برنامه جدید خودکفایی کالایی صنعت نفت

برنامه جدید خودکفایی کالایی صنعت نفت
وزیر نفت با تشریح برنامه خودکفایی کالایی صنعت نفت، اعلام کرد: احتمال دارد پنج فاز جدید پارس جنوبی فروردین ماه ۹۶ توسط رئیس جمهوری افتتاح شود.

بیژن زنگنه در حاشیه برگزاری پنجمین جشنواره نفت و رسانه در جمع خبرنگاران در تشریح مهمترین برنامه های بومی سازی انواع کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت گفت: هم اکنون بومی سازی، طراحی و ساخت ۱۰ قلم کالای اساسی و پرمصرف مورد نیاز در صنایع نفت و گاز در دستور کار مجموعه وزارت نفت قرار گرفته که پیش بینی می کنیم به زودی عملیات ساخت بومی دو قلم کالای پرمصرف نهایی و عملیاتی شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه برخی از این کالاها در دوران تحریم مشکلات متعددی را برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور به وجود آورده بود، تصریح کرد: بر این اساس ساخت کالاهایی همچون تجهیزات درون چاهی، مته حفاری و لوله های نفت و گاز در اولویت قرار گرفته است.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه هم اکنون امکان بومی سازی و خودکفایی ۶۵ درصدی در ساخت و تولید انواع کالا و تجهیزات در سطح صنعت نفت و گاز کشور به وجود آمده است، اظهار داشت: پیش بینی می شود در صورت اجرای کامل پروژه بومی سازی ۱۰ قلم کالای پرمصرف، صنعت نفت تا مرز ۸۰ درصد در تامین کالا و تجهیزات به خودکفایی رسیده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با وجود راه افتادن برنامه های بومی سازی کالا و تجهیزات، اما ساخت هر نوع کالایی در صنعت نفت دارای توجیه و صرفه اقتصادی نیست، تاکید کرد: برخی از کالاها از نظر تکنولوژیکی و فناوری مشکلی برای ساخت در داخل کشور را ندارند، اما چون ساخت و تولید تجاری آنها اقتصادی نیست، از این رو به دنبال طراحی و تولید تمام کالاهای مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور نیستیم.

زنگنه مهمترین برنامه ایران برای بومی سازی کالاهای مورد نیاز صنعت نفت را صادرات آنها عنوان کرد و افزود: سازندگان داخلی باید در کنار تامین نیازهای داخلی به دنبال حضور در بازارها و صادرات هم باشند.

وزیر نفت همچنین در خصوص سفر پادشاه عربستان سعودی به مالزی و احتمال کناره گیری شرکت های مالزیایی از طرح های توسعه ای صنعت نفت ایران توضیح داد: این مسائل را باید از طریق وزارت امور خارجه پیگیری کنیم اما بحث همه سفرها فقط پول است.

این مقام مسئول، در ادامه با اشاره به ادامه مذاکرات باشرکت توتال فرانسه برای تبدیل کردن موافقتنامه اصولی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به قرارداد یادآور شد: این شرکت فرانسوی مباحثی را هم با اتحادیه و اروپا دارد که آنها را دنبال می کند.

وی همچنین در خصوص اظهار تمایل شرکت توتال برای در اختیار قرار گرفتن سهمی از پروژه ایران LNG هم گفت: این پیشنهاد توتال را خیلی جدی نمی گیریم و به دنبال تعریف ساز و کار دیگری در این حوزه هستیم.

زنگنه همچنین در خصوص آخرین وضعیت نامه ارسال شده از سوی شرکت ملی نفت ایران به کرسنت امارات تصریح کرد: درباره کرسنت به زودی صحبت خواهم کرد.

وزیر نفت در پایان با بیان اینکه افتتاح فازهای جدید پارس جنوبیدر سال ۹۵ به تعویق افتاده است، خاطرنشان کرد: بسته به نظر رئیس جمهور احتمال افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی در فروردین ماه ۹۶ وجود دارد.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۱:۵۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد