کاهش برداشت از میادین مشترک نفتی

کاهش برداشت از میادین مشترک نفتی
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه وزیر نفت باید پاسخ‌گوی دلایل کاهش برداشت از منابع انرژی در میادین مشترک باشد، گفت: در فلات قاره اوضاع مناسبی نداریم.

هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "در برداشت از میدان‌های مشترک نفت و گاز از کشورهای همسایه عقب‌تر هستیم"، گفت: ای‌‌کاش چند کشور خارجی در برخی میادین مشترک با کشورهای همسایه برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی می‌کردند.

وی ادامه داد: در میادین فرزاد A و B، سلمان، اسفندیار و فروزان در پارس‌جنوبی، عربستان به‌شکل وسیعی از نفت و گاز میدان‌های مشترک در حال برداشت است، اما ایران در این راستا اقدامی انجام نمی‌دهد.

نماینده مردم ایذه و باغ‌ملک در مجلس با تأکید بر اینکه "در برداشت از منابع هیدروکربوری در فلات قاره نیز وضعیت مناسبی نداریم"، ادامه داد: در این منطقه از 12 سال گذشته حدود 800 هزار بشکه نفت استخراج داشتیم، اما امروز این میزان تولید به 410 هزار بشکه در روز رسیده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اعلام اینکه تجهیزات برداشت نفت در فلات قاره به‌‌شدت فرسوده است، افزود: گویا انگیزه‌ای برای بهبود وضعیت فعلی در دولت دیده نمی‌شود.

خادمی با ابراز بر اینکه کمیسیون انرژی مجلس پیگیر علل کاهش برداشت‌ها از میادین مشترک نفتی است، گفت: وزیر نفت باید پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای در این راستا به وکلای ملت ارائه کند.

وی با تصریح بر اینکه "باید شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های نفت و گاز کشور را فراهم کنیم"، ادامه داد: دولت باید پول‌های سرگردان را از دست مردم جمع‌آوری و در پروژه‌های نفتی و گازی سرمایه‌گذاری کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اعلام اینکه "در 15 میدان مشترک نفتی در خشکی و در میدان مشترک در دریا نیز در برداشت منابع از کشورهای همسایه عقب‌تر هستیم"، تصریح کرد: به‌‌طور مثال قطر در برداشت منابع از میدان‌های مشترک چندین میلیارد بشکه نفت جلوتر است.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۹:۱۹:۲۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد