برداشت ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعبی از پارس جنوبی

برداشت ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعبی از پارس جنوبی
برداشت تجمعی ایران از گاز میدان پارس جنوبی از سال ۱۳۸۱ تا امروز به مرز هزار میلیارد مترمکعب رسیده و میزان برداشت روزانه ایران از این میدان مشترک در آستانه افزایش به ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز است.

ایران پس از پشت سر گذاشتن دوران جنگ تحمیلی از سال 1381 بهره برداری و تولید گاز از اولین فازپارس جنوبی را آغاز کرد و با گذشت نزدیک به 15 سال هم اکنون ظرفیت تولید گاز ایران در این میدان مشترک با قطر به حدود 500 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

از سوی دیگر هم اکنون شمارش معکوس برای بهره برداری کامل از پنج فاز جدید پارس جنوبی شامل فازهای 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبی آغاز شده که این پنج فاز از ظرفیت تولید روزانه حدود 150 میلیون مترمکعب گاز شیرین و پالایش شده، 237 هزار بشکه میعانات گازی، یک‌هزار و 200 تن گوگرد، سه میلیون تن اتان و سه میلیون و 150 هزار تن گازمایع شامل پروپان و بوتان برخوردار هستند.

با بهره برداری کامل از این پنج فاز جدید ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران در مجموع با بهره برداری معادل 21 فاز پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز ایران از این میدان به حدود 550 میلیون مترمکعب در روز می رسد.

با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ایران در یک قدمی برداشت روزانه برابر با قطر قرار می گیرد چرا که «محمد مشکین فام» مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ظرفیت برداشت روزانه قطر را 600 میلیون مترمکعب در روز اعلام کرده است. با توجه به این گفته، ایران با بهره برداری از فازهای 13، 14، 22، 23 و 24 و مرحله دیگری از افزایش 150 میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز از پارس جنوبی، ایران از قطر پیشی می گیرد.

بر اساس برنامه های تعیین شده توسعه ای پارس جنوبی، پس از بهره برداری از پنج فاز جدید، سال آینده هم تولید زودهنگام گاز طبیعی از پنج فاز دیگر این میدان مشترک شامل 13، 14، 22 تا 24 پارس جنوبی آغاز می شود که در این صورت با احتساب تولید زودهنگام روزانه حدود 75 میلیون مترمکعب و سپس تولید نهایی روزانه 150 میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز ایران در پارس جنوبی به مرز 700 میلیون مترمکعب در روز می رسد.

بنابراین ایران در سال 96 موفق به تولید روزانه برابر گاز طبیعی با قطر می شود و با راه اندازی فازهای نیمه کاره، در برداشت روزانه گاز طبیعی از این کشور همسایه حاشیه جنوبی خلیج فارس پیشی خواهد گرفت.

این در حالی است که به استناد آخرین گزارش ارائه شده از سوی شرکت نفت و گاز پارس، مجموع برداشت گاز طبیعی ایران از پارس جنوبی از سال 1381 تا پایان سال 94 به میزان 879 میلیارد مترمکعب بوده که با توجه به تولید بیش از 130 میلیارد مترمکعب گاز از این میدان مشترک از ابتدای سال 95 تا امروز، میزان برداشت تجمعی ایران از گاز میدان پارس جنوبی  به مرز یک هزار میلیارد مترمکعب رسیده است.

درآمد سالانه 90 میلیارد دلاری توسعه پارس جنوبی

بر اساس محاسبات انجام گرفته و با احتساب هر مترمکعب گاز غنی تولید شده (شامل اتان، متان، پروپان و بوتان) 13 سنت و ارزش 50 دلاری هر بشکه میعانات گازی، ارزش محصولات تولیدی هر دو فاز استاندارد پارس جنوبی (فاز 19 معادل دو فاز استاندارد ظرفیت تولید گاز و محصولات گازی دارد) روزانه حدود 30 میلیون دلار و سالانه معادل 10 تا 12 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

به عبارت ساده تر به طور متوسط سالانه از محل تولید و فروش گاز طبیعی و سایر محصولات تولیدی فازهای پارس جنوبی حدود 90 میلیارد دلار درآمد نصیب اقتصاد ملی می شود که بر اساس آخرین گزارش ارائه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران به دیوان محاسبات، از سال 1381 تاکنون ارزش گاز و محصولات گازی تولید شده در پارس جنوبی به حدود 460 میلیارد دلاری می رسد.

آخرین وضعیت توسعه پارس جنوبی

در این بین به منظور توسعه این میدان مشترک که از آن به عنوان یکی از سیاست‌های کلان اقتصادی کشور نام برده می شود ساخت 13 پالایشگاه بزرگ گازی و 40 سکوی تولیدی در دستور کار قرار گرفته که تاکنون 10 پالایشگاه ساحلی و 25 سکو در دریا تکمیل و در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

نکته قابل توجه آن آست که در بخش فراساحلی و با هدف انتقال گازهای ترش از سکوهای دریایی به پالایشگاه ساحلی هم در مجموع برای تمامی 24 فاز پارس جنوبی احداث 3150 کیلیومتر خط لوله 32 اینچی پیش بینی شده که تاکنون بالغ بر 2400 کیلومتر خط لوله در آب‌های خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است.

در مجموع برای کل پارس جنوبی 415 حلقه چاه تعریف شده که از این میزان 285 حلقه چاه حفاری و 157 حلقه چاه باقی مانده است.

بر اساس بودجه مصوب برای توسعه کل پارس جنوبی، 91 میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز بوده که حدود 31 میلیارد دلار آن در پروژه‌های خاتمه یافته صرف شده و از 60 میلیارد دلار باقیمانده هم تاکنون 30 میلیارد دلار در طرح های در حال انجام هزینه شده و 21 تا 30 میلیارد دلار هم برای توسعه نهایی و فشارافزایی میدان هزینه خواهد شد.

در مجموع با تکمیل توسعه فازهای پارس جنوبی در کنار تولید روزانه 700 میلیون مترمکعب گاز طبیعی، سالانه 9 میلیون تن اتان، 10 میلیون تن پروپان و بوتان و روزانه یک میلیون بشکه میعانات گازی به همراه 5200 تن گوگرد تولید خواهد شد.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۲۵:۳۴ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد