چه سالی قیمت سکه رکورد شکست؟

چه سالی قیمت سکه رکورد شکست؟
قیمت سکه در دولت نهم 104 هزار تومان و پایان دولت دهم یک میلیون 46 تومان شد.

روند حرکت قیمت در بازار سکه ایران در چهار سال گذشته تغییر کرده است؛برخی پیش بینی ها افزایشقیمت سکه دارد و در مقابل برخی ها هم بازار کم نوسانی را برای سکه پیش بینی می کنند.

درحالی که طی یک دهه اخیر قیمت سکه افزایشی قابل توجه را تجربه کرده ،اما در دو سال اول دولت یازدهم، این روند معکوس شد و روندی کاهشی بر این بازار حکمفرما شد .

هر چند در سال جاری افزایش قیمت سکه در بازار تحت تاثیر نوسانات بازار جهانی طلا از یک و و افزایش قیمت دلار از سوی دیگر رخ داده است اما در سال های 1393 و 1394 ، قیمت سکه نسبت به سال قبل روندی کاهشی را شاهد بوده است .

در فاصله سال های 1384 تا 1395 رکورد افزایش قیمت سکه در سال 1391 شکسته شده است . در این سال بهای سکه با رشدی برابر با 73.3 درصد به بیش از یک میلیون تومان رسید . سکه در سال 1390 قیمتی در حدود 589 هزار تومان داشت . البته رشد قیمت سکه در سال 1390 بسیار بالا بود به طوری که در این سال نیز بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی برابر با 68.5 درصد افزایش یافت .

در سال 1384 دولت نهم در حالی در پاستور مستقر شد که قیمت متوسط هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به حدود 104 هزار تومان می رسید، هشت سال بعد دولت محمود احمدی نژاد در حالی پاستور را به دولت یازدهم تحویل داد که متوسط قیمت هر قطعه سکه در بازار به یک میلیون و 46 هزار تومان رسیده بود .

در سال 1391 ، پس از شوک ارزی ، قیمت ها در بازار افزایشی بسیار شدید را تجر به کرد به طوری که در مقطعی قیمت سکه حتی به بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان نیز رسید که رقمی بسیار بالا بود . استقرار دولت یازدهم سبب شد آرامشی بر بازار ارز و به تبع آن بازارهای موازی با ارز حاکم شود . قیمت دلار در این دوره زمانی به ثباتی نسبی رسید و پس از آن بهای طلا و سکه نیز از نفس افتاد به طوری که امروزه دیگر خرید این اقلام در سبد خرد خانوارها جا ندارد .

در سال های 1391 و 1392 بسیاری از مردم با هدف پیشگیری از کاهش قدرت خرید خود دارایی هایشان را به طلا و سکه و ارز تبدیل می کردند و همین امر تقاضایی غیر واقعی را به بازار تحمیل کرده بود .

قیمت سکه در هشت سال فعالیت دولت احمدی نژاد با رسیدن از 122 هزار تومان به یک میلیون و 46 هزار تومان در سال 1392 رشدی 757 درصدی را شاهد بود .

قیمت سکه در دولت یازدهم با رسیدن از یک میلیون و 46 هزار تومان(متوسط قیمت سال 1392 ) به یک میلیون و 78 هزار تومان در نه ماه اول سال جاری رشدی برابر با 3 درصد را شاهد بوده است . قیمت سکه در دی ماه و بهمن ماه رشدی بیش از متوسط نه ماه اول سال را شاهد بود . مبنای تعیین میزان رشد متوسط قیمت سکه در نه ماه ابتدایی سال 1395 است . قیمت سکه در حال حاضر در حدود یک میلیون و 170 هزار تومان است.

همه پیش بینی های جهانی حکایت از تقویت دلار به دلیل تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره دارد.اگرچه موج تقویت دلار از ماههای گذشته آغاز شده،اما به نظر می رسد در نیمه نخست سال جاری میلادی دلار در برابر سایر ارزها تقویت شود.نتیجه این اتفاق افزایش قیمت طلا در بازار جهانی است.طبعا افزایش قیمت طلا در بازار جهانی بازار ایران را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.کارشناسان می گویند، اگر بانک مرکزی اقدام به تزریق سکه به بازار نکند،به نظر می رسد قیمت سکهیک موج افزایشی از نیمه خرداد داشته باشد. با این حال به گفته آنان قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی امسال در کانال یک میلیون و 200 هزار تومان نوسان خواهد کرد.

 

...,سکه,سکه طلا,قیمت سکه,قیمت سکه بهار آزادی

 

 

منبع خبر: خبر آنلاین
  ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵:۱۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد