سود غیر مستقیم اوپک در جیب اروپایی‌ها!

سود غیر مستقیم اوپک در جیب اروپایی‌ها!
اوپک با توافق خود برای کاهش تولید نفت، به طور غیر مستقیم به اروپایی‌ها سود رسانده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که توافق تولیدکنندگاننفت برای کاهش عرضه نفت سبب شده است پالایشگاه‌های قدیمی اروپایی توان رقابتی بالاتری به دست بیاورند.

خبرگزاری رویترز از لندن گزارش داد که یکی از پیامدهای پیش بینی نشده توافق کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، این بوده است با افزایش عرضه نفت خام نوع سبک، توان رقابت پالایشگاه‌های قدیمی اروپا با پالایشگاه‌های جدیدتر در مناطق دیگر که بیشتر از نفت خام نوع سنگین استفاده می کنند، افزایش یابد.

پالایشگاه های اروپایی یاد شده که پیش از این پیش بینی می شد که در رقابت با پالایشگاه‌های نوین در خاورمیانه، آسیا و آمریکا محکوم به شکست باشند، اکنون در زمانی مناسب از فرصتی مناسب بهره مند شده اند و از رشد تقاضای برای محصولات خود و همچنین عرضه بهتر نفت خام مورد نیاز خود، برخوردارند.

دیوید وچ، رئیس مؤسسه مشاوره جی بی سی انرژی، گفت: پالایشگران اروپایی از جایگاه خوبی در رویارویی با توافق اوپک برخوردارند و آن بخش از عرضه نفت که از بازار خارج شده، از نوع نفت مورد نیاز پالایشگران آسیایی بوده است.

سود پالایش هر بشکه نفت خام برنت در روتردام هلند، اکنون به هفت دلار برای هر بشکه رسیده که ٥٠ درصد نسبت به میانگین سه ماه نخست سال ٢٠١٦ میلادی بالاتر است.

یکی از دلایل رشد سود پالایشی در اروپا، این بوده است که بیشتر کاهش عرضه نفت اوپک، مربوط به نفت خام نوع سنگین بوده که در پالایشگاه‌های پیچیده به کار گرفته می شود و این پالایشگاه‌ها در اروپا وجود ندارند.

منبع خبر: ایسنا
  ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۰:۳۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد