تاثیر استیضاح ترامپ بر قیمت جهانی طلا

تاثیر استیضاح ترامپ بر قیمت جهانی طلا
در حالی برخی محافل سیاسی آمریکا از احتمال استیضاح ترامپ خبر می دهند، این مساله می تواند تبعات و تاثیرات زیادی بر بازارهای بین المللی به خصوص طلا داشته باشد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که استیضاح احتمالی ترامپ می تواند تاثیر زیادی بر نیروهای ساختاری بازار یعنی عرضه و تقاضا داشته باشد.
البته احتمال عملی شدن استیضاح ترامپ فعلا بسیار کم است ولی همین اختمال کم نیز برای افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری طلا کافی خواهد بود.
قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر نگرانی های سیاسی و اقتصادی در آمریکا و اروپا با افزایش نسبی روبرو شده است. نااطمینانی و نگرانی نسبت به سیاست های ترامپ و نگرانی درباره انتخابات سراسری آلمان، فرانسه و هلند و همین طور بحران مالی و بدهی یونان تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای طلای داشته است.
از سوی دیگر آغاز مذاکرات برگزیت نیز می تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا باشد. با این اوصاف؛ مطرح شدن استیضاح ترامپ نیز به این نگرانی های سیاسی دامن زده است.
استیضاح ترامپ می تواند بسیاری از معادلات سیاسی و اقتصادی در آمریکا و سایر کشورهای جهان را برهم بزند. ترامپ قول داده است تا مالیات ها را کاهش داده و میلیاردها دلار برای توسعه زیرساخت های اقتصادی سرمایه گذاری کند.
ترامپ به شدت از سیاست دلار قوی انتقاد کرده و قصد دارد ارزش دلار را کاهش دهد. این مساله فدرال رزرو آمریکا را نیز با نگرانی روبرو کرده است.
جورج گرو تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری آر بی سی تاکید کرد: تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا طی هفته آینده با افزایش روبرو خواهد شد.
واکنش بازارهای بین المللی به انتشار متن مذاکرات نشست فدرال رزرو آمریکا نیز می تواند بر قیمت طلا تاثیر زیادی داشته باشد. فدرال رزرو آمریکا قصد دارد طی سال جاری 3 بار نرخ بهره را افزایش دهد. نظرسنجی ها نشان می دهد احتمال افزایش نرخ بهره در نشست مارس چندان بالا نیست ولی نرخ بهره احتمالا در نشست ژوئن افزایش خواهد یافت.
به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه نیز تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت جهانی طلاخواهد داشت.

منبع خبر: 
  ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲:۴۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد