طلا در انتظار رشد تقاضا

 طلا در انتظار رشد تقاضا
رابطه معکوس بین دلار آمریکا و طلا موجب شده قیمت جهانی این فلز گرانبها با افت شدیدی در دوران صعودی شاخص دلار روبه‌رو شود. گرچه تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و شرکای تجاری‌اش از جمله چین، اروپا و کانادا موجب افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار ذخایر امن می‌شود؛ اما به‌نظر می‌رسد تقویت ارزش دلار آمریکا سد مستحکمی در مقابل رشد بهای اونس است.

 رابطه معکوس بین دلار آمریکا و طلا موجب شده قیمت جهانی این فلز گرانبها با افت شدیدی در دوران صعودی شاخص دلار روبه‌رو شود. گرچه تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و شرکای تجاری‌اش از جمله چین، اروپا و کانادا موجب افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار ذخایر امن می‌شود؛ اما به‌نظر می‌رسد تقویت ارزش دلار آمریکا سد مستحکمی در مقابل رشد بهای اونس است. قیمت جهانی طلا ظرف روزهای گذشته به پایین‌ترین سطح خود در ۶ ماه اخیر رسید. همزمان، شاخص دلار نزدیک به اوج ۱۱ماهه خود قرار گرفت.

طلا در روزهای آتی ممکن است واکنش تاخیری خود را نسبت به تشدید تنش‌های مربوط به جنگ تجاری نمایان کند. آمریکا به تازگی تهدید کرده که تعرفه‌های تجاری جدیدی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار علیه چین اعمال خواهد کرد و چین نیز هشدار داده که تدابیر تلافی‌جویانه‌ای را اتخاذ می‌کند. اتحادیه اروپا نیز تعرفه ۲۵ درصدی علیه واردات برخی کالاهای آمریکایی وضع کرده است؛ در‌حالی‌که به‌نظر می‌رسد روند صعودی ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای معتبر بین‌المللی فراتر از برآوردهای تحلیلگران پیشروی کرده، امکان ورود این ارز به کانال نزولی در روزهای آینده وجود دارد. البته فدرال رزرو در خصوص روند انقباض پولی در سال ۲۰۱۸ میلادی نشانه‌هایی از اعمال ۴ نوبت رشد نرخ بهره بروز داده که به سود دلار و ضرر اونس فلز زرد خواهد بود. همزمان با رویکرد انقباضی سیاست‌گذاران پولی آمریکا، بانک مرکزی اروپا در رابطه با زمان پایان برنامه خریداری اوراق قرضه از سوی این نهاد احتیاط بیشتری به خرج داد. براساس رویکرد بانکداران اروپایی این بسته انبساطی تا اواخر سال جاری میلادی ادامه خواهد یافت. مسیر متفاوت این ۲ نهاد رویکرد افزایشی برای دلار در برابر یورو به همراه داشته است. از طرفی، عوامل تکنیکال بیشتر به روند نزولی شاخص دلار گرایش نشان می‌دهند که به معنای وجود پتانسیل افزایشی برای طلا تعبیر می‌شود.
چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا

در حالی که اکثر کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در نظرسنجی هفته گذشته به کاهش قیمت طلا رای داده بودند، در نظرسنجی این هفته به رشد قیمت طلا در هفته آتی معتقد هستند. در نظرسنجی این هفته ۱۷ کارشناس وال‌استریت شرکت‌کرده‌اند که از این تعداد ۹ نفر معادل ۵۹ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبه‌رو خواهد شد. در حالی که ۴ نفر معادل ۲۹ درصد اعلام کردند قیمت اونس فلز زرد در کوتاه‌مدت کاهشی خواهد بود. سایر تحلیلگران نیز قیمت طلا در هفته آینده را بدون تغییر محسوس پیش‌بینی کردند.در نظرسنجی آنلاین کیتکو از ۱۱۳۸ خرده‌فروش مین‌استریت ۳۵درصد از معامله‌گران به افزایش بهای اونس رای دادند. کاهشی‌های این هفته نیز معادل ۴۰ درصد هستند. سایر خرده‌فروشان نیز معادل ۲۵درصد، قیمت طلا را بدون تغییر پیش‌بینی کردند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱:۱۴ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد