توماس اشمیدهاینری، میلیاردر سوئيسی در صنعت سیمان

توماس اشمیدهاینری، میلیاردر سوئيسی در صنعت سیمان
توماس اشمیدهاینری مدیر سوئيسی است که با ثروت 3/4 میلیارد دلار در جایگاه صدونود و هفتم فهرست ثروتمندان فوربز در سال 2010 قرار دارد. وی ثروت خود را از صنعت سیمان به‌دست آورده است.

توماس اشمیدهاینری مدیر سوئيسی است که با ثروت 3/4 میلیارد دلار در جایگاه صدونود و هفتم فهرست ثروتمندان فوربز در سال 2010 قرار دارد. وی ثروت خود را از صنعت سیمان به‌دست آورده است.
توماس اشمیدهاینری در 17 دسامبر سال 1945 در سوئيس متولد شد. جد او مالک یک کارخانه آجر بود و پدربزرگش در صنعت سیمان فعالیت می‌کرد. پدر او ماکس نیز در این صنعت فعال بود. توماس در واقع نسل چهارم از این خانواده است که در صنایع سوئيس فعال است. برادر توماس، استفن اشمیدهاینری نیز میلیاردری است که شرکت ساخت‌وساز اترنیت را از پدر به ارث برده است. شرکت هولسیم کنونی نیز به توماس به ارث رسید. این شرکت در حال حاضر دومین شرکت بزرگ تولیدکننده سیمان و بتن در جهان است. توماس اشمیدهاینری در حدود دو دهه است که اداره این شرکت را به دست دارد.
توماس در سال 1969 از موسسه فدرال تکنولوژی (ETH) در زوریخ و با مدرک مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شد. اشمیدهاینری در سال 1970 به عنوان مدیر فنی شرکت سیمان مکزیکی سمنتوز آپاسکو ( که در حال حاضر نام آن هولسی آپاسکو است) استخدام شد. وی به مدرسه خصوصی IMD در لوزان رفت تا در رشته MBA تحصیل کند. او در سال 1972 از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. اشمیدهاینری در سال 1976 به مقام مدیریت ارشد شرکت هولسیم انتخاب شد. توماس اشمیدهاینری در سال 1978 به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره این شرکت انتخاب شد. او از سال 1978 تا سال 2001 مدیر و از سال 1984 تا 2003 رييس هيات مدیره شرکت هولسیم بود. اما در سال 2003 از مقام خود کناره‌گیری کرد. وی در حال حاضر در حدود 39/20 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد که او را تبدیل به بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت کرده است.
کسب و کار اصلی شرکت هولسیم شامل تولید و توزیع سیمان و تولید،‌ فرآوری و توزیع بتن و آسفالت مي‌شود. این شرکت همچنین خدمات مشاوره،‌ تحقیقات،‌ تجارت،‌ مهندسی و خدمات مرتبط دیگر را ارائه مي‌دهد. هولسیم در حال حاضر یک شرکت جهانی است که بیش از 81 هزار نفر برای آن کار مي‌کنند. این شرکت در بیش از 70 کشور دنیا سایت‌های تولید داشته و تقریبا در تمام قاره‌ها حضوری فعال دارد. استراتژی کسب و کار هولسیم بر پایه رشد مداوم هم در بازارهای توسعه یافته و هم در بازارهای در حال توسعه و با رشد زیاد است. فروش این شرکت در سال 2009 در حدود 13/21 میلیارد فرانک سوئيس و سود خالص آن در حدود 471/1 میلیارد فرانک سوئيس برآورد شده است. دفتر مرکزی این شرکت که در سال 1912 تاسیس شده در شهر جونا در سوئيس واقع شده است. در حال حاضر، رقبای اصلی هولسیم شرکت‌های لافارژ، سمکس و شرکت سیمان‌هایدلبرگ هستند.
توماس اشمیدهاینری در سال 1999 به خاطر تعهدش به توسعه پایدار از دانشگاه تافتز در ماساچوست آمریکا مدرک دکترای افتخاری دریافت کرد.
اشمیدهاینری یکی از اعضای هيات مشورتی مدرسه حقوق و دیپلماسی فلچر است. وی همچنین سهامدار عمده و یکی از اعضای هيات مدیره شرکت گراند ریسورت باد راگاز ، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هتلداری در سوئيس،‌ است که آن را از پدر خود به ارث برده است.
اشمیدهاینری ازدواج کرده و 4 فرزند دارد. وی در حال حضار ساکن بالگاچ در سوئيس است.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۸:۱۷:۲۷ قبل از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد