آندری ملنیچنکو، میلیاردری تاثیرگذار در شکل گیری شرکت های مهم روسیه

آندری ملنیچنکو، میلیاردری تاثیرگذار در شکل گیری شرکت های مهم روسیه
آندری ملنیچنکو از موسسان گروه تجاری و صنعتی MDM و شرکت متالورژی لوله TMK در روسیه است. او به همراه سرگئی پوپوف (میلیاردر صد و پنجاه و چهارم جهان در سال 2010) این شرکت ها را تاسیس کرده است.

آندری ملنیچنکو از موسسان گروه تجاری و صنعتی MDM و شرکت متالورژی لوله TMK در روسیه است. او به همراه سرگئی پوپوف (میلیاردر صد و پنجاه و چهارم جهان در سال 2010) این شرکت ها را تاسیس کرده است.
آندری ملنیچنکو در حال حاضر با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هشتاد و نهم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار دارد. وی بیشتر ثروت خود را از کسب و کار انرژی و بانکداری به‌دست آورده است. ملنیچنکو در حال حاضر ريیس هیات مدیره شرکت اوروخیم است. او همچنین 95 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد. ملنیچنکو طی 15 سال گذشته نقش مهمی را در ایجاد و توسعه اغلب شرکت های موفق روسیه ایفا کرده است.
آندری ملنیچنکو در 8 مارس سال 1972 در گومل در بلاروس متولد شد. او در دانشگاه ایالتی مسکو تحصیل کرد. وی در سال 1997 نیز به آکادمی اقتصاد پلخانوف روسیه رفت و با مدرک مدیریت مالی از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.
ملنیچنکو در سال 1993 یکی از افرادی بود که به تاسیس بانک MDM که طی 10 سال تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین بانک های خصوصی روسیه شد،‌ کمک کرد. وی در همین دوران با سرگئی پوپوف آشنا شد و این دو تبدیل به شرکایی صمیمی شدند که در سال 1996 گروه صنعتی MDM را تاسیس کردند. پوپوف مي‌خواست به کسب و کار فروش لوله و کابل‌‌های مسی وارد شود و ملنیچنکو نیز بانکدار او بود.
این دو شریک شروع به خرید دارایی‌هایی برای شکل دادن شرکت TMK كه در حال حاضر بزرگ‌ترین صادر کننده لوله در روسیه است، ‌کردند. ملنیچنکو در سال 1997 با خرید سهام دیگر سهامداران بانک MDM تبدیل به تنها مالک آن شد و از سال 1997 تا 2005 رييس هيات مدیره این بانک بود. این بانک در سال 2009 با بانک URSA ادغام شد و بانک جدید با برند بانک MDM فعالیت کرد، اما این ادغام در واقع به شکلی است که URSA بانک MDM را خریده است. دفتر مرکزی این شرکت جدید در نووسیبیرسک قرار دارد. این دو بانک اعلام کرده‌اند که کل دارایی‌های آنها در حدود 7/18 میلیارد دلار خواهد بود.
آندری ملنیچنکو از سال 2000 به همراه شریک کاری خود، سرگئی پوپوف، سه شرکت بزرگ به نام های اوروخیم (بزرگترین تولید کننده مواد معدنی روسیه)، شرکت سیبریایی انرژی و ذغال سنگ (SUEK) (تولیدكننده شماره یک زغال سنگ در روسیه و هفتمین تولیدكننده در جهان بر اساس میزان تولید‌) و شرکت TMK (بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده لوله های استیل در روسیه که البته در سال 2006 به پامپیانسکی فروخته شد) را تاسیس کردند.ملنیچنکو در سال 2003 به میزان 50 درصد سهام بانک MDM را فروخت. وی از سال 2001 تا 2004 رييس گروه MDM بود.
آندری ملنیچنکو و سرگئی پوپوف در سال 2006 امپراتوری کسب و کار خود را جدا کردند و ملنیچنکو شرکت اوروخیم و بخشی از سهام شرکت SUEK را نگه داشت. وی در حال حاضر عضو هيات مدیره SUEK و رييس شرکت اوروخیم است. درآمد این شرکت در حدود 2/3 میلیارد دلار در سال است.آندری ملنیچنکو همچنین به عنوان یکی از اعضای هيات مدیره اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه و همچنین یکی از اعضای هيات مشورتی مدرسه مدیریت عموم در دانشگاه ایالتی مسکو انتخاب شده است.
ملنیچنکو در حال حاضر ازدواج کرده و ساکن شهر مسکو است. وی به مطالعه،‌ سفر و غواصی علاقه دارد. او یک قایق تفریحی 394 فوتی هم دارد.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۲۱:۵۳ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد