میکی آریسون، میلیاردری از اقیانوس‌ها

میکی آریسون، میلیاردری از اقیانوس‌ها
میکی آریسون رييس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت کارنیوال، میلیاردری آمریکایی با اصالت رومانیایی است که با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هشتاد و نهم ثروتمندان جهان قرار دارد.

میکی آریسون رييس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت کارنیوال، میلیاردری آمریکایی با اصالت رومانیایی است که با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هشتاد و نهم ثروتمندان جهان قرار دارد. شرکت او بزرگ‌ترين شرکت کشتی‌های کروز در دنیا است.
میکی آریسون در 29 ژوئن سال 1949 متولد شد. میکی پسر تدآریسون، یکی از موسسان شرکت کروزهای نروژ کارائیب و همچنین موسس شرکت کارنیوال کروز است. میکی آریسون در واقع در کسب و کار کروز بزرگ شد و چندین سال را قبل از اینکه به عنوان رييس این شرکت انتخاب شود به یادگیری این کسب و کار پرداخت. آریسون به کالج دانشگاه میامي‌رفت، اما از آن جایی که تصمیم گرفته بود راه پدر را دنبال کند، در سال 1972 پس از رها کردن کالج به شرکت پدر پیوست تا کار در این صنعت را از پایه یاد بگیرد.
آریسون ابتدا در دپارتمان فروش در خطوط کارنیوال کروز مشغول به کار شد و پله‌های‌ترقی را طی کرد تا در سال 1974 تبدیل به مدیر رزرو شد و به همراه پدر و دیگر همکاران به طراحی استراتژی‌های بازاریابی جدید برای خطوط کروز کارنیوال مشغول شد. یکی از اولین استراتژی‌های موفقی که آریسون به توسعه آن کمک کرده بود طراحی یک برنامه تعیین قیمت‌های معقول‌تر (قيمت‌هايي كه برای افراد بیشتری قابل پرداخت بود) بود که شامل سفرهایی کوتاه‌تر، اما به همراه سرگرمی، غذا و فعالیت‌های دیگر مي‌شد. در نتیجه این تغییرات، سفرهای کارنیوال به سرعت تبدیل به رقیبی سرشناس در بازار شد و توانست قشر جوان‌تر را که اغلب به سفرهای ارزان‌تر رو مي‌آورند جذب کرد.
آریسون در سال 1976 به عنوان نایب رييس‌ترافیک مسافران انتخاب شد و تنها سه سال بعد و زمانی که شرکت اعلام کرد که قرار است بزرگ‌ترين کشتی کروز جهان را بسازد به عنوان رييس شرکت انتخاب شد. در اواسط دهه 1980 در حالی‌که سود شرکت به طور ثابت در حال افزایش بود، آریسون به دنبال ساخت سه کشتی دیگر بود، اما آریسون نمي‌خواست کشتی‌هایی بسازد که همان ویژگی‌های کشتی‌های قبل را ارائه کنند و در عوض با استفاده از ایده‌های نوآورانه ویژگی‌های خاص و جالبی را به کشتی‌های جدید خود اضافه کرد.
استراتژی موفق آریسون مبنی بر تمرکز بر رشد مداوم و جذب اقشار و گروه‌های جدیدی از مردم منجر به این شد که شرکت کارنیوال در سال 1987 وارد بازار عمومي‌سهام شود که در نتیجه آن 400 میلیون دلار به ثروت شرکت افزوده شد که به گسترش شرکت کمک کرد و آریسون به این شکل توانست تا اوایل سال 1989 خط هلند آمریکا را نیز بخرد. این خرید همچنین شامل کروزهای وینداستار و وستورز، یکی از تورهای پیشتاز آلاسکا، مي‌شد. شرکت کارنیوال طی چند سال بعد برندهایی را در بازارهای مختلف شامل اولترا لاگژری و خط کروز سیبورن را برای خود خرید. این خریدها به شرکت اجازه داد که وارد بازار لوکس و با مشتریان خاص و ثروتمند شود. به علاوه این شرکت به حوزه فعالیت روی زمین هم روی آورد که منجر به ساخت اقامتگاه کریستال پالاس مي‌شد.
در سال 1990 پدر آریسون بازنشسته شد و از مقام خود کناره گیری کرد و پسرش به جای او مدیرعامل شرکت شد. آریسون که همچنان به گسترش شرکت علاقه داشت این بار به بازارهای اروپا چشم دوخته بود و به همین دلیل کاستا کروز ، شرکت شماره یک کروز در اروپا را در سال 1997 و خط لوکس کانارد را در سال 1998 خرید. مدیریت آریسون چنان موفق بود که تا سال 1996 شرکت از 100 درصد ظرفیت خود استفاده مي‌کرد، در حالی‌که رقبای بزرگ شرکت تنها از 85 درصد ظرفیت‌شان بهره مي‌بردند. شرکت کارنیوال تحت رهبری آریسون از شرکتی که زمانی به سختی دچار مشکل بود تبدیل به پادشاهی مسلم در صنعت خطوط کروز شد.
آریسون طی سال‌های 1997 تا 1999، حدود پانزده کشتی دیگر هم برای شرکت ساخت و تا سال 2001 شرکت کارنیوال که شرکتی 3/16 میلیارد دلاری بود توانست 35 درصد سهم بازار را از آن خود کند.
آریسون در حال حاضر سکان شرکت کارنیوال با حدود 70 هزار کارمند و درآمد بیش از 15/13 میلیارد دلار در سال 2009 را به‌دست دارد. سود خالص این شرکت در سال 2009 در حدود 79/1 میلیارد دلار برآورد شده بود. امروزه 95 کشتی تحت نام 11 برند معروف برای این شرکت فعالیت مي‌کنند.
میکی آریسون ازدواج کرده و دو فرزند دارد و در حال حاضر ساکن بندر بال در فلوریدا است. وی مالک تیم بسکتبال میامي‌هیت است.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۱۸:۱۲ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد