مذاکرات۲ میلیارد یورویی نفتی ایران-ژاپن

مذاکرات۲ میلیارد یورویی نفتی ایران-ژاپن
یک مقام مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از مذاکرات ۲ میلیارد یورویی ایران و ژاپن برای اجرای طرح فاز چهارم توسعه و به روزرسانی پالایشگاه نفت آبادان خبر داد.

اسفندیار دائم‌الذکر در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت توسعه پالایشگاه نفت آبادان و طرح کاهش تولید نفت کوره قدیمی‌ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه، گفت: از ابتدای سال ۹۶ طرح تجهیز و آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه نوسازی پالایشگاه نفت آبادان با مشارکت شرکت ساینوپک چین آغاز خواهد شد.

مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان با بیان اینکه بعد ازبرجام قرارداد توسعه فاز ۲ با طرف چینی به نتیجه رسید، تصریح کرد: هدف از اجرای این پروژه در راستای ارتقای سودآوری و کاهش نفت کوره از ۴۰ درصد به زیر ۲۰ درصد است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه فاینانس این پروژه پالایشگاهی حدود سه میلیارد دلار بوده که در قسمت اول حدود دو میلیارد دلار و در قسمت دوم حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌شود، اظهار داشت: در این راستا واحدهای شیرین‌سازی و تصفیه گازوئیل و نفت سفید توسعه می‌یابند.

مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان در خصوص توسعه فاز ۳ این پالایشگاه هم بیان کرد: حدود ۴۰ درصد نفت خام این پالایشگاه به دلیل قدیمی بودن واحد تقطیر به نفت کوره تبدیل می‌شود، از این رو کاهش ظرفیت تولید نفت کوره در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در راستای توسعه فاز ۲ پالایشگاه آبادان برای ۸۰۰۰ نفر به مدت پنج سال اشتغالزایی می‌شود. در توسعه این فاز افزایش ظرفیت صورت نمی‌گیرد و فقط توسعه و تثبیت است، ادامه داد: علاوه بر این توسعه فاز ۴ پالایشگاه آبادان با مذاکرات انجام گرفته با یک شرکت ژاپنی به زودی منجر به توافق و حتی امضای قرارداد همکاری خواهد شد.

دائم الذکر با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با شرکت JGC ژاپن برای اجرای طرح توسعه فاز چهارم پالایشگاه نفت آبادان، بیان کرد: با توسعه فاز ۴ میزان تولید نفت کوره پالایشگاه آبادان به کمتر از ۱۰ درصد می‌رسد که بار مالی این پروژه حدود ۲ میلیارد یورو برآورد شده است.

این مقام مسئول افزود: پالایشگاه نفت آبادان با قدمت حدود ۱۰۷ سال تولید را از ۲۷۰۰ بشکه آغاز کرد و تا قبل از زمان جنگ تا ۶۵۰ هزار بشکه نیز تولید داشت که این میزان تولید در میزان جنگ کاهش پیدا کرد و بعد از جنگ و بازسازی پالایشگاه مجددا در مدار سرویس قرار گرفت و تولید آن به ۳۸۰ تا ۴۲۰ هزار بشکه در روز رسید.

وی در پایان با بیان این‌که پالایشگاه آبادان حدود ۲۵ درصد از بنزینکشور را تامین می‌کند، خاطرنشان کرد: در این پالایشگاه روزانه حدود هفت میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و سوخت ۱۰۰ ال ال که متعلق به هواپیمای ملخی است، تولید می‌شود. بنزین یورو۴ این پالایشگاه ۵۰۰ هزار لیتر است که به شهرهای آبادان و خرمشهر تحویل داده می‌شود.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۱:۲۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد