افزایش سقف سن ساختمان در تسهیلات مسکن به ۲۵ سال

 افزایش سقف سن ساختمان در تسهیلات مسکن به ۲۵ سال
حداکثر قدمت ساختمان‌ها در دستورالعمل پرداخت تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن برای اوراق گواهی حق تقدم افزایش پیدا کرد. به گزارش «هیبنا» براساس مصوبه هیات مدیره بانک مسکن،‌ حداکثر قدمت ساختمان‌های مشمول سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن از ۲۰ سال به ۲۵ سال افزایش یافت.

این طرح در راستای تسهیل خانه‌دارشدن خانوارهای فاقد مسکن اما نیازمند تسهیلات بانکی به تصویب بانک مسکن رسیده است و به زودی بعد از ابلاغ مصوبه هیات مدیره به شعب بانک مسکن در سراسر شهرهای کشور قابلیت اجرا پیدا می‌کند. تسهیلات اوراق مسکن که برای خرید مسکن به متقاضیان تعلق می‌گیرد در شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر مناطق شهری در حالت انفرادی به ترتیب با سقف‌‌های ۴۰، ۵۰  و ۶۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود و در حالت مربوط به تسهیلات زوجین نیز به ترتیب با سقف‌‌های ۱۰۰، ۸۰ و ۶۰ میلیون تومان در اختیار متقاضیان تسهیلات خرید مسکن قرار می‌گیرد. علت تعیین سقف ریالی برای این تسهیلات آن است که مبلغ تسهیلات طبق ضوابط بانک مرکزی حداکثر تا سقف ۸۰ درصد از قیمت کارشناسی و روز واحد مسکونی، تعیین می‌شود بدیهی است اگر ارزش ۸۰ درصد از بهای کارشناسی یک واحد مسکونی کمتر از سقف تسهیلات مذکور باشد در این صورت، برای آن واحد، تسهیلات در سطح ریالی کمتر از سقف مجاز ارائه خواهد شد. تا پیش از تصویب این طرح، تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم به ساختمان‌‌های با حداکثر قدمت ۲۰ سال پرداخت می‌شد، اما با مصوبه جدید خریداران ساختمان‌‌های تا ۲۵ سال ساخت می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. همچنین مطابق بخش دیگری از مصوبه هیات مدیره بانک مسکن،‌ در املاک با قدمت بیش از ۲۵ سال ساخت و حداکثر تا ۳۰ سال ساخت، سقف تسهیلات از محل اوراق در شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر مناطق در تسهیلات انفرادی به ترتیب ۴۵، ۴۰ و ۳۵ میلیون تومان و در تسهیلات زوجین به ترتیب ۸۰، ۷۰ و ۵۰ میلیون تومان تعیین شده است. استفاده‌کنندگان از تسهیلات اوراق برای خرید مسکن می‌توانند در کنار این سقف‌ها، از تسهیلات بدون سپرده تا سقف ۱۰ میلیون تومان برای تسهیلات انفرادی و ۲۰ میلیون تومان برای تسهیلات زوجین نیز استفاده کنند. البته امکان استفاده از تسهیلات بدون سپرده در کنار تسهیلات اوراق صرفا برای ساختمان‌‌های با حداکثر قدمت ۲۵ سال مجاز شناخته شده است آن هم مشروط به استفاده از تسهیلات اوراق در غیر این صورت و چنانچه یک متقاضی از تسهیلات اوراق در سقف کمتر استفاده کند طبق ضوابط و سیاست‌های اعتباری مصوب بانک مسکن نمی‌‌تواند از تسهیلات بدون سپرده در کنار آن بهره ببرد. همچنین برای ساختمان‌‌های با قدمت بیش از ۲۵ سال، امکان استفاده از تسهیلات بدون سپرده در کنار تسهیلات اوراق وجود ندارد.

براساس این گزارش،‌ در تسهیلات فروش ‌اقساطی خرید مسکن از محل انواع حساب‌های تعهدی به تنهایی یا توام با یکدیگر، حداکثر قدمت ساختمان‌های مشمول تسهیلات در حالات انفرادی و زوجین، تغییری پیدا نکرده است. بر این اساس، کماکان حداکثر قدمت ساختمان‌های مشمول، در تسهیلات صندوق پس‌‌انداز مسکن یکم ۱۵ سال، در تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن ۲۵ سال و در تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان ۲۰ سال است. همچنین در تسهیلات توأم نیز حداکثر قدمت پلاک قابل پذیرش، مطابق با کمترین قدمتِ پلاک‌های مشمول تسهیلات در ترکیب تسهیلات اعطایی تعیین شده است. به بیان دیگر اگر یک متقاضی خرید مسکن بخواهد به شکل ترکیبی از انواع تسهیلات خرید مسکن قابل ارائه توسط بانک مسکن، استفاده کند در این صورت معیار تعیین حداکثر قدمت مجاز ساختمان، عدد کمتر مربوط به یکی از تسهیلات است.

 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳:۴۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد