میزان وجوه اوراق مشارکت در میادین مشترک

میزان وجوه اوراق مشارکت در میادین مشترک
طبق اعلام وزارت نفت، میزان هزینه شدن وجوه حاصل از فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی در طرح های میادین مشترک غرب کارون و فازهای پارس جنوبی، از ۱۱ درصد در پایان شهریورماه به بیش از ۶۵ درصد در پایان آذرماه امسال رسیده است.

بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 94 که صبح روز دوازدهم بهمن ماه سال جاری توسط «عادل آذر» رئیس دیوان محاسبات کل کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، مطابق بند (ک) تبصره (2) ماده واحده بودجه 94، به وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط اجازه داده شده است به منظور سرمایه گذاری در طرح‌های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک نسبت به انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی به مبلغ پنج هزار میلیارد تومان اقدام کند.

این اوراق از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه و به فروش رسید. منابع حاصل، به مبلغ چهار هزار و نهصد و یازده میلیارد و ششصد و پنجاه میلیون تومان به طرح توسعه میادین مشترک غرب کارون و طرح توسعه فازهای در حال احداثپارس جنوبیاختصاص یافت. علی رغم انتشار و فروش اوراق مذکور، صرفاً حدود 11 درصد منابع حاصله، تا پایان شهریور ماه سال 95 در طرح های یاد شده مصرف شده است.

از اینرو، وزارت نفت بیش از 4300 میلیارد تومان از پولی که برای تزریق در پروژه میادین مشترک غرب کارون و فازهای پارس جنوبی داشته را تا نیمه سال 95 هزینه نکرده است.

وزارت نفت در واکنش به این موضوع، توضیحاتی را به خبرگزاری تسنیم ارسال کرد. در توضیحات وزارت نفت میزان هزینه شدن این وجوه تا پایان آذرماه امسال، 3200 میلیارد تومان عنوان شده است. به عبارتی در فاصله زمانی پایان شهریور ماه که طبق گزارش تفریغ بودجه، 11 درصد از وجوه مربوطه در طرح های میادین مشترک هزینه شده بود تا پایان آذرماه، میزان هزینه شدن این وجوه در طرح های میادین مشترک غرب کارون و فازهای پارس جنوبی در مجموع به بیش از 65 درصد رسیده است.

متن کامل توضیحات وزارت نفت بدین شرح است: "اوراق مشارکت موضوع بند «ک» قانون بودجه سال 1394 کل کشور به ارزش 3500 میلیارد تومان و 1500 میلیارد تومان به ترتیب بابت سرمایه گذاری در میادین مشترک غرب کارون و فازهای پارس جنوبی در آخرین روزهای اسفندماه سال 1394 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر و متعاقباً وجوه آن در پایان فروردین ماه سال جاری وصول شد. عملکرد 9 ماهه سال جاری نشان می دهد از محل این وجوه جمعاً معادل 3200 میلیارد تومان در طرح‌های مذکور مصرف شده که با عنایت به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و پیش بینی پیشرفت فیزیکی طرح‌های مزبور، مانده مبلغ در اختیار تا پایان سال جاری مصرف و به پیمانکاران ذی‌ربط پرداخت خواهد شد.

بر کارشناسان آشنا به توسعه پروژه‌های میادین نفتی و گازی پوشیده نیست که پیشرفت فیزیکی در این سنخ پروژه‌ها که متعاقباً منجر به مصرف 5000 میلیارد تومان از منابع در اختیار گردد، نیازمند صرف مدت زمانی حتی بیش از یک‌سال است، آنچنانکه مصرف این حجم از منابع ظرف چندماه اساساً غیراصولی و ناکارآمد بوده و منطبق بر واقعیات پیشبرد طرح‌های نفتی نخواهد بود."

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵:۳۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد