ريچارد برانسون، كارآفريني بريتانيايي، مالک گروه ویرجین

ريچارد برانسون، كارآفريني بريتانيايي، مالک گروه ویرجین
ريچارد برانسون كارآفريني بريتانيايي است كه در همه جا حضور دارد و كسب و كار خود را روي زمين،‌ در آب‌ها و حتي در فضا گسترش داده است.

ريچارد برانسون كارآفريني بريتانيايي است كه در همه جا حضور دارد و كسب و كار خود را روي زمين،‌ در آب‌ها و حتي در فضا گسترش داده است. وي شهرت و همچنين ثروت خود را مديون موفقيت چشمگير گروه شركت‌هاي ويرجين است. بيش از 400 شركت مختلف تحت نام ويرجين در سرتاسر دنيا مشغول به فعاليت هستند. برانسون با ثروت 4 ميليارد دلار دويست و دوازدهمين ميلياردر جهان در سال 2010 به شمار مي‌رود‌.
سر ريچارد چارلز نيكولاس برانسون در 18 جولاي سال 1944 در بلك هيت در شهر لندن در انگلستان متولد شد. وي تا 13 سالگي در مدرسه اسكات كليف تحصيل كرد و سپس به مدرسه استو رفت و تا 16 سالگي نيز در اين مدرسه تحصيل كرد. از آنجايي كه به بيماري ديسلكسيا دچار بود، عملكرد آكادميك ضعيفي به عنوان يك دانش آموز داشت،‌ اما بعدا توانايي خود را در حوزه‌هاي ديگر كشف كرد. ريچارد برانسون در سن 16 سالگي، با انتشار مجله اي به نام «دانش آموز»، اولین موفقیت تجاری خود را کسب کرد. او در سال 1970 یک کسب و کار سفارش پستی محصولات موسیقی راه انداخت و در سال 1972 و در سن 22 سالگي، نخستين فروشگاه صفحه موسيقي خويش به نام ويرجين را در لندن افتتاح كرد و نخستين قراردادش را با مايك الدفيلد براي صفحات موسيقي ويرجين امضا كرد. سال بعد يكي از صفحات موسيقي الدفيلد روانه بازار شد كه در تعداد ميليوني به فروش رسيد و متني كلاسيك از موسيقي آزمايشي الكترونيكي شد. پنج سال بعد، برانسون قراردادي با يك گروه موسيقي راك امضا كرد كه ساير موسسات آنها را رد كرده بودند. برند ویرجین برانسون در دهه 1980 به سرعت رشد کرد و او با ایجاد شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک به حوزه هوایی نیز وارد شد.
نام تجاری ویرجین، نام انحصاری سر ریچارد برانسون، کارآفرین مشهور بریتانیایی است. تاریخ تاسیس شرکت مرکزی ویرجین در اداره ثبت شرکت‌ها در لندن به سال ۱۹۸۹ میلادی برمي‌گردد، گرچه سابقه فعالیت‌های بازرگانی سر ریچارد برانسون با نام تجاری «ویرجین» به سال‌های دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می‌گردد.
در حال حاضر دامنه فعالیت گروه ویرجین بسیار گسترده بوده و کسب و کارها و حوزه‌های مختلف و بعضا عجیبی شامل شرکت‌های هواپیمایی، پروازهای فضایی، راه‌آهن، خدمات اقتصادی، اینترنت، تلویزیون کابلی، موسیقی، رادیو، موبایل، لوازم آرایشی و بهداشتی و جواهرات، فروشگاه‌ها، لوازم خانگی، صنایع غذایی و بازی مي‌شود. در آمد گروه ویرجین در سال 2008 در حدود 18 میلیارد دلار برآورد شده بود. در حال حاضر بیش از 50 هزار نفر در شرکت‌های این گروه مشغول به کار هستند. ریچارد برانسون همچنان ريیس این گروه باقی مانده است.
شرکت ویرجین مانی در اوایل سال 2010 شروع به گسترش فعالیت‌هایش در حوزه بانکداری بریتانیا کرد. همچنین آژانس خصوصی فضایی ویرجین گالاکتیک روز به روز به تجاری‌سازی سفرهای فضایی نزدیک مي‌شود. گفته مي‌شود این شرکت قصد دارد در سال 2011 سفینه فضایی VSS را به فضا بفرستد. شرکت ویرجین همچنین به‌تازگی زیردریایی آئرو،‌ با تکنولوژی برتر‌ را برای کرایه و با مبلغ کرایه هفته ای 25 هزار دلار به بازار معرفی کرده است.
گرچه تنها مالک برند ویرجین شخص ریچارد برانسون است، شرکت‌های عضو گروه ویرجین دارای عملکرد و تشکیلات پیچیده و متفاوتی هستند. این شرکت‌ها از هم مستقل عمل می‌کنند؛ ریچارد برانسون در برخی از این شرکت‌ها صد درصد سهام و در برخی دیگر قسمتی از سهام را در اختیار دارد.
در برخی موارد، برانسون امتیاز استفاده از برند ویرجین را به هنگام فروش یکی از شرکت‌های گروه، به خریدار واگذار می‌نماید. برای مثال ایستگاه رادیویی «رادیو ویرجین» هم‌اکنون با همان نام در تملک گروه رسانه‌ ای اسکاتلند (SMG) است یا شرکت «موسیقی ویرجین» در همان نام تحت مالکیت گروه شرکت‌های EMI است.
به‌جز چند مورد استثنایی، مالکیت تمام شرکت‌های عضو گروه ویرجین از آغاز کارشان تماما به این گروه تعلق داشته‌است.
برانسون علاوه‌بر فروشگاه‌هاي صفحه موسيقي و‌ شركت هواپيمايي، به خاطر تلاش‌هاي ركوردگذار جهاني مشهور است و به اندازه سلطان تجاري بودن به خاطر بي‌باك بودنش مورد احترام است. او كه شخصيت پرجذبه و قابلي پيدا كرده است در تعدادي از پرطرفدارترين نمايش‌هاي تلويزيوني ظاهر مي‌شود. او يك سفينه فضايي نيز دارد. برانسون ثابت كرده است يك نفر مي‌تواند در عين حال كه يكي از ثروتمندترين و موفق‌ترين مردم جهان است، گرم و دوست‌ داشتني نيز باشد.
ريچارد برانسون ازدواج كرده و دو فرزند دارد. او در حال حاضر ساكن لندن است. برانسون به‌رغم عملکرد ضعیف آکادمیک خود،‌ در رشته‌های ورزشی و به خصوص شنا عملکردی عالی دارد. برانسون از طریق بنیاد غیرانتفاعی ویرجین در امور خیریه،‌ اجتماعی و محیطی فعالیت دارد.
الهام جوادی

- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱:۲۹:۷ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد