نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد

نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره با اشاره به اینکه روزانه 25 هزار بشکه از لایه نفتی تولید می‌شود و برای فاز 2 این طرح در حال مذاکره هستیم، گفت: نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد.

حمید بورد عصر امروز در یک نشست خبری که در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه صنعت نفت و گاز، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، برگزار شد، افزود: روزانه 25 هزار بشکه از لایه نفتی تولید می‌شود و برای فاز 2 این طرح در حال مذاکره هستیم.

‌وی درباره تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی نیز بیان داشت: پالایشگاه شناور در این منطقه مستقر بوده و تولید نفت از این لایه نفتی نیز از 29 اسفند 95 آغاز شده است.

بورد با بیان این که تولید نفت فلات قاره کاهش نیافته است، افزود: فرصت رشد تولید حدود 200 هزار بشکه نفت در میدان‌های موجود وجود دارد.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ادامه داد: برنامه کوتاه مدتی را برای افزایش تولید 40 هزار بشکه ای نفت از میدان های نفتی خلیج فارس تدوین کرده‌ایم، اما تا پایان خردادماه می توانیم 20 هزار بشکه تولید نفت را افزایش دهیم.

وی درباره توسعه میدان نفتی فروزان، بیان داشت: بیشتر مخزن این میدان نفتی، در عربستان قرار دارد، اما در تولید نفت از این کشور جلوتر بوده و بیشتر از حق سهم خود برداشت کرده‌ایم.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره یادآور شد: ایران تولید نفت از این میدان را زودتر از عربستان آغاز کرده است.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره از افزایش 20هزار بشکه تا پایان خردادماه امسال از سوی این شرکت خبر داد و گفت: با وجود این که بیشتر مخزن میدان نفتی فروزان در عربستان قرار دارد، اما در تولید نفت از این کشور جلوتر بوده و بیشتر از حق سهم خود برداشت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: با کشورهای عربستان ، قطر، امارات و عمان دارای میادین مشترک هستیم.

بورد با بیان این موضوع که کار در دریا بسیار دشوارتر از خشکی است، اضافه کرد: هزینه تولید در دریا به طور تقریب چهار برابر خشکی است.

وی گفت: مخازن متعددی در دریا داریم و هم اکنون در حال مدیریت 60 مخزن هستیم. همچنین مخازن متعددی در دریا داریم که هنوز دست نخوره مانده است.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره حضور در منطقه خلیج فارس را به نفع جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: حدود 70 حلقه چاه توسعه ای در اختیار داریم.

بورد با بیان اینکه 50 تا 60 درصد خدمات بخش حفاری توسط بخش خصوصی انجام می شود، گفت: در سال های اخیر حدود پنج میلیارد دلار پروژه های در دست اقدام داشتیم که سه میلیارد دلار آن انجام شده است.

وی قرار دادهای پروژه های در دست شرکت را به شکل ای.پی.سی.اف عنوان کرد و گفت: اینکه اعلام کنیم، در کوتاه مدت بتوانیم افزایش تولید داشته باشیم، ناممکن است.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره گفت: اکنون با بیش از 100 شرکت داخلی و خارجی همکاری داریم و از هر شرکتی که کار علمی کند و بتواند چاه‌ها را احیا کند، استقبال می کنیم.

بورد تاکید کرد: شرکت فلات قاره برنامه ای برای نگه داشت تولید، افزایش تولید و بازسازی و نوسازی بخش های فرسوده دارد.

وی درباره وضعیت میدان مشترک آرش نیز گفت: درباره این میدان، اختلافات مرزی وجود دارد، بنابراین زمانی که این مساله، تعیین تکلیف شود، فعالیت در این میدان را آغاز خواهیم کرد.

بورد درباره نوسازی تاسیسات فراساحلی، بیان داشت: نوسازی این تاسیسات به ارزش 3.2 میلیارد دلار برنامه ریزی شده است.

وی به میدان گازی سلمان اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید این میدان روزانه 200 میلیون فوت مکعب است که به خط سراسری عسلویه تزریق می‌شود.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ادامه داد: آماده صادرات گاز به امارات را داریم و در صورت اجرایی شدن قرارداد کرسنت، امکان صادرات وجود دارد.

بورد افزود: میزان تولید نفت ایران از میدان سلمان نیز روزانه 41 هزار بشکه است در صورتی که طرف اماراتی حدود 10 تا 15 هزار بشکه تولید می‌کند.

وی گفت: یک بسته سرمایه گذاری شامل 9 طرح به ارزش 1.8 میلیارد دلار در فلات قاره تعریف شده است، که در روزهای آینده به سرمایه گذاران معرفی می شود.

بورد اضافه کرد: از طریق اجرایی شدن این بسته سرمایه گذاری، روزانه 107 هزار بشکه نفت و 300 میلیون فوت مکعب گاز به تولید گاز میدان های دریایی خلیج فارس افزوده می‌شود.

منبع خبر: خبرگزاری فارس
  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۹:۲۳:۵۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد