رقابت با تسلا در خانه

رقابت با تسلا در خانه
فروش خودروی برقی کوچک در چین از فروش مدل‌۳ تسلا سبقت گرفته و حالا به ازای هر یک تسلایی که فروخته می‌شود، ۲ خودروی مینی هونگ‌گوانگ نیز به‌فروش می‌رسد.

فروش خودروی برقی کوچک در چین از فروش مدل‌۳ تسلا سبقت گرفته و حالا به ازای هر یک تسلایی که فروخته می‌شود، ۲ خودروی مینی هونگ‌گوانگ نیز به‌فروش می‌رسد.
به گزارش سایپانیوز، مینی هونگ‌گوانگ که متعلق به گروه خودروسازی سائیک چین است، مقرون‌به‌صرفه‌ترین محصول در بزرگ‌ترین بازار خودروی دنیا یعنی چین است که ۴ صندلی دارد و به سرعت حداکثر ۶۲ مایل در ساعت (۱۰۰‌کیلومتر در ساعت) می‌رسد و قیمت آن کمتر از ۴‌هزار و ۵۰۰ دلار است.بی‌بی‌سی به نقل از انجمن خودروی سواری چین خبر داده که شرکت دولتی چینی سائیک‌موتور در چین این خودروی تمام‌برقی را به قیمت ۲۸ هزار و ۸۰۰ ین (معادل ۴.۴۶۵ دلار) می‌فروشد. فقط در ماه ژانویه امسال ۲۵ هزار و ۷۷۸ دستگاه از این خودرو فروخته شده، در حالی‌که در همین مدت زمان تعداد خودروهای تسلای فروخته شده در چین ۱۳ هزار و ۸۴۳ دستگاه بوده است. از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ هم تسلا عرضه‌ مدل‌Y را با ۳۰ درصد تخفیف در چین آغاز کرده است. یک‌پنجم گردش مالی تسلا را بازار چین تامین می‌کند و به همین دلیل است که با تمام قوا می‌کوشد میزان فروش خود را در بزرگ‌ترین بازار خودروی دنیا افزایش دهد. مخصوصا که فعلا سیاست‌گذاران چینی به‌خاطر کاهش آلودگی کشورشان از خودروهای تمام‌برقی حمایت می‌کنند. این نکته قابل‌توجه است که ارزان‌ترین مدل ۳ تسلا ۸‌برابر مینی‌سائیک قیمت دارد. به بیان دقیق‌تر قیمت تسلا در چین از ۲۴۹ هزار و ۹۰۰‌ ین (حدود ۳۹‌هزار دلار) شروع می‌شود. تسلا در حال تلاش برای عرضه مدلی است که حدود ۲۵ هزار دلار قیمت دارد و تا حدود زیادی خودران به‌حساب می‌آید. اما به ازای هر بار شارژ؛ مینی هونگ‌گوانگ می‌تواند حدود ۲۰۰ کیلومتر بپیماید. این خودرو حاصل جوینت‌ونچر [سرمایه‌گذاری مشترک] بین سائیک‌موتور و لیوژو ولینگ موتورز و جنرال‌موتورز آمریکا است. این خودروی مینی تا به‌حال در ۴ رنگ خاص عرضه شده است. مینی هنگ‌گوانگ تنها رقیب خودروهای برقی تسلا نیست. سه خودروساز نیو Nio، ‌لی‌اتو Li Auto‌ و شپنگ Xpeng هم در بازار چین فعال هستند و در سال ۲۰۲۰ فروش نیو و شپنگ دو‌برابر سال ۲۰۱۹ بوده است. لی اتو که از سال ۲۰۲۰ فروش خودروهای برقی را شروع کرده در این سال ۳۲ هزار و ۶۲۴ دستگاه فروخته است. در ضمن از ماه فوریه امسال، تسلا در چین به دلیل آتش‌گرفتگی باتری، شتاب ناخواسته و مشکلات به‌روزرسانی نرم‌افزاری به شدت زیر ذره‌بین قرار گرفته است. دانیل ایویس از تحلیلگران وببوش می‌گوید؛ تسلا می‌تواند در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیون دستگاه خودروی برقی در چین بفروشد که ۴۰درصد کل فروش جهانی این شرکت خواهد بود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۹:۲۲:۳۵ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد