۷ درصد افزایش، ۷۴۵.۸۵ دلار بود.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۸:۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد