مدیر شرکتی که گلدمن ساکس را جذب خود کرد

مدیر شرکتی که گلدمن ساکس را جذب خود کرد
پیتر کلاگ که پدرش موسس شرکت «اسپیر، لیدز و کلاگ» بود، ثروت پدر را به ارث برده و کسب و کار او را گسترش داده است.
پیتر کلاگ که پدرش موسس شرکت «اسپیر، لیدز و کلاگ» بود، ثروت پدر را به ارث برده و کسب و کار او را گسترش داده است. مجله فوربز پیتر کلاگ را با ثروت 3 میلیارد دلار در رده سیصد و شانزدهم ثروتمندان جهان قرار داد.
پیتر کلاگ در سال 1943 در نیوجرسی به دنیا آمد. پدر پیتر، جیمز کرین کلاگ کوچک، یک متخصص وال استریت، بود که بنگاه اسپیر، لیدز و کلاگ را تاسیس کرده بود. شرکت گلدمن ساکس بعدها این شرکت را خرید. پیتر کلاگ به مدرسه برکشایر در شفیلد رفت. وی سپس به کالج بابسون رفت ولی تحصیلات خود را ناتمام باقی گذاشت. البته گفته ‌می‌شود پیتر کلاگ بعدا به دانشگاه پرینستون رفته و در سال 1978 از این دانشگاه با مدرک کارشناسی فارغ التحصیل شده و سپس تحصیلات خود را در مدرسه کسب‌ و کار وارتون ادامه داده و در سال 1982 از این دانشکده با مدرک MBA فارغ‌التحصیل شده است.
پیتر کلاگ در سال 1967 برای کار به شرکت پدر رفت. شرکت اسپیر، لیدز و کلاگ را هری اسپیر و لاری لیدز در سال 1931 و به عنوان یک کارگزاری تخصصی راه‌اندازی کردند و جی‌می‌کلاگ نیز در سال 1941 به آنها پیوست. این شرکت خدمات کارگزاری سهام را ارائه ‌می‌داد.
ثروت پیتر کلاگ بیشتر ناشی از موفقیت و کفایت او در رهبری شرکت اسپیر، لیدز و کلاگ در دهه 1980 و فروش موفق آن در سال 2000 به شرکت گلدمن ساکس به قیمت 5/6 میلیارد دلار ‌می‌شود. در واقع در دهه 1990 شرکت اسپیر، لیدز و کلاگ تبدیل به یک بنگاه متخصص در سرمایه‌گذاری شده بود که بیش از 10 درصد از معاملات بازار سهام نیویورک را در اختیار داشت. درآمد این شرکت در سال 2000 در حدود 3/1 میلیارد دلار برآورد شده بود و بیش از 2500 نفر برای این شرکت مشغول به کار بودند.
پیتر کلاگ از سال 2000 تا 2007 به عنوان مدیر ارشد مالی در شرکت بیوژن آیدک کار ‌می‌کرد. او همچنین قبل از پیوستن به این شرکت به مدت 13 سال مدیر اجرایی شرکت پپسی کو در دامنه ای از پست‌های مدیریت مالی و مدیریت کل این شرکت بود. کلاگ مدتی را نیز مشاور ارشد شرکت بوزآلن و همیلتون و شرکت آرتور آندرسن اند کو بود.
پیتر کلاگ از سال 2007 مدیر ارشد مالی و نایب ريیس شرکت مرک اند کو شده است. شرکت مرک اند کو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی در جهان است که کار تولید دارو و واکسن‌ها را انجام ‌می‌دهد. کلاگ از زمان پیوستن به این شرکت کار حسابداری، برنامه‌ریزی کسب‌ و کار، خزانه‌داری، مالیات، ارتباط با سرمایه‌گذاران و گروه‌های توسعه کسب‌وکار را انجام ‌می‌دهد. وی همچنین مسوول هماهنگی ممیزی داخلی سازمان است. پیتر کلاگ همچنین یکی از مدیران شرکت متابولیکس، یک شرکت صنعتی بیوتکنولوژی در کمبریج،‌ ماساچوست،‌ است.
پیتر کلاگ ازدواج کرده و سه فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن شرت هیلز در نیوجرسی در آمریکا است.
الهام جوادی
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۸:۱۹:۴۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد