تحویل مسکن مهر با رویکرد «محله‌محوری»

تحویل مسکن مهر با رویکرد «محله‌محوری»
وزیر راه‌وشهرسازی از تغییر رویکرد شهرسازی در شهرهای جدید از «پروژه‌محوری» به «محله‌محوری» خبر داد.

عباس آخوندی در جریان بازدید ازپروژه مسکن مهر پردیس، پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد:از این پس نظام شهرسازی در شهرهای جدید از جمله شهر جدید پردیس مبتنی بر محله‌محوری خواهد بود و توسعه محلات در این شهرهای جدید با اولویت برخورداری هر محله از خدمات زیربنایی و روبنایی مناسب در دستور کار قرار خواهد گرفت. وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر،رویکرد دولت در شهرهای جدید تنها تحویل واحدهای مسکونی مهر به متقاضیان نبوده است،توضیح داد:از ابتدای دولت یازدهم تلاش کرده‌ایم پروژه مسکن مهر را در یک بافت محله‌ای تکمیل و به متقاضیان تحویل دهیم؛به عبارت دیگر ملاک کار دولت یازدهم در شهرهای جدید تنها تحویل مسکن مهر نبوده است بلکه تغییر نظام شهرسازی در این شهرها از پروژه‌محوری به «ساخت محلات برخوردار از خدمات روبنایی و زیربنایی مناسب» بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه تاکنون یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد مسکونی مهر در شهرهای مختلف تحویل مردم شده است، از آغاز پرداخت وام ۴۰ میلیون تومانی مسکن مهر به متقاضیان این واحدها خبر داد و گفت: علاوه بر ساخت واحدهای مسکونی مهر پردیس، ساخت ۳۷ مدرسه در پردیس آغاز شد که ششمین مدرسه نیز روز پنج‌شنبه (۱۴ بهمن‌ماه) به بهره‌برداری رسید. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آخوندی در حاشیه بازدید از برخی فازهای پروژه ۱۰ هزار واحدی مسکن مهر پردیس در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار واحد مسکونی در شهر جدید پردیس در دست ساخت داریم که این پروژه یکی از پروژه‌های بزرگی است که در حال انجام است و خوشبختانه در فازهای مختلف آن پیشرفت بسیار خوبی را شاهد هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مکان‌یابی شهر پردیس و احداث واحدهای آن همواره محل نقد بوده است، افزود: همچنان که همه مردم ایران می‌دانند و مرتب هم مطرح کرده‌ام ساخت شهرهای جدید تنها با این هدف که ذهنیتی در مردم برای رفع مشکلات مسکن شکل بگیرد، غلط است و در اجرا، دشواری‌های فراوانی به همراه خواهد داشت که ازجمله آن تامین زیرساخت‌ها و خدمات زیربنایی و روبنایی است. وی تاکید کرد: در شهر جدید پردیس شاهد هستیم محله‌محوری و توسعه محلات با ویژگی‌های محله در حال انجام است. آخوندی گفت: ما تصمیم گرفتیم که علاوه بر بحث ساختمان، بحث ایجاد محلات را نیز در دستور کار قرار دهیم که در حال حاضر، علاوه بر ساخت واحدهای مسکونی، ساخت ۳۷ مدرسه را در پردیس آغاز کرده‌ایم که هم اکنون ششمین مدرسه نیز تکمیل شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.وی افزود: ساخت ۳۱ مدرسه دیگر در شهر جدید پردیس در دستور کار و جزو برنامه‌های ما است که به‌تدریج ساخته خواهند شد و اعلام عمومی می‌شوند. وزیر راه و شهرسازی گفت: علاوه بر واحدهای مسکونی، احداث و بهره‌برداری از واحدهای تجاری، پاسگاه و بخش‌های مختلف شهری نیز همزمان در حال انجام است. زیرا اعتقاد ما بر این است که شهروندان در این شهرها ساکن می‌شوند و باید بتوانند از آسایشی نسبی در شهرهای محل سکونت خود برخوردار باشند. وی ادامه داد: ما در شهرهای جدید از جمله پردیس، محله به محله پیشرفت کار را انجام می‌دهیم و به جای آنکه تنها از واحدهای ساختمانی و تکمیل آنها که البته جزو تعهدات ما است صحبت کنیم از محله‌های شهری و تشکل‌های اجتماعی نیز صحبت می‌کنیم و آن را مدنظر قرار می‌دهیم. آخوندی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم تا هر محله‌ای در شهرهای جدید از جمله شهر جدید پردیس، دارای مدرسه، مسجد، پاسگاه و تمامی امکانات شهری شود. آخوندی با اشاره به بهره‌برداری از ۸۰ هزار واحد مسکن مهر در بهمن ماه ۹۵ در شهرهای مختلف کشور گفت: بر اساس آماری که داریم تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد مسکونی مهر را تحویل داده‌ایم که از این مقدار بیش از یک میلیون واحد مسکونی در دولت یازدهم تکمیل و واگذار شده است و تکمیل بقیه واحدها را نیز در دست انجام داریم. وی ادامه داد: سایر واحدهای باقی مانده مسکن مهر نیز پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی دارند که تلاش داریم تا با سرعت بقیه واحدها را تکمیل و در اختیار مردم قرار دهیم. وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که اغلب پروژه‌های مسکن مهر در مباحث مربوط به مکان‌یابی و خدمات زیربنایی دارای ضعف‌های جدی هستند، گفت: تامین خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر در شهرهای مختلف به دلیل مکان‌یابی‌های ضعیف مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند که تکمیل آنها زمان‌بر است. اما در هر صورت تلاش می‌کنیم تا واحدهای باقی‌مانده نیز تکمیل و در اختیار مردم قرار بگیرد.

وزیر راه‌وشهرسازی ادامه داد: به رغم آنکه در ساخت مسکن مهر شهرهای جدید احداث مدارس، پاسگاه و مسجد جزو تعهدات وزارت راه و شهرسازی و دولت قبل نبوده است و برای ساخت امکانات شهری، یک ریال نیز تامین اعتبار دولتی نشده است و در طرح اولیه مسکن مهر دیده نشد، اما تلاش می‌کنیم تا آنجا که می‌توانیم ساخت آنها را در پروژه‌های مسکن مهر نیز به سرانجام برسانیم. آخوندی گفت: تاکنون در کل کشور یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم و متقاضیان این واحدها تحویل شده است و بقیه نیز با سرعت قابل‌قبولی در حال ساخت و تکمیل است.

وام 40 میلیونی مسکن مهر از امروز

وزیر راه‌وشهرسازی همچنین با اعلام آغاز پرداخت وام 40 میلیون تومانی مسکن مهر از امروز خاطرنشان کرد:از دیگر اقدامات قابل توجه برای تسهیل عملیات ساخت و تکمیل مسکن مهر افزایش وام مسکن مهر در پروژه‌های ناتمام از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان است. وی ادامه داد: چهارشنبه هفته گذشته،افزایش وام مسکن مهر از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان برای کمک به تکمیل پروژه‌های ناتمام مسکن مهر که حدود یک ماه قبل به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده بود، به شعب بانک عامل بخش مسکن ابلاغ شد که از امروز این تسهیلات در دسترس متقاضیان واجد شرایط قرار خواهد گرفت. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مجموعه وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم تلاش می‌کند تا مشکلات و نقص‌های مسکن مهر را برطرف کند و روند خانه‌دار کردن متقاضیان را سرعت بیشتری بدهد، گفت: تلاش می‌کنیم خدمات زیربنایی و معابر را با اعتقاد بر توسعه محله‌محوری شهرها تکمیل کنیم. وی گفت: وام اضافی مسکن مهر (10میلیون تومان) به واحدهایی که تمام نشده و فروش اقساطی نشده‌اند، تعلق می‌گیرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» بر مبنای ابلاغیه بانک مسکن به شعب این بانک برای پرداخت تسهیلات 40 میلیون تومانی، پروژه‌های ناتمام برای دریافت این تسهیلات حداقل باید از سه شرط برخوردار باشند. برخورداری از پیشرفت فیزیکی حداقل 50 درصدی، فعال بودن پروژه و داشتن متقاضی موثر سه شرط اصلی برای دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی اضافی مسکن مهر است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲:۴۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد