افزایش درآمد نفتی به روزانه 28 میلیون دلار

افزایش درآمد نفتی به روزانه 28 میلیون دلار
سرپرست مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی گفت: در سایه اجرای برجام و تدابیر وزارت نفت درآمد نفتی ایران روزانه 28 میلیون دلار افزایش یافت.

بهروز بیک علیزاده امروز در کنفرانسبرجام و اقتصاد مقاومتی با تشریح افزایش تولید و صادرات نفت ایران بعد از اجرای برجام افزود: صادرات نفت خام ایران در طول بیش از یکسال از اجرای برجام به 2 میلیون بشکه در روز رسیده است.

وی، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی را نیز بیش از 2 میلیون و 800 هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: در مجموع با افزایش حدود 10 دلاری قیمت نفت پس از توافق اوپکی ها و هچنین اوپکو غیراوپک درآمد نفتی کشور روزانه 28 میلیون دلار افزایش یافته است.

بیک علیزاده با یادآوری این که قیمت نفت خام از اواسط سال 2014 از بالای 110 دلار برای هر بشکه به کمتر از 40 دلار در سل 2016 رسیده است، گفت: مهم‌ترین عامل افزایش قیمت در سال‌های 2014 تا 2016 افزایش تولید و مازاد عرضه در بازار بود که ایران نقشی در آن نداشته است.

سرپرست مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی به کاهش تولید نفت ایران در زمان تحریم و رسیدن آن به 2 میلیون و 700 هزار بشکه در روز اشاره کرد و گفت: در این سالها، تولید نفت عراق و عربستان به طور قابل توجهی افزایش یافت به گونه ای که تولید عراق در سال 2015 به بیش از 4 میلیون و عربستان به بیش از 10میلیون بشکه در روز رسید.

وی در ادامه به تشریح نشست دوحه و رفت و آمدهای وزیران نفت کشورهای عضو اوپک برای متقاعد کردن ایران برای پذیرفتن فریز نفتی اشاره کرد و گفت: ایران هیچگاه زیر بار فریز و کاهش تولید نفت نرفت و معتقد بود باید سهمش را از بازار نفت به میزان قبل از تحریم ها پس بگیرد.

بیک علیزاده گفت: با پایبندی ایران بر مواضع خود، بالاخره در نشست صد و هفتاد و یک اوپک در 30 نوامبر 2015، اعضای اوپک تصمیم گرفتم میزان تولید خود را به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه کاهش دهند اما ایران از این کاهش نه تنها مستثنی شد بلکه اجازه افزایش 90 هزار بشکه تولید نفت خود را دریافت کرد. کشورهای غیراوپک هم توافق کردند تولید خود را حدود 600 هزار بشکه در روز کاهش دهند.

به گفته بیک‌علیزاده، درحال حاضر اوپک و غیراوپکی ها به 85 درصد تعهدات کاهش تولید نفت عمل کرده اند.

کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی با حضور عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت، عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه آغاز به کار کرد.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲:۶:۳۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد