فشار مارس بر قیمت طلا

فشار مارس بر قیمت طلا
طلا که دو ماه نخست سال جدید میلادی را با جهشی بسیار قابل‌توجه به پایان برده بود، ماه سوم را با ضعف آغاز کرده است.

اونس طلا که در آخرین روز ماه فوریه روی بهای 1247 دلار ایستاده بود، جمعه هفته گذشته، سومین روز ماه مارس را با قیمت 1234 دلار به پایان برد. روند افت در اولین روز هفته جدید نیز ادامه پیدا کرد تا قیمت نهایی دوشنبه 1225 دلار باشد. روز سه‌شنبه با بهای 1223 دلار آغاز و بعد نوسان‌هایی پیرامون قیمت 1224 دلار تجربه شد. عددی که تا ساعت 8 عصر روز گذشته به وقت تهران برای قیمت طلا ثبت شد، 1217 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی هفتمین روز ماه سوم سال 2017 رقم خورده باشد.

اونس طلا در نیمه اول روز اول هفته میلادی نوسان‌های محدودی پیرامون قیمت 1232 دلار داشت؛ اما با اثرگذاری سودگیری دسته‌ای از معامله‌گران، رشد شاخص دلار و افت بهای نفت خام، حرکت به سوی ابتدای محدوده 1220 دلار تسهیل شد. شاخص دلار که هفته گذشته روی عدد 54/ 101 واحد ایستاده بود، دوشنبه تا عدد 64/ 101 واحد رشد کرد و همین رشد اندک فشار بر طلا را افزایش داد. همزمان‌ افت ارزش نفت نیز که کالای رهبر بازار کالاهای خام و پایه است فشار بر فلز زرد را دوچندان کرد. دسته‌هایی از معامله‌گران نیز برای کسب سود، فروش‌های خود را بالا بردند که باعث شد بهای اونس تا میانه محدوده 1220 دلار افت کند. روز دوشنبه اونس تا قیمت 1224 دلار پایین رفت و دست آخر روی بهای 1225 دلار متوقف شد.

سه‌شنبه با بهایی کمتر از روز قبل آغاز شد تا ادامه فشارها آشکار باشد و اونس با کمترین قیمت در 3 هفته گذشته مواجه شود. با این همه طلا در مقاطعی از روز گذشته از افزایش فروش‌ها در قیمت‌های پایین‌تر نفع می‌برد. شاخص دلار صبح سه‌شنبه رشد بیشتری را تجربه کرد که باعث شد معامله‌گران فلز زرد میل به قیمت‌های پایین‌تر داشته باشند. نفت‌خام هم صبح روز گذشته با افت بیشتر علیه طلا کار کرد. با این همه، ادامه افت بازارهای سهام اروپا به نفع طلا کار می‌کرد. دوشنبه پس از آنکه «دویچه بانک» اعلام کرد برای افزایش سرمایه خود تا 8 میلیارد یورو نیاز به انتشار سهام بیشتری دارد، سهام این بزرگ‌ترین وام‌دهنده آلمان 5 درصد سقوط کرد تا بورس‌ها علاوه‌بر نگرانی از تنش‌های شبه جزیره کره دلیل دیگری نیز برای افت داشته باشند. همین نگرانی‌ها سه‌شنبه نیز بورس‌های اروپایی را کاهشی کرد تا بخشی از سرمایه‌های بازار سهام به سوی بازار طلا روانه شود. سه‌شنبه صبح، انتظار برای گزارش اشتغال‌زایی اقتصاد آمریکا که روز جمعه منتشر می‌شود بیشتر شد تا میزان معاملات تا حدی افت داشته باشد. میزان اشتغال‌زایی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ماه فوریه عصر جمعه منتشر خواهد شد. این گزارش نرخ بیکاری ایالات‌متحده را نیز مشخص خواهد کرد. گزارش روز جمعه می‌تواند چشم‌انداز سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا را هم روشن‌تر کند.

داده‌های خوب از بازار کار می‌تواند احتمال افزایش نرخ‌های بهره را افزایش دهد که خود می‌تواند حامی دلار و عامل فشار برای طلا باشد. در حالی که نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا قرار است هفته آینده برگزار شود، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که فدرال رزرو آمریکا در این نشست نرخ بهره را افزایش خواهد داد. به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، موسسه سرمایه‌گذاری «سان‌گلوبال» صبح سه‌شنبه اعلام کرد: «انتظار داریم که قیمت جهانی طلاتا پایان هفته جاری مسیر پرچالشی داشته باشد. انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا می‌تواند مهم‌ترین عامل موثر بر قیمت جهانی طلا باشد.» همزمان، رئیس موسسه سرمایه‌گذاری «ای‌دبلیو تی» پیش بینی کرد که میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به 1150 دلار خواهد رسید. ویلیام تانکارد تاکید کرد: «تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا به‌واسطه تشدید نگرانی‌های سیاسی بین‌المللی به‌خاطر افزایش قیمت‌ها چندان دوام نخواهد داشت. به نظر من میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به 1150 دلار خواهد رسید.» البته برخی از موسسات نیز از عبور بهای اونس از مرز 1300 دلار گفته‌اند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۱۴:۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد