وضعیت عجیب در بازار طلا و سکه

 وضعیت عجیب در بازار طلا و سکه
بازار طلا و سکه ایران این روزها با به کف رسیدن تقاضا شرایطی متفاوت را تجربه می کند، نه افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی می تواند زمینه را برای رشد قیمت مهیا کند و نه نوسان نرخ ارز، چشم انداز اتی بازار را تغییر می‌دهد.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در هفت ماه گذشته کاهشی بیش از یک میلیون تومان را تجربه کرده است. در آخرین روزهای فروردین ماه قیمت هر قطعه سکه به ۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسید اما در حال حاضر، هر قطعه سکه به قیمت ۳ میلیون و ۸۶۰ تا ۳ میلیون ۸۸۰ هزار تومان فروخته می شود. کاهش قیمت ارز از یک سو و تخلیه حباب سکه تحت تاثیر خروج سرمایه گذاران از بازار ارز سبب شد قیمت سکه در بازار کاهشی قابل توجه را تجربه کند. نکته مهم اینجاست که در این دوره زمانی قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش یافته اما به دلیل آنکه حباب بازار سکه حبابی بزرگ و قابل توجه بود، میزان کاهش قیمت سکه نسبت به طلا قابل توجه بوده است.  

قیمت هر گرم طلا در بازار از ابتدای سال تا کنون کاهشی بیش از ۶۰ هزار تومان را تجربه کرده است. در اوایل اردیبهشت هر گرم طلای ۱۸ عیار از ۴۶۰ هزار تئمان ینز فراتر رفت اما در حال حاضر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۳۹۴ هزار تومان رسیده است.  
چرا قیمت جهانی طلا تاثیری بر بازار داخل ندارد؟  

بررسی‌ها نشان می‌دهد حتی افزایش ۱۵ دلاری طلا نیز نتوانسته است بازار طلا در داخل کشور را تحت تاثیر قرار دهد. روند کاهشی قیمت سکه و طلا همزمان با ریزش قیمت ارز در بازار آغاز شد و این روند با فرارسیدن ایام سوگواری سید الشهدا همچنان ادامه دارد. برخی فعالان بازار می گویند مهمترین دلیل ریزش قیمت ها در بازار طلا و سکه خروج سرمایه گذاران و دلالان از بازار است چرا که احتمال کسب سود از این بازار به شدت کاهش یافته و همین امر موجب شده است حباب سکه تخلیه شود.  

محمد کشتی آرای، نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با خبرآنلاین درباره وضعیت کنونی این بازار گفت: از ابتدای هفته جاری روند کاهش قیمت تشدید شده است، این اتفاق در حالی رخ می دهد که قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش مواجه بود. به گفته وی قیمت سکه تمام بهارآزادی نسبت به هفته گذشته حدود ۲۰ هزار تومان، نیم سکه حدود ۵۰ هزارتومان، ربع سکه ۵۰ هزارتومان، سکه های یک گرمی ۳۰ هزارتومان و همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۷ هزار و ۶۰۰ تومان نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.
سفته‌بازان رفتند

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌ها قابل پیش بینی نیستند، گفت: تقاضا در بازار به کف رسیده و خرید و فروش حداقلی خود عاملی برای تداوم تخلیه حباب سکه و ریزش قیمت بوده است.  

 کشتی آرای در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت طلا و سکه همچنان پایین تر از قیمت واقعی آن است یا خیر؟ گفت: نرخ های امروز دیگر پایین تر از نرخ واقعی و ارزش ذاتی طلا و سکه نیست و خوشبختانه قیمت ها واقعی شده است.  

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری سفته‌بازارنه در بازار سکه دیگر خریداری ندارد، گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد با آغاز ماه ربیع الاول و از راه رسیدن مناسبت‌های فرخنده مذهبی، جشن‌های عروسی آغاز شود و در نتیجه خرید و فروش با افزایشی اندک روبرو شود اما نکته مهم اینجاست که به نظر نمی رسد فعلا قیمت‌ها درگیر افزایش کاذب شود.

منبع خبر: خبر آنلاین
  ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد