آغاز تامین مالی خودروسازان با اوراق مرابحه

آغاز تامین مالی خودروسازان با اوراق مرابحه
مدیرعامل بورس تهران از انتشار ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مرابحه برای خودروسازان خبرداد و گفت: نرخ اوراق باید کاهش یابد.

حسن قالیباف‌اصل در مراسم انتشار ٥٠٠ میلیارد تومان اوراق مرابحه برای خودروسازان گفت: اوراق مرابحه راه مناسبی برای تامین مالی و سرمایه‌ در گردش صنایع است که ‌البته به نظر می‌رسد یکی از اقدامات برای کاهش هزینه‌های تولید، کاهش نرخ اوراق است.

مدیرعامل بورس تهران افزود: نرخ تامین مالی باید کاهش یابد؛ در حالیکه این نرخ هم اکنون ۱۸.۵ درصد است؛ اما در دور جدید فعالیت‌های سازمان بورس، اقدامات لازم برای تقویت زیرساخت‌های بازار سرمایه از جمله نرم‌افزار معاملاتی پیگیری می‌شود؛ اوراق مرابحه راه مناسبی برای تامین مالی و سرمایه‌ در گردش صنایع است.

همچنین  مهدی جمالی، مدیرعامل سایپا نیز در جمع خبرنگاران گفت: انتشار اوراق مرابحه فرصت مناسبی است تا به جای وابستگی به سیستم بانکی از بازار سرمایه استفاده کنیم؛ بر این اساس تلاش ما این است که از روش‌های مدرن موجود در بازار سرمایه برای تامین مالی استفاده شود.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین کار صنعت این است که نقدینگی‌های خرد را جذب کند که انتشار اوراق مرابحه نیز در این راستا صورت گرفته است؛ این در شرایطی است که روز گذشته رکورد تولید روزانه سایپا با تولید ۲۴۸۳ دستگاه خودرو شکسته شد و تاکنون نیز ۴۰ درصد رشد تولید نسبت به گذشته داشته‌ایم.

جمالی خاطرنشان کرد: تمام تولیدات تا پایان بهمن‌ماه پیش‌فروش شده و برخی پیش‌فروش‌ها به سال آینده کشیده شده است؛ در عین حال قرارداد سایپا و سیتروئن نهایی شده و امروز مجوز سازمان سرمایه‌گذاری خارجی کشور منتشر خواهد شد و این اولین بار است که یک شرکت خارجی مستقیماً ۵۰ درصد سهم یک خودروسازی را خریداری می‌کند.

جمالی درباره دلیل توقف نماد سایپا نیز ادامه داد: توقف نماد به دو دلیل افزایش سرمایه در پارس خودرو و انتشار اوراق صورت گرفته و به زودی نماد بازگشایی خواهد شد؛ مذاکرات خوبی با خودروسازان خارجی برای همکاری مشترک داریم که از جمله این شرکت‌ها کیاموتورز کره‌جنوبی است.

وی با بیان اینکه با رنو نیز از گذشته شریک هستیم و امسال نیز تولید محصولات این شرکت در سایپا به شدت افزایش یافته است؛ اظهار داشت: پارس‌خودرو طبق قرارداد منعقد شده در گذشته نماینده انحصاری نیسان در ایران است و مذاکره با این شرکت در جریان است.

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱:۴۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد