رونق معاملات پتروشیمی و فلزات در پسابرجام

رونق معاملات پتروشیمی و فلزات در پسابرجام
مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه بخش بالادستی و پایین‌دستی صنعت پتروشیمی پس از برجام رونق گرفته است، گفت: در زمان تحریم، برخی شرکت‌های ایرانی ناچار بودند محصولات خود را با اسم‌های دیگر بفروشند اما اکنون صادرات به آسانی و با نام خود شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود.

حامد سلطانی‌نژاد به تاثیر اجرایبرجام برافزایش صادرات و رونق بورس کالا اشاره کرد و گفت: پس از برجام، تولید محصولات پتروشیمی افزایش یافت که ناشی از افزایش صادرات و همچنین افزایش درخواست بخش پایین‌دستی برای مصرف بوده است.

مدیرعامل بورس کالا افزود: با وجود اینکه محصولات پتروشیمی در زمان تحریم به‌طور کامل تحریم نبود اما جابه‌جایی پول، بارگیری و حمل محصولات با کشتی محدودیت داشت؛ بنابراین صادرات محصولات پتروشیمی با مشکلاتی مواجه شده بود.سلطانی‌نژاد با بیان اینکه از امسال رونق نسبی در صنایع پایین‌دستی و بالادستی پتروشیمی را شاهدیم، افزود: پارسال مجموع عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا 8/ 2 میلیون تن بود که این رقم در ۱۰ ماه امسال به 9/ 2 میلیون تن رسیده در حالی که هنوز ۲ ماه نیز تا پایان سال باقی مانده است.وی با بیان اینکه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نیز رونق یافته‌اند، گفت: صنایع پایین‌دستی نیز در ماه‌های اخیر رونق داشته‌اند، به گونه‌ای که محصولاتی که جنبه صادراتی دارند، بازار بهتری را پس از برجام یافته‌اند که از جمله آنها می‌توان به رونق «پی‌وی‌سی» اشاره کرد.

مدیرعامل بورس کالا به تحول صنعت نفت نیز اشاره کرد و افزود: از یکسو، رشد قیمت جهانی نفتسبب رونق بازار محصولات پتروشیمی و از سوی دیگر، بهبود فعالیت صنعت نفت نیز سبب رشد درآمد و افزایش میزان تامین خوراک واحدهای پتروشیمی شده است. سلطانی‌نژاد به تاثیر مطلوب برجام در رونق صنایع فلزی اشاره کرد و گفت: با اجرای برجام، صادرات فلزات رونق داشته که پیامد آن عرضه کمتر آنها در بورس کالا است. وی درباره تاثیر رشد قیمت کامودیتی‌ها (مواد پایه و فلزی) در بازارهای جهانی و افزایش جذابیت صادرات آنها نیز گفت: هر چند رشد جهانی قیمت این محصولات، در افزایش صادرات تاثیر داشته، اما تاثیر برجام در رونق این صنعت، بسیار دارای اهمیت است. مدیرعامل بورس کالا با ذکر مثالی گفت: اکنون ذوب آهن می‌تواند محصول خود را در عراق به فروش برساند و پول خود را به راحتی دریافت کند اما در زمان تحریم این امکان فراهم نبود. وی ادامه داد: سایر تولیدکندگان فولاد نیز در دوران تحریم، وقتی محصول خود را صادر می‌کردند به راحتی امکان انتقال پول به داخل کشور را نداشتند اما اکنون به راحتی امکان انتقال پول فراهم شده است. سلطانی‌نژاد یادآور شد: البته رشد قیمت سنگ‌آهن، تعطیل شدن برخی کارخانه‌ها در چین و افزایش قیمت انرژی نیز در رونق صنعت فلزات تاثیر داشته است.پس از برجام، تعامل شرکت‌های ایرانی و بین‌المللی افزایش یافت و صادرات محصولات مختلف رو به رشد گذاشت.«مرضیه شاهدایی» معاون وزیر نفت درباره آخرین وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی گفته است: میزان صادرات محصولات پتروشیمی اواخر سال ۱۳۹۱ و اوایل سال ۱۳۹۲ حدود ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود که تا اواخر سال جاری به ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۲:۲۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد