خواص و دانستنی های سنگ زمرد اصل

خواص و دانستنی های سنگ زمرد اصل
در این مقاله با نگاهی به سنگ زمرد به پرسش های زیر پاسخ می دهیم: تاریخچه سنگ زمرد چیست؟ تنوع رنگی در سنگ زمرد چگونه است؟ زمردهای خاص کدامند و بهسازی سنگ زمرد چگونه است؟ خواص سنگ زمرد از نظر جسمانی کدام است؟ تشخیص سنگ زمرد اصل چگونه است؟ قیمت زمرد در بازار چند است؟زمرد سنگ ماه تولد چه کسانی است؟سفارش زمرد در سایت زر به چه صورت است؟

سنگ زمرد یکی از ارزشمندترین سنگهای جواهر شناخته شده است، این سنگ برای ساخت انواع زیورآلاتی چون انگشتر زمرد، آویز زمرد، گوشواره و دستبند زمرد مورداستفاده قرار میگیرد، درصورتی‌که زمرد علاقه‌مند هستید میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد این سنگ جواهر کسب کنید، با ما همراه باشید.
نگاهی به سنگ زمرد
سنگ زمرد
یک سنگ جواهر با جنس سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم است که از انواع سبز بریل ساخته شده است. این سنگ دارای خواص بینظیر جسمی و معنوی است، ضمن این که یک سنگ بسیار زیبا و چشمگیر و دارای ارزش مادی بسیار است.
کلمه "زمرد" به معنای سبز است، این نام از یک واژه یونانی به نام "اسماراگودس (Smaragdos)" گرفته شده است، در برخی منابع نیز آمده است که این کلمه ریشه فارسی دارد. در زبان‌های باستانی به بلورهای سبز رنگ زمرد گفته میشده است.

سنگ زمرد

کلمه "زمرد" به معنای سبز است، این نام از یک واژه یونانی به نام "اسماراگودس (Smaragdos)" گرفته شده است

تاریخچه سنگ زمرد
سنگ زمرد
در میان انواع سنگ‌های قیمتی بریل از پیشینه تاریخی بیشتری برخوردار است. در متون به‌دست‌آمده از منابع باستانی شواهدی بر فروش آن در بازارهای بابل در چهار هزار سال پیش از میلاد وجود داشته است. این سنگ جواهر در میان ایرانیان، یونانیان و چین از ارزش زیاد مادی و معنوی برخوردار بوده است.
این سنگ در میان همه ادیان از قداست بسیاری برخوردار است. در اکثر ادیان الهی رنگ سبز از معنویت خاصی برخوردار است، به طوری که حتی در مذهب کاتولیک از رنگ سبز با عنوان باارزش‌ترین رنگ مذهبی یاد شده است. در اسلام نیز به این رنگ توجه خاصی شده است و برای مسلمانان از قداست ویژهای برخوردار است.
شاید جالب باشد بدانید که اینکاها سنگ زمرد را میپرستیدند و از آن به‌عنوان دارو استفاده میکردند. با از بین رفتن تمدن اینکاها معادن سنگ زمرد از یادها رفت تا این که در قرن ۱۶ میلادی دوباره استخراج این سنگ آغاز شد.
در تمدن مصر باستان زمرد نشانه زندگی ابدی و هدیهای از جانب ثوث خدای حکمت به شمار میرفته است، در تورات نیز به زمرد اشاره شده است از آن به‌عنوان سنگ زیربنای شهر بیتالمقدس یاد شده است. به همین دلیل برای یهودیان بنی‌اسرائیل از قداست و اهمیت ویژهای برخوردار است.
تنوع رنگی در سنگ زمرد
سنگ زمرد در انواع رنگها با دامنهای از سبز مایل به زرد تا سبز مایل به آبی دیده میشود، باکیفیت‌ترین زمرد دارای رنگ سبز پررنگ با تناژ رنگی تیره است، این رنگ حتی با وجود ناخالصیها و عدم شفافیت باز هم از سنگ زمرد رنگ روشن و شفاف باارزش‌تر است. دلیل سبزی رنگ زمرد به دلیل مقادیری از فلزات رنگ‌زای کرومیوم و وانادیوم است. 

رنگ سنگ زمرد
سنگ زمرد در انواع رنگها با دامنهای از سبز مایل به زرد تا سبز مایل به آبی دیده میشود

زمردهای خاص
برخی از زمردهای یافت شده در معادن دارای روتایلهای سوزنی شکل و خطوط و اشکال مختلف هستند. یکی از پدیدههای کمیابی که برای سنگ زمرد اتفاق میافتد پدیده چشم گربهای است که در آن شکلهای سوزنی شکل در یک جهت قرار گرفته و پدیده نوری چشم گربهای را ایجاد میکنند. زمردی که دارای این خاصیت رنگی باشد از سایر مدلها گرانتر است.
زمرد استار یا ستارهای
نوعی دیگری از زمرد که بسیار کمیاب است زمرد ستارهای است، عکس زمرد ستارهای نشان میدهد که یک طرح ستاره گونه روی این سنگ زمرد قرار دارد. این پدیدههای زیبا ناشی از اینکلوژنها و ناخالصیهای درون سنگ است. 
زمرد تراپیچ
نوع زیبایی از زمرد است که به اشکال مختلفی مثل ستاره شش پر یا شش‌ضلعی دیده میشود، ناخالصیهای کائولین به رنگ سفید یا آلبیت به رنگ مشکی باعث ایجاد نقوش بر سنگ زمرد هستند.
زمردهای تراپیچ دارای اشکال منظم چون ستاره یا چندضلعی گرانتر از سایر مدلها هستند، هرچه نقش منظمتری ایجاد شود ارزش زمرد تراپیچ نیز بیشتر میشود.
بهسازی سنگ زمرد
معمولاً زمردهای طبیعی به دلیل فشارهای زیاد و شرایط سخت زمان تشکیل و استخراج دچار شکستگی و ترک میشوند که برای پوشاندن این ترکها از مایعی شبیه روغن استفاده کرده و زمرد را به‌این‌ترتیب بهسازی میکنند. باید بدانید که روغن زدن به زمرد یک فرایند جهانی و استاندارد است و حدود ۹۰ درصد زمردهای موجود روغن‌زده هستند. روغن خوردن زمرد باعث سهولت در تراش زدن سنگ نیز میشود.
تقویت کیفیت رنگ سنگ زمرد
رنگ زمرد کاملاً ثابت است و در شرایط عادی به‌راحتی تغییر نمیکند. درصورتی‌که انگشتر زمرد یا آویز زمرد شما در اثر مواردی چون مجاورت با مواد شوینده جلای خود را از دست داده باشد، باید آن را در ظرفی از روغن بیرنگ قرار دهید، معمولاً برای زیباسازی آن از پوشاندن ترکها با روغن موم، اپوکسی یا پلاستیک استفاده میکنند.
خواص سنگ زمرد از نظر جسمانی
خواص سنگ زمرد اصل
در تقویت قلب، خون و دستگاه گوارش شناخته شده است. گفته میشود که برای بیماری‌های غده تیروئید، اسهال خونی و بازکردن عروق خونی نیز بسیار مؤثر است. در کتابهای ارسطو آمده است که در گذشته از خواص سنگ زمرد برای علاج سرطان و صرع نیز استفاده شده است.

خواص سنگ زمرد اصل

خواص سنگ زمرد 

در ایام قدیم باور بر این بود که این گوهر روح و جسم را با هم هماهنگ میکند. پزشکان یونانی از دود ذرات پودر شده آن برای علاج تنگی نفس، سرماخوردگی و حتی مارگزیدگی نیز استفاده میکردند. 
طبیعت سنگ زمرد سرد و خشک است و هرکه آن را داشته باشد خواب بد نمیبیند و گفته می‌شود که درمان اسهال است. اگر از این سنگ به ران زن حامله ببندند زایمان راحتی خواهد داشت. اگر از آن قدری به آب صمغ بسایند و بر جذام مالند شفا دهد.
تشخیص سنگ زمرد اصل
سنگ زمرد تا سال ۱۸۴۰ به‌صورت مصنوعی ایجاد میشد، اما در عصر حاضر به‌صورت سنتز شده تولید میشود. تشخیص سنگ زمرد اصل از نوع سنتز شده یا مصنوعی بسیار مشکل است و نیاز به تجربه زیادی دارد. معمولاً سنگ زمرد را با سنگهایی چون دمانتوئید، دیوپسید، دیوپتاز، گروسولار (گارنت سبز کروم دار) اشتباه میگیرند.

سنگ زمرد اصل

تشخیص سنگ زمرد اصل


یک راه تخصصی برای تشخیص زمرد اصل از تقلبی وجود دارد و آن عبور اشعه ماوراء بنفش از کریستال‌های زمرد است. معمولاً زمرد اصل نور فرابنفش را از خود عبور نمیدهد و نسبت به سنگهای بدل ماتتر هستند.
بهترین معادن سنگ زمرد در جهان
بهترین زمرد جهان به کلمبیا اختصاص دارد، زمردهای برزیلی نیز از کیفیت خوبی برخوردار هستند، کشورهای دیگری چون اتریش، هند، استرالیا، آفریقای جنوبی، مصر، آمریکا، نروژ و پاکستان نیز دارای معادن زمرد هستند.
نحوه نگهداری سنگ زمرد
سنگ زمرد بسیار مستعد شکستگی است، نوع شکستگی این سنگها معمولاً به‌صورت نامنظم است، بنابراین ممکن است کوچک‌ترین فشار یا ضربهای باعث شکسته شدن زیورآلات زمرد شود، توصیه ما این است که در زمان انجام امور منزل مثل آشپزی، گردگیری، استحمام و ... انگشتر زمرد یا گردنبند زمرد خود را استفاده نکنید.
قیمت زمرد
مهم‌ترین نکته‌ای که در قیمتگذاری زمرد موردتوجه قرار میگیرد، خلوص، پاکی و شفافیت سنگ است، نوع تراش نیز میتواند در ارزشمندی آن تأثیرگذار باشد.
زمرد سنگ ماه تولد چه کسانی است؟
رنگ سبز تجلی کننده طبیعت بهار شکوهمند هست و حتی رنگ ونوس خدای روم باستان نیز است؛ بنابراین سنگ زمرد اهداکننده عشق جاودانه و زیبایی به متولدین اردیبهشت (ماه می) به‌عنوان سنگ ماه آنها است. در برخی فرهنگها از این گوهر جهت هدیه بیستمین، سی و پنجمین و یا پنجاهمین سالگرد ازدواج استفاده میشود.
سفارش زمرد در سایت زر
در فروشگاه سایت زر امکان مشاهده انواع مدل انگشتر زمرد، گوشواره زمرد، آویز و دستبند زمرد برای کاربران مهیا است، همچنین میتوانید جواهر موردنظر خود را با سنگ زمرد در تراش، وزن و مدل دلخواه سفارش دهید.

فروشگاه طلا و جواهر سنگ زمرد

فروشگاه طلا و جواهر سنگ زمرد


فروشگاه زمرد سایت زر یک کاتالوگ آنلاین از انواع مدلهای زیورآلات زمرد است که کاربران میتوانند جدیدترین مدلهای جواهرت ساخته شده با زمرد را مشاهده کرده و مطابق با میل و سلیقه خود مدل سفارشی را انتخاب کنند.
همچنین امکان ساخت مدل سفارشی خارج از مدلهای ارائه شده در سایت وجود داشته و کاربران میتوانند زیورآلات سفارشی خود را در وزنهای دلخواه طلا و جواهر و با مدیریت بودجه سفارش دهند.

منبع خبر: تهیه و ترجمه : سایت زر
  ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۳:۳۷:۲۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد