طلا به انتظار نشست

طلا به انتظار نشست
اونس طلا که هفته گذشته روی قیمت 1235 دلار ایستاده بود، صبح اولین روز هفته جدید را هم در انتظار اخبار تازه از سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا در همین محدوده نوسان کرد.

اونس طلا روز دوشنبه را با همان قیمت 1235 دلار آغاز کرد و با تعدیل کاهشی روند دلار و رشد بهای نفت خام،‌ رو به قیمت‌های بالاتر حرکت کرد. با این همه، در قیمت‌های بالاتر، فروش‌ها افزایش می‌یافت. بهایی که تا ساعت 8 عصر دوشنبه به وقت تهران برای اونس ثبت شد، 1237 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی نخستین روز از سومین هفته ماه فوریه رقم خورده باشد. شاخص دلار که هفته گذشته روی عدد 95/ 100 واحد ایستاده بود، صبح دوشنبه به محدوده 80/ 100 رفت.

این مهم‌ترین دلیل کمک‌کننده به طلا بود. همزمان، بازارهای سهام شروع یکدستی نداشتند تا طلا از این ناحیه هم تحت حمایت باشد. همچنین رشد بهای نفت خام یار فلز زرد شد. رویترز صبح دوشنبه نوشت که بهای طلا در بازارهای جهانی در آستانه انتشار صورت جلسه نشست پیشین کمیته بازار آزاد فدرال رزرو و همچنین سخنرانی مقام‌های ارشد بانک مرکزی آمریکا با نوسان اندکی روبه رو شده است. در این گزارش آمده که گفته‌های مقام‌های ارشد فدرال رزرو و انتشار متن مذاکرات نشست اخیر بانک مرکزی آمریکا می‌تواند تاثیر زیادی بر چشم انداز نرخ بهره در ماه‌های پیش رو داشته باشد. صورت جلسه نشست قبلی کمیته بازار آزاد چهارشنبه شب منتشر خواهد شد. اونس طلا در حالی صبح روز گذشته نوسان‌های کم دامنه‌ای داشت که کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند فلز زرد این هفته گران‌تر شود. در آخرین نظرسنجی کیتکو از کارشناسان، 17تحلیلگر شرکت کرده‌اند که از این میان، 10نفر معادل 59 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و 4 نفر، معادل 24 درصد، کاهش قیمت‌ها را در روزهای پیش رو پیش‌بینی کرده‌اند. 3 نفر معادل 17درصد هم نظری خنثی داشته‌اند. همزمان، در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، 1988 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 1263نفر معادل 64درصد، افزایش و 462 نفر معادل 23 درصد، کاهش قیمت های طلا را در هفته جاری پیش‌بینی کرده‌اند.

263 نفر هم نظری خنثی داشته‌اند. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده برای شکستن سطح مقاومتی 1250 دلاری تلاش زیادی خواهد کرد و اگر بتواند این سطح را بشکند با افزایش بیشتری روبه‌رو خواهد شد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی «اکونومیک کالندر» قیمت طلا به‌شدت در برابر سطح 1250 دلاری مقاومت نشان می‌دهد. تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که اگر طلا بتواند سطح مقاومتی 1250 دلاری را بشکند به‌زودی تا سطح 1260 دلاری نیز افزایش خواهد یافت و مسیر لازم برای دستیابی به سطح حساس 1300 دلاری فراهم خواهد شد. البته سطح حمایتی قیمت طلا نیز در روزهای آینده 1217 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا احتمالا تا 1200 دلار کاهش خواهد یافت. وانگ تائو تحلیلگر تکنیکال بازارهای بین‌المللی نیز معتقد است: «احتمال شکسته شدن سطح حمایتی 1233 دلاری برای هر اونس طلا وجود دارد.» ادوارد میر، تحلیلگر ارشد موسسه «اف سی استون» می‌گوید: «تقویت ارزش دلار و افزایش شاخص سهام آمریکا می‌تواند هنوز مانع بزرگی برای افزایش بیشتر قیمت طلا باشد. اما نگرانی نسبت به سیاست‌های ترامپو انتخابات اروپا عواملی هستند که می‌توانند به افزایش قیمت طلا کمک کند.» سوکی کوپر، تحلیلگر برجسته بانک «استاندارد چارترد» هم بر این باور است: «افزایش تورم در آمریکا، مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و نااطمینانی نسبت به سیاست‌های بین‌المللی دولت ترامپ می‌تواند موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا شود.» حداقل 5 مقام ارشد فدرال رزرو آمریکا در هفته جاری سخنرانی خواهند داشت. اظهارات مقام‌های ارشد فدرال رزرو می‌تواند تا حد زیادی وضعیت نرخ بهره در ماه‌های آینده به‌خصوص نشست مارس را مشخص کند. فدرال رزرو آمریکا پیش از این اعلام کرده است که قصد دارد در سال جاری 3 بار نرخ بهره را افزایش دهد و گمانه زنی‌های زیادی وجود دارد که افزایش نرخ بهره در نشست مارس را پیش بینی کرده است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی نوسانات ارزش دلار آمریکا، انتشار متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو و اوضاع سیاسی و اقتصادی آمریکا و اروپا تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۳۱:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد