اونس طلا ۱۵۰۰ دلار و نوسان ارز با پیروزی ترامپ

روز شنبه قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم با ۵ هزار تومان افزایش به یک‌میلیون و ۱۱۵هزار تومان رسید.
روز شنبه قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم با ۵ هزار تومان افزایش به یک‌میلیون و ۱۱۵هزار تومان رسید.

روز شنبه 15 آبان‌ماه 95 نرخ رسمی 13 ارز افزایش و 21 ارز کاهش داشت و نرخ 5 ارز هم تغییری نداشت. بر این اساس دلار با 0.1تومان کاهش 3179.5تومان، پوند با 59.2تومان افزایش 3980.3تومان و یورو با 6.1 تومان رشد قیمت 3541تومان ارزش‌گذاری شد.   در بازار آزاد نیز قیمت هر دلار با ۳تومان افزایش به ۳۶۲۵تومان رسید، یورو با ۱۲ تومان افزایش، نرخ ۴۰۳۴تومان را تجربه کرد، درهم امارات و لیر ترکیه نیز به ترتیب ۹۹۳تومان و ۱۱۷۲ تومان قیمت خورد. هر پوند انگلیس هم بیش از ۵۹ تومان افزایش، ۳۹۸۰تومان را تجربه کرد. اختلاف قیمت نرخ رسمی و آزاد دلار نیز به 445تومان رسید.  در بازار طلا نیز هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۳۰۵دلار و هر گرم طلای ۱۸عیار ۱۱۳هزار و ۹۷۹ تومان است.

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم با ۵ هزار تومان افزایش به یک‌میلیون و ۱۱۵هزار تومان رسید، ضمن اینکه دلار ۳تومان و یورو ۱۲تومان گران شد. قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم با ۵هزار تومان افزایش به یک‌میلیون و ۱۱۵هزار تومان رسید، سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز با ۴۰۰تومان کاهش به نرخ یک‌میلیون و ۱۲۲هزار و ۵۰۰تومان معامله شد. همچنین قیمت نیم‌سکه و قیمت ربع سکه 2هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به ترتیب به قیمت ۵۶۴هزار تومان و ۳۰۰هزار تومان معامله شد. قیمت هر سکه یک گرمی نیز ۱۸۶هزار تومان است.

 پیش‌بینی قیمت طلا با پیروزی ترامپ

پایگاه خبری مانی مورنینگ(Money Morning) امریکا اعلام کرد: اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه بازار کامکس نیویورک با 0.09درصد افزایش نسبت به روز پیش از آن به یک‌هزار و 303دلار و 30 سنت رسید. قیمت طلا در این بازار این هفته برای چهارمین هفته متوالی افزایش یافت.  این پایگاه خبری اعلام کرد: هر چه به انتخابات روز سه‌شنبه (هشتم نوامبر، 18 آبان) امریکا نزدیک می‌شویم، قیمت طلا افزایش می‌یابد.

قیمت طلا که هفته گذشته در بازار کامکس نیویورک 2.2درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش داشت، در سه هفته گذشته در مجموع بیش از 4درصد افزایش داشته است.

در پایان معاملات دیروز بازار لندن نیز هر اونس طلا به قیمت یک‌هزار و 302 دلار و 80 سنت معامله شد.  به نوشته این پایگاه خبری تا قبل از اعلام پلیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) مبنی بر از سرگیری بررسی نامه‌های الکترونیکی «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات امریکا برای ریاست‌جمهوری، وی در نظرسنجی‌ها پیشتاز بود لیکن پس از آن، در نظرسنجی‌ها فاصله آرای «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری‌خواه این کشور با کلینتون به‌شدت کاهش یافت و این مساله قیمت فلز زرد را بالا برد.

بانک بین‌المللی اچ‌اس‌بی‌سی انگلیس پیش‌بینی کرد، در صورت پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، قیمت طلا به یک‌هزار و 400 دلار و در صورت پیروزی ترامپ قیمت آن به یک هزار و 500دلار در هر اونس در پایان سال 2016 افزایش یابد. در آغاز سال 2016 قیمت طلا در بازارهای جهانی کمتر از یک‌هزار و 100دلار بود.

نوسانات در بازار ارز متاثر از انتخابات و برگزیت

رای جنجالی دادگاه عالی بریتانیا در مورد ضرورت رای نمایندگان مجلس عوام به اجرای ماده 50 پیمان لیسبون همزمان با افزایش نگرانی‌ها از نتایج انتخابات امریکا روز جمعه سبب نوسانات شدید در بازار ارز و سهام در لندن شد. از زمان رای غیرمنتظره و شوک‌آور دادگاه عالی در روز پنج‌شنبه گذشته ارزش پوند در برابر دلار و یورو روندی صعودی یافته است.

این روند صعودی که به دنبال اعلام نتایج نشست کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی انگلیس تقویت شد، روز جمعه نیز ادامه یافت.

ارزش پوند در بعدازظهر روز جمعه، در برابر دلار امریکا با 0.63درصد افزایش، در مقابل 1.2546دلار و همچنین با 0.45افزایش در مقابل یورو، در مقابل1.1281 یورو معامله شد.

ارزش پوند از روز پنج‌شنبه گذشته تاکنون در برابر یورو و دلار امریکا بیش از 2درصد رشد پیدا کرده است. سه قاضی دادگاه عالی بریتانیا روز پنج‌شنبه گذشته رای دادند که هرگونه اقدام برای خروج از اتحادیه اروپا بدون کسب مجوز مجلس عوام غیرقانونی است و دولت «ترزا می» باید قبل از فعال کردن «ماده 50» پیمان لیسبون، لایحه مربوطه را برای مذاکره و بررسی در مجلس مطرح کند و آن را به تصویب نمایندگان برساند.  «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرده بود که ماده 50 پیمان لیسبون را تا پیش از پایان ماه مارس سال آینده فعال خواهد کرد و طبق جدول زمانی موردنظر او انتظار می‌رفت تا بهار سال 2019، مذاکرات به نتیجه برسد و عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا خاتمه یابد، اما با رای دادگاه عالی در حال حاضر این جدول زمانی با تردید مواجه شده و همه نگاه‌ها از هم‌اکنون به دادگاه عالی‌تر این کشور که قرار است در اوایل دسامبر درخواست تجدیدنظر دولت انگلیس در خصوص رای یاد شده را مورد بررسی قرار دهد، دوخته ‌شده است.

نخست‌وزیر بریتانیا تاکنون رای‌گیری نمایندگان مجلس در خصوص زمان فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون یا ارائه جزییات مذاکرات با بروکسل را رد کرده و می‌گوید که این حق دولت است تا در این خصوص تصمیم‌گیری کند.  شاکیان در دادگاه عالی استدلال کرده بودند از آنجا که عضویت این کشور در اتحادیه اروپا با مصوبه پارلمان صورت گرفته، لغو این مصوبه برای خروج از عضویت نیز مستلزم کسب مصوبه پارلمان است. شماری از نمایندگان مجلس نیز تاکید داشته‌اند که مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا باید با مصوبه مجلس آغاز شود. حزب حاکم محافظه‌کار، اگرچه اکثریت کرسی مجلس عوام را در دست دارد، اما شمار قابل‌توجهی از نمایندگان مجلس مخالف ترک اتحادیه اروپا یا حداقل خروج سخت از این اتحادیه هستند. از زمان اعلام نتایج همه‌پرسی 23 ژوئن (سوم تیرماه) که منجر به رای انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا شد، ارزش پوند انگلیس تاکنون روندی نزولی داشته است.

بانک مرکزی انگلیس نیز روز پنج‌شنبه گذشته با وجود پیش‌بینی افزایش نرخ تورم و افزایش دوبرابری رشد اقتصادی این کشور در سال آینده میلادی بر ثابت ماندن نرخ بهره بین‌بانکی تاکید کرد.  در حال حاضر رقابت میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بسیار نزدیک به هم است و به خاطر همین مساله پیش‌بینی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا برای تحلیلگران دشوار و همراه با حدس و گمان‌های زیادی شده است.

منبع خبر: اقتصاد آنلاین
  ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۷:۲۲:۵۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: