سیاست‌زدگی در بازار فلز طلا

 سیاست‌زدگی در بازار فلز طلا
امید کوتاه‌مدت در بازار فلزات گرانبها تداوم دارد. رشد بیش از 2 درصدی قیمت فلز زرد در هفته گذشته که بهای اونس طلا را به میانه کانال 1200 دلار برد، پیش‌بینی کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد از روند کوتاه‌مدت را افزایشی کرده است.

امید کوتاه‌مدت در بازار فلزات گرانبها تداوم دارد. رشد بیش از 2 درصدی قیمت فلز زرد در هفته گذشته که بهای اونس طلا را به میانه کانال 1200 دلار برد، پیش‌بینی کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد از روند کوتاه‌مدت را افزایشی کرده است. اونس طلا هفته گذشته با 28 دلار جهش به بهای 1256 دلار رسید تاکنون نظرسنجی‌های «کیتکو» حامل خوش‌بینی به روزهای کاری آینده باشد.

مهم‌ترین دلیل رشد فلز زرد در هفته گذشته، تنش‌های وابسته به کاخ سفید و همچنین افت شاخص دلار بود، عواملی که ممکن است این هفته نیز به نفع طلا کار کنند. با این همه برخی نیز اثر بیش از اندازه هراس‌های سیاسی را دلیلی برای عقب‌نشینی طلا می‌دانند. در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 18نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 11نفر معادل 61 درصدپاسخ‌دهندگان، افزایش و 3 نفر معادل 17 درصد، کاهش قیمت‌های کوتاه‌مدت طلا را پیش‌بینی کرده‌اند. 4 نفر معادل 22 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو نیز که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، 944 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان، 588 نفر معادل 63 درصد، افزایش و 268 نفر معادل 28 درصد، کاهش قیمت‌ها را در هفته جدید کاری که از امروز دوشنبه آغاز شده، پیش‌بینی کرده‌اند. 88 نفر معادل 9 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

آدریان‌دی، رئیس موسسه «آدریان دی است منجمنت» می‌گوید: «ظرفیت شیطنت‌های واشنگتن احتمالا بیشتر است و این می‌تواند قیمت طلا را بالا ببرد.» ایرا اپستاین، از مدیران ارشد «لین اند اسوشیتس» به «آشوب در ایالات متحده» و برزیل(فساد احتمالی رئیس‌جمهوری) اشاره می‌کند. هنری تو، تحلیلگر «سی بی کپیتال پارتنرز» هم با اشاره به کاهش انتظارات برای انقباض پولی در آمریکا در بین نااطمینانی‌های سیاسی-اقتصادی، از افزایش ارزش طلا می‌گوید. چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در «لاساله فیوچرز گروپ» می‌گوید که طلا روی «نقطه بحرانی» است؛ اما فعلا برای این هفته باید انتظار افزایش داشت. او هم به نااطمینانی‌ها و افت دلار اشاره می‌کند.

اما همه کارشناسان افزایشی نیستند. آدام باتن، کارشناس «فارکس لایو» با اشاره به «تاثیر بیش از اندازه ترس سیاسی» انتظار عقب نشینی قیمت‌ها را دارد. ریچارد بیکر، دبیر «اورکا ماینر ریپورت» هم انتظار عقب‌نشینی دارد: «بعد از یک هفته تنش سیاسی در کاخ سفید، انتصاب کمیته مخصوص برای تحقیق درباره رابطه مقام‌های آمریکایی با روسیه می‌تواند ثبات را به بازار بازگرداند.» کوین گرادی، رئیس «فینیکس فیوچرز اند آپشنز» در مورد روند این هفته خنثی است: «تنها دلیل خنثی بودن من به جای افزایشی بودنم این است که در روزهای منتهی به پایان ماه، معمولا شاهد نقد شدن سرمایه‌های طلا هستیم.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۶:۲۹:۵۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد