عقب‌نشینی اونس طلا به مرز ۱۲۰۰ دلار

عقب‌نشینی اونس طلا به مرز ۱۲۰۰ دلار
اونس طلا در بازار جهانی روز پنج‌شنبه تحت تاثیر صعود ارزش دلار در آستانه انتشار گزارش اشتغال ماهانه آمریکا اندکی کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح در پنج هفته گذشته رسید.

هر اونس طلا برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و در ۱۲۰۷.۳۸ دلار ایستاد در حالی که ابتدای معاملات تا سطح ۱۲۰۵.۵۰ دلار عقب‌نشینی کرده بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۷ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه ۶.۷۰ دلار یا ۰.۶ درصد کاهش یافته و در ۱۲۰۹.۴۰ دلار بسته شده بود.

سرمایه‌گذاران منتظر انتشار آمار اشتغال فوریه آمریکا در روز جمعه هستند که معیار مهمی برای سنجش اقتصاد آمریکا به‌شمار می‌رود. جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا، هفته گذشته اعلام کرده بود اگر آمار اشتغال و تورم مطابق با انتظار باشد، زمینه برای افزایش نرخ‌های بهره مساعد خواهد بود. اظهارات وی دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در نشست مارس بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرد.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند که سوددهی ندارد، لطمه می‌زند و از سوی دیگر از ارزش دلار که این فلز به آن معامله می‌شود، پشتیبانی می‌کند.

گزارش اشتغال ملی ADP آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان داد بخش خصوصی ۲۹۸ هزار شغل ایجاد کرده که بسیار بالاتر از ۱۹۰ هزار شغل مورد انتظار بازار بود. پیش بینی می شود گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی که از سوی وزارت کار آمریکا منتشر می شود، نشان دهد اقتصاد این کشور در ماه میلادی گذشته حدود ۱۹۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است.

به گفته بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC سنگاپور، اگر آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا بهتر از حد مطلوب باشد قیمت‌های طلا را کاهش بیشتری خواهد داد. اما با توجه به این‌که احتمال افزایش نرخ‌های بهره تاثیرش را در قیمت‌ها گذاشته است، این فلز احتمالا تا هفته آینده در محدوده ۱۲۰۰ دلار حمایت خواهد شد.

طبق ابزار دیده‌بان فدرال شرکت CME Group، معامله‌گران احتمال افزایش نرخ‌های بهره در نشست هفته آینده بانک مرکزی آمریکا را ۸۶ درصد پیش‌بینی می‌کنند که در مقایسه با ۸۲ درصد در سه‌شنبه افزایش یافته است.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از شش ارز بزرگ دنبال می‌کند در معاملات پنج‌شنبه ۰.۱ درصد رشد کرد و در ۱۰۲.۱۴ واحد ایستاد.

در این بین ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر گولد تراست که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز سه‌شنبه نسبت به دوشنبه تغییری نداشت.

بر اساس گزارش رویترز، معامله گران و سرمایه گذاران همچنین منتظر نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا هستند که روز پنج شنبه برگزار می شود و احتمالا وضعیت سیاست پولی تسهیلی این بانک را مشخص خواهد کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۷.۱۷ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۹۴۸.۸۰ دلار رسید و هر اونس پالادیوم با ۰.۷ درصد کاهش ۷۶۳.۴۷ دلار معامله شد.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۱:۴۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد