راه اندازی فاز 20 پارس‎جنوبی

راه اندازی فاز 20 پارس‎جنوبی
همزمان با روشن شدن مشعل سکوی فاز 20، عملیات راه اندازی این سکو با ظرفیت تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی آغاز شد.

علیرضا عبادی، مجری طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، با اعلام اینکه مشعل سکوی فاز 20 دیشب (هشتم اسفند) و پس از طی 55 روز کاری با باز کردن چاهها روشن شده است، افزود: هم اکنون مراحل پایانی عملیات راه اندازی این سکو مطابق استانداردهای ایمنی در حال اجراست.

وی با اشاره به مراحل پایانی راه اندازی خط لوله 32 اینچ حدفاصل سکوی 20 با پالایشگاه خشکی این فازها، ادامه داد: با آماده شدن این خط لوله در چند روز آینده، گاز برداشت شده از مخزن به پالایشگاه این فازها ارسال می شود.

مجری طرح توسعه فازهای 20 و21 یادآور شد: با بهره برداری از سکوی فاز 20، تولید گاز فازهای 20 و21 پارس جنوبی تکمیل و به 2 میلیارد فوت مکعب معادل 56 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

به گفته عبادی، ردیف سوم شیرین سازی این فازها در پالایشگاه هم اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و در چند روز آینده با ورود گاز ترش سکوی فاز 20، عملیات فراورش و تولید گاز شیرین آغاز شود.

بر پایه این گزارش، سکوی 2 هزار و 650 تنی فاز 20 پس از عملیات موفق بارگیری، از یارد صنعتی شرکت تاسیسات دریایی ایران ازجانب بارج ابوذر 110 به خلیج فارس رسید تا روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز را از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت کند.

بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، هم اکنون سکوی فاز 21 با تولید حدود 950 میلیون فوت مکعب گاز در حال بهره برداری است. ردیف نخست شیرین سازی بالایشگاه این فاز نیز درحال فراوری گاز ترش دریافتی از این سکو است و قرار است تا پایان سال ردیف های دوم و چهارم شیرین سازی آماده دریافت و فراورش گاز ترش شوند.

تولید میعانات گازی در فازهای 20 و 21 روند مطلوبی دارد و علاوه بر این، واحدهای تولید اتان، پروپان و بوتان و واحد بازیافت گوگرد این فازها نیز در روزهای آینده به بهره برداری می رسد.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۳:۲۵ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد