کارتیه(Cartier)، شرکتی فرانسوی در تولید جواهرات و ساعت

کارتیه(Cartier)، شرکتی فرانسوی در تولید جواهرات و ساعت
کارتیه شرکتی فرانسوی در تولید جواهرات و ساعت است. نام کارتیه از نام خانواده‌ای که مدیریتش بر شرکت در سال 1964 پایان یافت، مانده است. دفتر مرکزی هم اکنون در پاریس واقع می‌باشد.
کارتیه شرکتی فرانسوی در تولید جواهرات و ساعت است. نام کارتیه از نام خانواده‌ای که مدیریتش بر شرکت در سال 1964 پایان یافت، مانده است. دفتر مرکزی هم اکنون در پاریس واقع می‌باشد.
این شرکت تاریخی بسیار گسترده در زمینه ارائه خدمات به افراد مشهور دارد. یکی از پرنس‌های والس به کارتیه لقب جواهر پادشاهان را داده است. کارتیه درخواستی مبنی بر تهیه 27 تاج برای مراسم تاج‌گذاری پادشاه آینده دریافت كرد. ادوارد ششم در سال 1902 تاج‌گذاری کرد و در سال 1904 امتیاز ساخت جواهرات سلطنتی را به کارتیه اعطا كرد و این مساله توسط کشورهای اسپانیا، پرتغال، روسیه، یونان، بلژیک، رومانی، مصر و ... دنبال شد.
کارتیه در سال 1847 در پاریس توسط لوئیس فرانکو کارتیه تاسیس شد. لوئیس به کسب و کار تجارت جواهرات تحت نظر آدولف پیکارد وارد شد و بعد از بازنشست شدن، او کل کسب و کارش را خریداری نمود و خانه کارتیه را راه‌اندازی كرد. در سال 1874 پسر او آلفرد عهده دار اداره شرکت شد ولی در واقع برند کارتیه توسط پسران آلفرد، لوئیس، پیره و جاکویس جهانی شد. در سال 1904 یکی از پیشگامان هوانوردی، آلبرتو سانتو دومونت برزیلی در مورد نارضایتی اش از ساعت‌های جیبی با دوست خود لوئیس کارتیه صحبت کرد و او ساعت مچی باریکی را با صفحه‌ای مربعی طراحی كرد. این ساعت نه تنها مورد استقبال آلبرتو قرار گرفت بلکه مورد توجه بسیاری از مشتریان دیگر کارتیه نیز واقع شد و در این زمان کوتاه، اولین ساعت مچی مردانه به نام «سانتو» ساخته شد.
در سال 1907 کارتیه قراردادی با ادموند جاگر به امضا رساند و حق حمل و نقل ساعت‌ها را به او اعطا نمود. در این زمان شرکت در لندن، نیویورک دارای شعبه بود و به سرعت به موفق‌ترین شرکت تولید ساعت در جهان تبدیل شد. معرفی مدل‌های BaignoireوTortue که هردو هنوز در خط تولید قرار دارند در سال 1912 انجام شد. مدل تانک توسط لوئیس طراحی شد که از ماشین‌های جنگی جدید در غرب سرمشق گرفته بود و این محصول هم با سی مدل متفاوت هنوز تولید می‌شود.
در سال 1920 کارتیه با ادوارد جاگر شرکتی مشترک را تشکیل دادند که منحصرا محصولات کارتیه را حمل نماید. در همین دوران بود که کارتیه شروع به کدگذاری ساعت‌ها كرد. این کدها اعدادی 4رقمی بودند که در پشت ساعت حک می‌شدند.
پیره کارتیه در سال 1909 شعبه نیویورک را تاسیس کرد و در سال 1917 به جایگاه کنونی‌اش منتقل شد. در سال 1923 دپارتمان S که از لغت سیلور به معنای نقره گرفته شده است، کلکسیونی جدید از جواهرات را که با نقره درست شده بودند ارائه داد. این جواهرات قیمت کمتری داشتند ولی سبک همیشگی کارتیه را داشتند. افراد دیگری هم در تیم کارتیه وارد شدند مانند جین توسینت که از تاریخ 1933 به عنوان سازنده جواهرات وارد شرکت شد. تحت رهبری لوئیس در پاریس، جاکویس در لندن و پیره در نیویورک کارتیه وارد دوران طلایی دستاوردهای خود شد، دوره ای که کارهای آن تمامی صنعت جواهرات را در جهان تحت تاثیر قرار داد.
پس از مرگ پیره در سال 1946 نمایندگی‌ها در آمریکا به فروش رسیدند. در سال 1972 گروهی از سرمایه‌گذاران با سرپرستی ژوزف کانویی، کارتیه را در پاریس خریداری کردند. رييس ‌هيات مدیره و مدیرعامل به سرعت شروع به معرفی محصولات جدید تولید شده که نماینده کیفیت و برازندگی کارتیه در گذشته بودند، نمودند و در سال‌ها 1974و 1976 کارتیه لندن و کارتیه نیویورک مجددا خریداری شدند و کارتیه مونته به وجود آمد که سرپرستی تمامی نمایندگی‌ها را به عهده داشت. این شرکت اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در ساخت جواهرات است و حدود 200 مغازه خرده فروشی در بیش از 125 کشور دنیا دارد.
در سال 1981 کارتیه با شرکت Les Must de Cartier ادغام شدند و دومینیک پرین به عنوان ریاست ‌هيات مدیره انتخاب شد. سال‌ها بعد میشلین کانویی اولین کلکسیون جواهرات خود به نام Nouvelle Joaillerie به بازار عرضه کرد. در سال 1984 دومینیک شرکت هنری را برای ورود به قرن 21 و آغاز کار با هنرمندان پایه‌ریزی كرد. در سال 1986 وزارت فرهنگ فرانسه دومینیک را به عنوان مدیر کمیسیون حمایت از هنر انتخاب کرد. دو سال بعد کارتیه شرکت هلدینگ تشکیل داد و پیاژه و بومه مرسیه را خرید. در سال 1990-1989 اولین نمایشگاه کلکسیون‌های کارتیه آغاز به کار کرد. دومینیک در سال 1991 کمیته بین‌المللی را به‌وجود آورد که شامل نمایشگاهی بود که هر ساله متخصصان طراحی و تولید ساعت در آن گردهم می‌آمدند. به‌رغم بحران‌های مالی اروپا و آمریکا در دهه 1990 کارتیه شرکتی بود که توانست به رشد خود ادامه دهد. امروزه کارتیه بازیکن عمده بازار طلا و جواهرات و ساعت‌های لوکس می‌باشد.
هاله گیوری

- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۸:۴۴:۴۱ قبل از ظهر
نظرات (1)

میترا صابری تیموریان  ۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۷:۵۴:۲۷ قبل از ظهر

سایت بسیارخوبیست. ممنون

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد