چراغ طلاسازی‌ها روز به روز کم نورتر می‌شود

 چراغ طلاسازی‌ها روز به روز کم نورتر می‌شود
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور گفت : چراغ واحدهای طلاسازی کشور در اثر اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده روز به روز کم نورتر می شود و ادامه این رویه واحدهای مربوطه را به سرعت به سمت افول می‌برد.

محمدکشتی آرای در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده که از سال ۸۹ به مدت پنج سال در کشور اغاز شد، اتحادیه طلا و جواهر از همان دوران جلسات کارشناسی متعددی با سازمان مالیاتی برگزار و معتقد به این بود که نباید از روی اصل طلا مالیات گرفته شود.
وی همچنین اظهار داشت: کارشناسان اقتصادی در مقابل به این موضوع اعتقادی نداشته و بر دریافت مالیات از اصل طلا تاکید می‌ورزیدند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور تبعات ناشی از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در صنف مزبور را بسیار سنگین توصیف کرد و گفت:: اجرای این قانون ضمن کاهش تولید و مصرف طلا در کشور بسیاری از واحدهای تولیدی و فروشگاهی مربوطه را به ورطه تعطیلی کشاند.
وی با بیان اینکه روز به روز بر آمار تعطیلی واحدهای تولیدی و فروش طلا و جواهر در کشور افزوده می‌شود، افزود: علاوه بر این افزایش هزینه تولید طلا در ایران روند قاچاق این کالا را در کشور تسریع بخشید.
کشتی آرای با عنوان اینکه صنعت طلا در توسعه کارآفرینی، اشتغال افزایی، ارزآوری و ... در کشور بسیار نقش آفرین است، اظهار داشت: متاسفانه تولید و مصرف طلا در کشور طی پنج سال گذشته به دلیل رکود اقتصادی و مالیات بر ارزش افزوده به یک سوم کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده نشات گرفته از بی‌تدبیری و یک اشتباه بزرگ اقتصادی بود، گفت: دریافت مالیات ارزش افزوده از اصل طلا ارزش افزوده درست نیست و باید از اجرت ساخت مالیات دریافت شود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره لایحه جدید دولت مبنی بر تغییر درصد‌های مالیات بر ارزش افزوده که شامل صنعت طلا نیز می‌شود، افزود: هم اکنون این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.
وی بیان داشت: در جلسات متعدد با نمایندگان مجلس اعتراض فعالان صنعت طلا نسبت به دریافت مالیات بر ارزش افزود اعلام تادر جریان بررسی این لایحه درباره صنعت طلا تجدید نظر اساسی صورت گیرد.
کشتی آرای درادامه مطالبه اصلی شاغلان و تولیدکنندگان طلا و جواهر را اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده دانست و یادآورشد: ادامه این رویه صنعت مزبور را با بحران‌های جدی مواجه خواهد کرد.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۹:۱۵:۴۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد