ریزش قیمت نفت جهانی متوقف شد

 ریزش قیمت نفت جهانی متوقف شد
نفت پس از ریزش سنگین روز گذشته، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر آمار کاهش ذخائر نفت آمریکا اندکی بهبود یافت. اما ضعیف شدن پایبندی اوپک به توافق نفتی، روند رشد قیمت‌ را محدود کرد.

نفت پس از ریزش سنگین روز گذشته، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر آمار کاهش ذخائر نفت آمریکا اندکی بهبود یافت. اما ضعیف شدن پایبندی اوپک به توافق نفتی، روند رشد قیمت‌ را محدود کرد.

بهای نفت برنت که قیمت پایه بازار بین‌المللی است، ۵۶ سنت یا ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۵۱.۰۲ دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۸ سنت یا یک درصد افزایش یافت و به ۴۸.۱۴ دلار رسید.

در معاملات روز سه‌شنبه قیمت پایه نفت آمریکا ۲.۴ درصد ریزش کرده و به پایین‌ترین قیمت از ۲۱ مارس رسیده بود و نفت برنت نیز به پایین‌ترین قیمت در سال میلادی جاری نزول کرد و همه رشد قیمتی که از زمان اعلام توافق اوپک برای کاهش تولید در نوامبر سال گذشته کسب کرده بود را از دست داد.

ریک اسپونر، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت سی ام سی مارکتس به رویترز گفت: در پی انتشار آمار موسسه امریکن پترولیوم و در آستانه انتشار آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، خرید محتاطانه‌ای وجود دارد. نفت به کف قیمت نزدیک می‌شود و هر دو قیمت پایه نفت خام آمریکا و برنت به رکورد پایینی که در مارس مشاهده شده بود، نزدیک شده‌اند و اگر همان طور که انتظار می‌رود، ذخایر نفت در تابستان کاهش پیدا کند، احتمال بهبود و افزایش قیمت نفت وجود دارد.

طبق گزارش گروه صنعتی موسسه امریکن پترولیوم که اواخر سه شنبه منتشر شد، ذخائر نفت آمریکا و همچنین ذخائر بنزین و میعانات این کشور هفته گذشته کاهش یافت. ذخائر نفت در هفته منتهی به ۲۸ آوریل، به میزان ۴.۲ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۵۲۸.۳ میلیون بشکه رسید در حالی که تحلیلگران کاهش ۲.۳ میلیون بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده بودند. ذخائر نفت در کاشینگ اوکلاماها که هاب تحویل نفت است، به میزان ۲۱۵ هزار بشکه کاهش پیدا کرد.

آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا اواخر روز جاری منتشر خواهد شد.

طبق نظرسنجی رویترز، تولید اعضای اوپک برای چهارمین ماه متوالی در آوریل کاهش پیدا کرد. عربستان سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده این سازمان است تولیدش را پایین سطح هدف‌گذاری شده حفظ کرده است. در حالی که فعالیت تعمیراتی و ناآرامی در کشورهای نیجریه و لیبی که از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف شده‌اند تولید این کشورها را کاهش داد. اما تولید بالاتر از سوی آنگولا و امارات متحده عربی به معنای این است که میزان پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید از ۹۲ درصد در مارس به ۹۰ درصد کاهش پیدا کرد.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۷:۳۶:۵۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد