الیزابت ماهن، غول رسانه‌اي آلمان

الیزابت ماهن، غول رسانه‌اي آلمان
الیزابت ماهن همسر رینهارد ماهن که در اکتبر سال گذشته در سن 88 سالگی از دنیا رفت، ثروت همسر خود را به ارث برده است و در حال حاضر با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و نود و هشتم ثروتمندان جهان قرار گرفت.

الیزابت ماهن همسر رینهارد ماهن که در اکتبر سال گذشته در سن 88 سالگی از دنیا رفت، ثروت همسر خود را به ارث برده است و در حال حاضر با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و نود و هشتم ثروتمندان جهان قرار گرفت.
الیزابت ماهن در سال 1941 متولد شد. او همسر دوم رینهارد ماهن بود. وی در حال حاضر ساکن گوترسلوه است. خانواده ماهن مالک شرکت رسانه برتلسمان است و آن را اداره مي‌کند. رینهارد ماهن در 29 ژوئن سال 1921 در گوترسلوه در وستفالیا در آلمان متولد شد. او یک انتشارات محلی کوچک آلمانی را به ششمین شرکت رسانه جهان تبدیل کرد.
رینهارد ماهن ششمین فرزند خانواده‌هاینریش ماهن بود. جد وی،‌ کارل برتلسمان در سال 1835 یک شرکت انتشارات خانوادگی در شهرشان تاسیس کرده بود. رینهارد ماهن در سن هجده سالگی به جنگ جهانی دوم فرستاده شد. وی در سال 1943 در تونس توسط آمریکایی‌ها زخمي‌و دستگیر شد و در نهایت به زندانی در اردوگاه کانزاس فرستاده شد. وی در آنجا زبان انگلیسی و همچنین شیوه کسب و کار آمریکایی را آموخت.
زمانی که ماهن در سال 1946 از زندان آزاد شد و به خانه بازگشت، پدرش او را ترغیب کرد تا کسب و کار خانوادگی را اداره کند. البته‌ اين انتشارات خانوادگی طی یک بمباران از بین رفته بود. در نهایت ماهن از سال 1947 مدیر اجرایی‌اين شرکت شد و تا سال 1981 در‌اين سمت باقی ماند. او در آغاز به خاطر کمبود سرمایه از طریق سهیم کردن کارگران در سود شرکت، سرمایه مورد نیاز را تامین کرد. سهیم کردن کارگران در سود شرکت یکی از فرم‌های دستمزد است که در آن کارگران و کارمندان یک کارخانه یا واحد تولیدی علاوه بر دستمزد یا حقوق ماهانه‌شان سهمي ‌از سود سالانه آن واحد یا کارخانه مي‌برند.
ماهن برای اولین بار مفهوم «باشگاه کتاب» را در آلمان معرفی کرد که در سال 1950 با موفقیت چشمگیری مواجه شد. وی طی 4 سال توانست بیش از میلیون‌ها مشترک را جذب انتشارات خود کند. ماهن در سال 1962 کسب‌وکار خود را از طریق باشگاه مطالعه سیرکولودولکتورز به اسپانیا نیز گسترش داد. درآمد‌ فروش‌اين باشگاه کتاب ماهن را قادر ساخت تا بتواند شرکت‌های انتشاراتی دیگری همچون بانتام بوکز، دابل دی و رندوم‌هاوس و شرکت‌های رادیو و تلویزیونی همچون شرکت آلمانی تلویزیون RTL و 90 درصد شبکه 5 بریتانیا را بخرد. رینهارد ماهن در سال 1981 بازنشسته شد، اما از آنجایی که حس مي‌کرد یکی از زیردستانش توماس میدلهوف قصد دارد شرکت را از دست او دربیاورد وی را در سال 2002 از کار برکنار کرد و به‌اين شکل کنترل شرکت در دست خانواده باقی ماند. درآمد شرکت برتلسمان در سال 2009 در حدود 15/35 میلیارد یورو و سود خالص آن در حدود 35 میلیون یورو برآورد شده بود.‌اين شرکت در حال حاضر در 63 کشور دنیا فعالیت مي‌کند و در حدود 103 هزار نفر برای آن مشغول به کار هستند.
رینهارد در سال 1977 یک بنیاد غیرانتفاعی به نام برتلسمان تاسیس کرده که به اصلاحات اجتماعی و سیاسی مي‌پردازد. در حال حاضر بیش از 77 درصد سهام شرکت برتلسمان در مالکیت ‌اين بنیاد بوده و باقی سهام آن نیز در اختیار خانواده ماهن است. رینهارد ماهن دوبار ازدواج کرد و یک پسر و دو دختر از همسر اول خود که در سال 1949 با او ازدواج کرد دارد. وی سپس در سال 1982 با الیزابت بکمان که یکی از اپراتورهای عملیاتی شرکت بود ازدواج کرد و از او نیز صاحب دو پسر و یک دختر شد.
نام رینهارد ماهن بارها در فهرست ثروتمندان فوربز قرار گرفته است. وی به‌رغم ثروت میلیاردی خود در غذاخوری شرکت و به همراه کارکنان دیگر غذا مي‌خورد.
رینهارد در سوم اکتبر سال 2009 از دنیا رفت و ثروت او به همسر دوم و 6 فرزندش به ارث رسید. رینهارد در سال 1994 و سال 1998 نشان لیاقت جمهوری فدرال آلمان را از آن خود کرد. او همچنین در سال 1996 به عنوان یکی از اعضای افتخاری «باشگاه رم» انتخاب شد و در سال 1998 جایزه پرمیو پرینسیپ دو آستوریا را در زمینه ارتباطات و علوم انسانی از ‌اين باشگاه دریافت کرد. وی همچنین در سال 2001 یک مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه مونستر دریافت کرده است.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۱۱:۲۱ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد