فروشگاه مایکلز، فروش گل خشک و موفقیت در بازار

فروشگاه مایکلز، فروش گل خشک و موفقیت در بازار
فروشگاه مایکلز، در شمال آمریکا به فروش لوازم هنری و دکوراسیون خانه مشغول است. ‌اين شرکت در تجارت‌های خرده و عمده فروشی زیادی که همگی توسط زنجیره مایکلز هدایت می‌شود، فعالیت دارد و دارای 850 مغازه در‌ايالات متحده و کانادا است.
فروشگاه مایکلز، در شمال آمریکا به فروش لوازم هنری و دکوراسیون خانه مشغول است. ‌اين شرکت در تجارت‌های خرده و عمده فروشی زیادی که همگی توسط زنجیره مایکلز هدایت می‌شود، فعالیت دارد و دارای 850 مغازه در‌ايالات متحده و کانادا است.
مایکلز فروشگاه‌های آرون برادرز را اداره مي‌کند که مجموعه 165 زنجیره از مغازه‌ها است و خدمات ساخت قاب با چارچوب تعریف شده از سوی مشتریان را ارائه می‌دهد، علاوه بر آن خود نیز قاب‌های ساخته شده دارد. مایکلز مجموعه‌اي از 9 مغازه به نام‌ ریکالکشن که فروشنده عکس‌های بریده کتاب‌ها است را نیز در زیرمجموعه خود دارد. همچنین مایکلز مالکیت شرکت آرتیستی را نیز به‌عهده دارد که تولیدکننده قاب با سه نمایندگی در کالیفرنیا، تگزاس و کارولینای شمالی است. آرتیستی به‌طور خصوصی به مایکلز و آرون برادرز کالا ارائه می‌هد.
کسب و کار مایکلز توسط تاجر جوانی به نام مایکل دوپی خلق شد و در سال 1996 تنها پس از دو دهه از آغاز به کار توانست 450امین فروشگاه لوازم هنری تزئینی خود را افتتاح کند. مایکل دوپی کار خود را از سال 1973 آغاز کرد و یکی از مغازه‌های گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای بن فرانکلین را که پدرش در آن کار می‌کرد، برای فروش لوازم تزئینی و هنری تغییر کاربری داد و نام آن را مایکلز نهاد. مدیریت‌اين فروشگاه به عهده پدرش، جیم دوپی بود و ‌اين تشکیلات اقتصادی دوپی نام گرفت.
تشکیلات دوپی برای مدت ده سال اداره امور زنجیره مایکلز را به‌عهده داشت. زمانی که مایکلز دوپی سکان هدایت را به دست گرفت، تجارت خانوادگی دوپی رو به توسعه نهاد و 11 مغازه کوچک را در تگزاس راه‌اندازی نمود. اگرچه شرکت شروع خوبی را داشت، ولی ده سالی که جیم دوپی اداره شرکت را به‌عهده داشت شرکت کمترین موفقیت را داشت و در واقع گسترش و تبدیل شرکت به بزرگترین خرده فروش در نوع خود در‌ايالات متحده کاری بود که صاحبان جدید شرکت در سال 1983 آن را به انجام رساندند.‌ اين سال آغاز دوره وایلی در تاریخ مایکلز بود. دوره‌ای که در طی آن مایکلز به خارج از آمریکا، به کانادا و پروتوریکو راه یافت.
در سال 1983 شرکت دوپی به شرکت پیپل رستورانتس که توسط کارآفرینی به نام دالاسی سام وایلی و برادرش
چالز وایلی هدایت می‌شد، فروخته شد. در سال 1984 یک سال بعد از تصاحب شرکت مایکلز، پیپیل رستورانتس آن شرکت را به بهای هر سهم 5/2 دلار به عموم مردم عرضه نمود و معاملات سهام در نزدك NASDAQ آغاز شد.
همزمان با تبدیل به سهامي‌عام شدن شرکت، سام وایلی به عنوان مدیرعامل هدایت شرکت را به‌عهده گرفت و برادرش نیز به عنوان عضو هیات مدیره بر کرسی نشست. تحت مدیریت وایلی‌ها، مایکلز به سرعت شروع به رشد کرد. در طول پنج سال اول مدیریت بر شرکت، وایلی‌ها بیش از 100میلیون دلار برای تصاحب شرکت‌ها و گشایش شعب جدید هزینه کردند.
در سال 1984 دوماه بعد از عرضه سهام، شرکت مونتیل که زنجیره‌ای از 13 مغازه در آریزونا، کلورادو و مکزیکو بود، به تصاحب مایکلز درآمد و در طول هشت هفته سایز شرکت دوبرابر شد. در سال 1985 تعداد 6 خرده فروشی دیگر تصاحب شدند و در سال 1987 شرکت موسکاتل که 28 مغازه خرده فروشی در کالیفرنیا داشت، تصاحب شد. دامنه وسیع محصولات که شامل گل‌های ابریشمي‌و خشک، رنگ روغن، قاب عکس، هواپیما‌ها و کشتی‌های تزئینی، کارت تبریک و لوازم کادویی مي‌شد، باعث شد که ‌اين مغازه‌ها مشتریان خود را داشته باشند. نزدیک به 90 درصد مشتریان مایکلز خانم‌ها هستند و 25درصد آنها یکبار در هفته به مغازه مراجعه می‌نمایند. در سال 1988 مایکلز بخشی از مالمارت را به نام هلن آرتس اند کرفتس تصاحب نمود.
در سال 1990 مایکلز برای‌ اينکه بتواند به فروشی معادل 1میلیارد دلار دست یابد برنامه ریزی استراتژیکی را طراحی نمود. در سال 1992 در نیمه راه برنامه، خود شرکت اقدام به گشایش 35 مغازه نمود و مغازه‌های خرده فروشی به 157 عدد رسید که هرکدام بیش از 30000 کالای هنری و تزئینی مختلف را می‌فروختند و سالانه به‌طور میانگین مبلغ 3میلیون دلار فروش داشتند. سپس شرکت، خدماتی را به محصولات خود افزود که شامل طراحی تی شرت‌ها و تزئینات برای مراسم بود.
مغازه‌هایی که در سال 1993 گشایش یافتند، به گسترش شرکت کمک کردند و در‌ايالاتی نظیر اوهایو، ویرجینیا، اوکلاهاما، واشنگتن و لاوا مغازه‌هایی گشوده شد و برای اولین‌بار ‌اين شرکت پا را فراتر از مرزهای آمریکا نهاد و دو شعبه در تورنتوی کانادا افتتاح کرد. استراتژی شرکت گشایش شعب زیاد بود، پیش از آنکه رقبا بتوانند وارد بازار شوند.
در سال 1994 تعداد 32 شعبه به شركت اضافه شد و فروش شرکت به 995 میلیون دلار رسید. در سال 1995 انتظار می‌رفت که 55 مغازه جدید به زنجیره افزوده شود که شامل واحدهایی در آلاسکا و پروتوریکو بود. در‌اين سال، شرکت توانست به فروشي معادل 1میلیارد دلار دست یابد. در سال 1996 فروش به 4/1 میلیارد دلار رسید، البته در آن سال شرکت 32 میلیون دلار از دست داد. شرکت خالی از وجه نقد بود و در همین زمان مایکل رولئو به عنوان مدیرعامل وارد شرکت شد. او در برخی اوراق قرضه سرمایه گذاری کرد، تا شرکت را از بحران مالی نجات بخشد. در سال 2003 شرکت شروع به فعالیت در عمده فروشی نمود و در سال 2004 به عنوان بزرگ‌ترین در صنعت خود مطرح شد. در عین حال 840 فروشگاه خرده فروشی با برند مایکلز وجود داشت. در سال 2006 شرکت بر‌اين امید بود که فروشی معادل 5 میلیارد دلار داشته باشد و در سال 2009 تصمیم گرفت 1000 مغازه جدید را افتتاح کند.
هاله گیوری
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۷ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۵۵:۲۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد