آلیاژهای طلا

آلیاژهای طلا
طلا و نقره به هر نسبتی با یكدیگر با یكدیگر تشكیل آلیاژ می‌دهند. هرگاه درچنین آلیاژی 60 – 50 در صد نقره بكار رود آلیاژی به رنگ زرد مایل به سفید تشكیل خواهد شد.

طلا و نقره به هر نسبتی با یكدیگر با یكدیگر تشكیل آلیاژ می‌دهند. هرگاه درچنین آلیاژی 60 – 50 در صد نقره بكار رود آلیاژی به رنگ زرد مایل به سفید تشكیل خواهد شد. هرگاه میزان نقره 25 درصد باشد آلیاژ حاصله سفید مایل سبز خواهد شد كه آلیاژ در طلا و جواهر سازی كاربرد زیادی دارد. آلیاژ طلا و مس با 75 درصد طلا و 25 درصد مس به رنگ به رنگ زرد مایل به سرخ در سكه سازی كاربرد دارد. طلای قرمز با افزایش درصد مس بدست می‌آید. طلای ارغوانی آلیاژی از 75.49 درصد طلا و بقیه آلومینیوم است و طلای آبی رنگ روشن حاوی 53.83 درصد ایندیوم و 46.17 درصد طلا می‌باشد. در هر صورت با تغییرات لازم در میزان درصد طلا و عناصر آلیاژی دیگر رنگهای متنوعی از طلا بدست می‌آید.
مقیاس عیار در حقیقت مقدار طلای خالص در 24 قسمت قسمت از كل فلز است یعنی اینكه عیار طلای 100 درصد خالص 24 در نظر گرفته می‌شود به عبارت دیگر واژه عیار بیامگر میزان خلوص آن در 24 قسمت می‌باشد. بهترین طلای تجاری كه در ساخت زیور آلات به كار می‌رود 22-14 عیار است. سكه های داخلی طلا عموما 21.6 عیار هستند یعنی در آنها 90 درصد طلا وجود دارد.
نسبت طلا را گاهی اوقات در هزار قسمت در نظر می‌گیرند با یك تناسب ساده می‌توان مثلا متوجه شد كه طلای 18 عیار در چند هزار است.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله کامل و جامع طلا و آلیاژ طلا چیست و رنگ‌های طلا کدام است؟ مراجعه نمایید.

منبع خبر: ویکی پدیا
  ۵ مرداد ۱۳۸۸ ساعت ۶:۴۷:۴۸ قبل از ظهر
نظرات (2)

مهدی دانشیاری  ۲۸ دی ۱۳۸۹ ساعت ۷:۴۹:۵ بعد از ظهر

باسلام سایت شما واقعا عالیست امیدوارم مطالب جدید در سایت شما در مورد روشهای تولید طلا مشاهده نمایم

سارا  ۲۱ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱:۴۱:۵۵ قبل از ظهر

خوب بود ولي من چگونگي آلياژ كردنشو مي خواستما

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد