شیو نادار، میلیاردری هندی، اسطوره تکنولوژی اطلاعات

شیو نادار، میلیاردری هندی، اسطوره تکنولوژی اطلاعات
شیو نادار صنعتگر و میلیاردری هندی است که با ثروت 2/4 میلیارد دلار رتبه دویست و یکم ثروتمندان دنیا را در اختیار دارد. وی موسس،‌ رييس و مدیر استراتژی شرکت تکنولوژی‌های HCL است.
شیو نادار صنعتگر و میلیاردری هندی است که با ثروت 2/4 میلیارد دلار رتبه دویست و یکم ثروتمندان دنیا را در اختیار دارد. وی موسس،‌ رييس و مدیر استراتژی شرکت تکنولوژی‌های HCL است. شیو نادار كسي است که صنعت سیستم‌های کامپیوتری را در هند پایه‌گذاری کرده است. او در زمانی که مجموع کامپیوترهای موجود در هند به 250 کامپیوتر مي‌رسید هدایت یک تیم جوان که به رشد صنعت IT ایمان داشتند را به دست گرفت.
شیو نادار در سال 1945 در روستای مولایپوژی در ده کیلومتری شهر تیروچندور در تامیل نادو در هندوستان متولد شد. مادر او و آدیتانار،‌ موسس شرکت دینا تانتی خواهر و برادر بودند.
شیو نادار در کالج آمریکایی مادورای مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفت و سپس به کالج تکنولوژی PSG رفت و از این کالج با مدرک مهندسی برق فارغ‌التحصیل شد. وی کار خود را در سال 1967 در گروه واچلاند در پیون شروع کرد.
شرکت HCL یک شرکت جهانی در زمینه الکترونیک، کامپیوتر و خدمات تکنولوژی اطلاعات است که دفتر مرکزی آن در نویدا در هند واقع شده است. شیو نادار به همراه آرجون مالهوترا،‌ سوبهاش آرورا، آجای چودهری، دی اس پیوری و یوگش وایدا این شرکت را در سال 1976 و با سرمایه اولیه 187 هزار روپیه تاسیس کرد. تمرکز اولیه شرکت بر طراحی و تولید ماشین حساب‌های علمي‌بود که تحت برند تله‌ ویستا به فروش مي‌رفتند. به خاطر سیاست‌هایی که وزیر صنایع وقت هند، ‌جورج فرناندز در سال 1977 وضع کرده بود،‌ شرکت IBM از بازار هند خارج شد و فضایی که برای بازار مایکرو کامپیوترها در هند به وجود آمد باعث رونق زیاد کسب و کار نادار شد. همین امر باعث کسب درآمدی برای موسسان شرکت HCL شد تا بتوانند تمرکز خود را بر ساخت کامپیوترها قرار دهند.
نام این شرکت هم مخفف شرکت کامپیوترهای هندوستان (Hindustan Computers Limited) است که البته در حال حاضر تنها همین نام HCL از کسب و کار آن زمان شرکت باقی مانده است. در دو دهه اول کار شرکت تمرکز HCL بر بازار سخت افزار IT در هندوستان به همراه برخی فعالیت‌های دوره‌ای در بازار جهانی بود. در دهه دوم دوره عمر شرکت،‌ HCL وارد کسب و کار خدمات نرم افزاری شد و در دهه سوم عمر خود نیز به بازار جهانی خدمات تکنولوژی اطلاعات وارد شد.
شرکت HCL پس از ادغام با شرکت HP در سال 1996 تبدیل به شرکتی شد که شامل دو زیر مجموعه اصلی به نام‌های شرکت تکنولوژی‌های HCL (برای هدف قرار دادن بازار خدمات جهانی در زمینه تکنولوژی اطلاعات) و شرکت سیستم‌های اطلاعاتی HCL (برای هدف قرار دادن بازار سخت‌افزار تکنولوژی اطلاعات هند و APAC) مي‌شد.
در حال حاضر، دامنه خدمات شرکت HCL شامل تحقیق و توسعه و خدمات تکنولوژی، مشاوره کسب و کار،‌ زیرساخت‌های کنترل از راه دور مدیریتی،‌ خدمات برون سپاری فرآیندهای کسب و کار،‌ سخت‌افزارهای تکنولوژی اطلاعات،‌ یکپارچه سازی سیستم‌ها‌ و توزیع محصولات تکنولوژی و تله کام در هندوستان مي‌شود.
درآمد شرکت HCL در سال 2009 در حدود 5/5 میلیارد دلار برآورد شده بود. همچنین در حال حاضر بیش از 79 هزار فرد متخصص با ملیت‌های مختلف در بیش از 29 کشور دنیا برای این شرکت مشغول به کار هستند. شرکت HCL شریک بسیاری از بنگاه‌های بزرگ و معتبر دنیا در زمینه تکنولوژی اطلاعات است.
نادار از اواسط دهه 1990 از طریق سازمان SSN تراست در جهت ارتقای سیستم تحصیلی هندوستان تلاش کرده است. او اعتقاد دارد : « اگر مي‌خواهید مردم را توانمند کنید به آنها ابزار بدهید چون به اندازه کافی در کشور کارآفرینی وجود دارد». او در شناسایی و گرفتن فرصت‌های جدید، ایجاد تیمي‌برای تبدیل ایده به واقعیت و تفویض پروژه‌ها به متخصصان با لیاقت سرعت و مهارت زیادی دارد.
شیو نادار ازدواج کرده و یک فرزند دارد. او در سال 2008 به خاطر تلاش‌هایش در صنعت تکنولوژی اطلاعات جایزه پادما بوشان را دریافت کرد.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۹:۳۰:۱۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد